Office-konkurrent sejler i hård medvind

Efter at en fraktion brød ud af OpenOffice-folden og søsatte en ny kontorpakke, er det gået stærkt, og LibreOffice ser nu yderst levedygtig ud.

Artikel top billede

Læs også:
LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

The Document Foundation, der er en uafhængig forening stiftet af tidligere medlemmer fra OpenOffice.org, har overstået de første børnesygdomme og ser nu ud til at strutte af sundhed.

Mange udviklere var utilfredse med den måde, som Oracle kørte OpenOffice-projektet på, og derfor brød de med database-giganten og startede deres eget projekt omkring kontorpakken, der fik navnet LibreOffice.

The Document Foundation har netop rundet en levetid på seks måneder, fonden er etableret med næsten 100.000 euro - svarende til godt 750.000 kroner - og så er den første version af LibreOffice blevet frigivet.

"Fonden er oprettet i troen på, at den kultur, der kommer ud af en uafhængig fond, bringer det bedste frem i bidragydere og vil levere den bedste software til brugerne," forklarer Leif Lodahl, der er den danske talsmand bag LibreOffice.

Fra 0 til 100 på fire måneder

Blot fire måneder efter bruddet med Oracle kom den første produktionsmodne version af LibreOffice på nettet til download, og siden har The Document Foundation udviklet to bug-fix releases.

Derved opfyldes ambitionerne om at udgive en rettet version af kontorpakken hver måned. Brugerne har kvitteret ved at hente kontorpakken 1,3 millioner gange.

LibreOffice i version 3.3.3 er i øjeblikket på arbejdsbordet og kommer om en måned.

Gratis studenterhjælp

Der er også anerkendelse fra kollegaerne i branchen, senest har Google annonceret, at LibreOffice er blevet valgt som mentorprojekt for det årlige Google Summer of Code (GSoC), der giver adgang til at ansætte kode-studerende i sommerferien.

Google Summer of Code er et projekt, som giver studerende penge for at udvikle open-source software.

Hvad udviklingskapaciteterne skal bruges til er endnu ikke fastlagt.

"Men vi glæder os meget til i forsommeren at offentliggøre hvilke projekter, der helt konkret bliver gennemført i år," lyder det fra Leif Lodahl.

Læs også:
LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S