Domstol: Hurds sex-chikane-brev skal frem i lyset

Brevet, hvori tidligere koncernchef for HP Mark Hurd beskyldes for sexchikane, skal nu offentliggøres.

Artikel top billede

(Foto: Oracle / Hartmann Studios)

Computerworld News Service: En dommer i Delaware har besluttet, at et brev med beskyldninger om sexchikane begået af tidligere koncernchef for Hewlett-Packard Mark Hurd skal offentliggøres.

Denne sag om sexchikane førte i sidste ende til hans fratrædelse fra virksomheden.

Hurd, som i dag er co-president for Oracle, blev beskyldt for sexchikane af tidligere freelancer for HP, Jodie Fisher. Det pågældende brev blev sendt til HP af Fishers advokat.

Bestyrelsen vurderede, at beskyldningerne om sexchikane var falske, men konkluderede, at han havde krænket andre af virksomhedens regler. Hurd fratrådte i august og tog kort efter stillingen hos Oracle.

Mark Hurds advokat fortæller til Wall Street Journal, at hun har til hensigt at appellere dommerens afgørelse. Brevet, som "indeholder mange unøjagtigheder", bør forblive fortroligt, siger hun til avisen.

HP har ifølge dommerens afgørelse 10 dage til at gøre en version af brevet offentligt tilgængeligt. Adskillige af brevets passager skal dog ifølge afgørelsen forblive private.

I lyset af den planlagte appel står det dog på ingen måde klart, hvornår eller om brevet faktisk kommer til at se dagens lys. Brevet er stridspunkt i et søgsmål mod HP ført af en aktionær i forbindelse med Hurds fratrædelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS