Fujitsu Danmark henter ny topchef hos Telia

Fujitsu Danmark, som for bare et par uger siden sagde farvel til sin administrerende direktør, har hentet en Telia-chef til posten.

Artikel top billede

Fujitsu Danmarks nye administrerende direktør, Peter Krogsgaard, kommer fra Telia.

Ny administrerende direktør for Fujitsu Danmark bliver Peter Krogsgaard, vicepræsident i Telia Mobility Services Danmark.

Peter Krogsgaard overtager posten efter Hans Iakob Estrup, som for et par uger siden 'efter fælles overenskomst' forlod den danske del af Fujitsu efter fem år på posten.

En del af baggrunden for Estrups farvel var, at Fujitsu Danmark gennem længere tid har døjet med dårlige resultater.

Ikke en krone i skat

Fujitsu Danmark var også i medierne sidste forår, da det blev kendt, at selskabet på trods af en omsætning på hundreder af millioner kroner og millionoverskud ikke betaler en krone i skat.

Den kommende direktør, som tiltræder den 1. juni, har arbejdet med ledelse, salg og marketing i telebranchen i 14 år. Først hos Mobilix/Orange så Nokia og siden 3, før han i 2005 kom til Telia Mobility som vicepræsident. Med titlen fulgte ansvaret for en forretning med 1,2 millioner kunder og en organisation på godt 500 medarbejdere.

"Peter Krogsgaard er en kompetent leder med erfaringer fra hele værdikæden i en ICT-virksomhed (information and communication technology, red.). Jeg forventer, at han kan være med til at udvikle og yderligere styrke Fujitsu Danmark," siger Bengt Engström, som er administrerende direktør for Fujitsu Nordic.

Peter Krogsgaard er 41 år og gift. Han bor i Virum nord for København og har en MBA-grad fra AVT Business School i København.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS