Klar dom: Det er okay at bruge naboens WiFi

Du må hjertens gerne gå på nettet via naboens trådløse netværk, har en hollandsk domstol bestemt. Du kan heller ikke retsforfølges, hvis du bryder du sikkerheden i en router.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En domstol i Haag kendte det tidligere på måneden lovligt at bryde sikkerheden i et WiFi-netværk for at anvende det som forbindelse til internettet.

Desuden har domstolen afgjort, at det lovligt at anvende åbne WiFi-netværk på eksempelvis hollandske barer og hoteller uden tilladelse.

I mange lande er begge former for opkobling ulovlige og kan ofte give bødestraf.

Kendelsen er sket i forbindelse med en sag om en studerende, som truede med at skyde alle på skolen Maerlant College i Haag.

Han offentliggjorde denne trussel på internetforummet 4chan.org via et WiFi-netværk, han var brudt ind i.

Kun anvendt routeren

Den studerende blev idømt 20 timers samfundstjeneste for truslen, men blev frikendt for indbruddet i WiFi-netværket.

Dommerens begrundelse var, at den studerende ikke havde forsøgt at tiltvinge sig adgang til nogen computer i netværket men blot anvendt routerens internetforbindelse.

Det er i Holland ulovligt at bryde ind i en computer. I Holland defineres en computer som en maskine, der kan bruges til tre ting: Lagring, behandling og transmission af data.

En router er ikke en computer

En router kan derfor ikke beskrives som en computer, da den kun kan bruges til at transmittere eller behandle data og ikke til at lagre bits og bytes.

Således kan domstolen konkludere, at det ikke er ulovligt at hacke en enhed, der juridisk set ikke er en computer.

Hvis en sikret WiFi-forbindelse hackes, kan handlingen dog forfølges civilretligt, oplyser advokat Mathieu van Linde fra Blokzijl Advocaten.

Kendelsen har ført til en del kontroverser i Holland. Mathieu van Lindes kalder afgørelsen "bemærkelsesværdig".

Han vurderer, at de fleste mennesker i Holland antager, at det er ulovligt at hacke andres WiFi-netværk.

Han påpeger også, at den lov, som afgørelsen bygger på, blev skabt i starten af 1990'erne og kan være forældet, da den ikke havde til formål at dække WiFi-netværk.

Den hollandske rigsadvokat har besluttet at appellere kendelsen.

Inden for to år skal sagen behandles af den hollandske højesteret, der vil afgøre, om en router kan defineres som en computer under hollandsk lov.

Hacking - eller endda blot såkaldt piggybacking, hvor man uden tilladelse anvender et åbent WiFi-netværk som internetforbindelse - er ulovligt i mange lande.

I visse stater i USA er uautoriseret brug af et netværk en alvorlig strafferetlig sag, i andre stater kan det højst give bødestraf.

I Storbritannien kan man - afhængig af ens intentioner - få en bøde eller blive arresteret, hvis man uden tilladelse låner andres WiFi-netværk.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub