Derfor er det ulovligt at 'låne' naboens WiFi

Du bryder loven, hvis du bruger en trådløs internetforbindelse uden tilladelse, vurderer en it-advokat. Se her, hvorfor det er ulovligt i Danmark.

Artikel top billede

Rigtig mange har sikkert prøvet lige at hoppe på et ukrypteret trådløst netværk fra deres bærbare computer eller smartphone, når de stod et sted uden egen internetadgang.

For nylig viste en undersøgelse, at 32 procent af amerikanerne har koblet sig på et WiFi-netværk, der ikke var deres.

Men du kommer på kant med loven, hvis du gør det samme i Danmark. Det vurderer it-advokat Peter Lind Nielsen fra Bender von Haller Dragsted.

"Der vil være tale om brugstyveri," siger han til Computerworld.

Det står i skarp kontrast til en helt ny hollandsk dom, der klart fastslår, at det er okay at bruge naboens WiFi.

Ingen er dømt

Peter Lind Nielsen har ikke kendskab til konkrete domme, hvor retten har taget endelig stilling til spørgsmålet, men han trækker på andre tidligere afsagte domme.

"Der er nogle lignende domme, hvor folk er blevet dømt for at bruge andres EDB-anlæg, som det hedder, da det er gamle domme. Der er ligeledes nogen, der er blevet dømt for brugstyveri for at tilkoble sig et fællesantenneanlæg," forklarer han.

Derfor lyder vurderingen, at der også vil være tale om brugstyveri, hvis man går på et ukrypteret trådløst netværk uden tilladelse.

"Man bruger jo en andens it-anlæg, en andens router," siger it-advokaten.

Kræver at du gør det med vilje

For at du kan blive dømt for brugstyveri, kræver det, at du opretter forbindelse til det ubeskyttede WiFi-netværk med vilje. Det man i juraen kalder for forsæt.

"Hvis du åbner din computer, og den helt automatisk kobler på et eller andet trådløst netværk i nærheden, og du ikke vidste, at den gjorde det, mangler du jo forsættet til at misbruge en andens forbindelse. Så kan du ikke straffes," forklarer Peter Lind Nielsen.

Du vil derimod blive dømt hårdere, hvis du går ind og bryder den adgangskode og kryptering, der ofte er på trådløse netværk.

Peter Lind Nielsen henviser til, at der så kan være tale om en overtrædelse af en forholdsvis ny paragraf i straffeloven (§301a), der omhandler uretmæssig adgang til informationssystemer.

"Og endelig kan der muligvis være tale om hacking, da du får adgang til en informationsmængde," vurderer han.

Hvad er straffen?

Hvis du ikke bryder kryptering, er strafferammen for brugstyveri bøde eller fængsel i op til et år og seks måneder.

"Hvis det har været en engangsforseelse, ligger vi på en bøde og muligvis en betinget fængselsdom," anskuer it-advokaten.

Der er dog i strafferammen mulighed for op til fire års fængsel, hvis der er tale om gentagelsestilfælde eller andre skærpende omstændigheder.

Skærpende omstændigheder kunne eksempelvis være, hvis du bruger den trådløse forbindelse til at piratkopiere filer eller udsende trusler.

Læs også:
"Låner" du også naboens ubeskyttede WiFi-netværk?

Klar dom: Det er okay at bruge naboens WiFi

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job