Så meget tjener en typisk Prosa-ansat hos CSC

CSC-ledelsen offentliggør nu, hvad en typisk Prosa-ansat tjener. Og hvad de tjener i forhold til ansatte hos andre it-virksomheder.

Artikel top billede

Prosa-organiserede medarbejdere hos CSC Danmark får i gennemsnit 11 procent mere i fast løn end ansatte i resten af den danske it-branche. 

Det hævder CSC, der baserer opgørelsen på en sammenligning med 14 it-firmaer.

Samtidig oplyser selskabet, hvad "en typisk Prosa-medarbejder" tjener hos CSC:

- Basisløn 50.000

- Arbejdsgiverbetalt pension og faste tillæg 6.000

- Variable tillæg (overtidsbetaling mv.) 3.000

I alt pr. måned DKK* 59.000

*) PROSA-medarbejdere opsparede i gns. 300 timer i kalenderåret 2010 til afspadsering eller udbetaling.

Arbejdstid, lønmodel og tryghedsaftale 
Udover den højere løn remser selskabet en stribe forhold op, som selskabet mener svækker CSC´s konkurrenceevne.

"På grund af lavere ugentlig arbejdstid og ekstra firmabetalte fridage har Prosa-ansatte gennemsnitligt seks procent færre arbejdstimer per medarbejder end ansatte i konkurrerende it-virksomheder," oplyser selskabet.

Desuden har Prosa-ansatte i CSC Danmark i dag et lønsystem, som hovedsageligt er baseret på anciennitet og ikke kvalifikationer, oplyser CSC.

Det medfører, at lønudviklingen følger en fast lønskala, når en medarbejder er ansat, ligesom lønnen reguleres med en procentsats hvert år - uafhængigt af performance, skriver selskabet.

Gennemsnitsalderen for en Prosa-ansat i CSC er 50 år, oplyser CSC.

Endelig peger CSC på, at Prosa-ansatte har en fratrædelsesordning på 0-14 måneder ud over funktionærlovens bestemmelser.

Hvis ikke CSC Danmark kan regulere arbejdsstyrken på lige vilkår med konkurrenterne, svækker det selskabets konkurrenceevne, påpeges det.

CSC oplyser, at dets beregninger kommer fra "tilgængelige offentlige lønstatistikker, branchedata og ikke mindst data fra it-branchen."

Overbetalte CSC-konsulenter

Tidligere har en IDC-analytiker været på banen med budskabet om, at CSC-konsulenter er overbetalte.

Det kan du læse mere om her.

I morgen torsdag, møder CSC fagforbundet Prosa i Arbejdsretten.

Læs meget mere om, hvad man kan forvente af det møde her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job