Så meget tjener en typisk Prosa-ansat hos CSC

CSC-ledelsen offentliggør nu, hvad en typisk Prosa-ansat tjener. Og hvad de tjener i forhold til ansatte hos andre it-virksomheder.

Artikel top billede

Prosa-organiserede medarbejdere hos CSC Danmark får i gennemsnit 11 procent mere i fast løn end ansatte i resten af den danske it-branche. 

Det hævder CSC, der baserer opgørelsen på en sammenligning med 14 it-firmaer.

Samtidig oplyser selskabet, hvad "en typisk Prosa-medarbejder" tjener hos CSC:

- Basisløn 50.000

- Arbejdsgiverbetalt pension og faste tillæg 6.000

- Variable tillæg (overtidsbetaling mv.) 3.000

I alt pr. måned DKK* 59.000

*) PROSA-medarbejdere opsparede i gns. 300 timer i kalenderåret 2010 til afspadsering eller udbetaling.

Arbejdstid, lønmodel og tryghedsaftale 
Udover den højere løn remser selskabet en stribe forhold op, som selskabet mener svækker CSC´s konkurrenceevne.

"På grund af lavere ugentlig arbejdstid og ekstra firmabetalte fridage har Prosa-ansatte gennemsnitligt seks procent færre arbejdstimer per medarbejder end ansatte i konkurrerende it-virksomheder," oplyser selskabet.

Desuden har Prosa-ansatte i CSC Danmark i dag et lønsystem, som hovedsageligt er baseret på anciennitet og ikke kvalifikationer, oplyser CSC.

Det medfører, at lønudviklingen følger en fast lønskala, når en medarbejder er ansat, ligesom lønnen reguleres med en procentsats hvert år - uafhængigt af performance, skriver selskabet.

Gennemsnitsalderen for en Prosa-ansat i CSC er 50 år, oplyser CSC.

Endelig peger CSC på, at Prosa-ansatte har en fratrædelsesordning på 0-14 måneder ud over funktionærlovens bestemmelser.

Hvis ikke CSC Danmark kan regulere arbejdsstyrken på lige vilkår med konkurrenterne, svækker det selskabets konkurrenceevne, påpeges det.

CSC oplyser, at dets beregninger kommer fra "tilgængelige offentlige lønstatistikker, branchedata og ikke mindst data fra it-branchen."

Overbetalte CSC-konsulenter

Tidligere har en IDC-analytiker været på banen med budskabet om, at CSC-konsulenter er overbetalte.

Det kan du læse mere om her.

I morgen torsdag, møder CSC fagforbundet Prosa i Arbejdsretten.

Læs meget mere om, hvad man kan forvente af det møde her.

Annonce

Annonceindlæg fra Geoinfo

Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,