Office-konkurrent sejler i hård medvind

Efter at en fraktion brød ud af OpenOffice-folden og søsatte en ny kontorpakke, er det gået stærkt, og LibreOffice ser nu yderst levedygtig ud.

Artikel top billede

Læs også:
LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

The Document Foundation, der er en uafhængig forening stiftet af tidligere medlemmer fra OpenOffice.org, har overstået de første børnesygdomme og ser nu ud til at strutte af sundhed.

Mange udviklere var utilfredse med den måde, som Oracle kørte OpenOffice-projektet på, og derfor brød de med database-giganten og startede deres eget projekt omkring kontorpakken, der fik navnet LibreOffice.

The Document Foundation har netop rundet en levetid på seks måneder, fonden er etableret med næsten 100.000 euro - svarende til godt 750.000 kroner - og så er den første version af LibreOffice blevet frigivet.

"Fonden er oprettet i troen på, at den kultur, der kommer ud af en uafhængig fond, bringer det bedste frem i bidragydere og vil levere den bedste software til brugerne," forklarer Leif Lodahl, der er den danske talsmand bag LibreOffice.

Fra 0 til 100 på fire måneder

Blot fire måneder efter bruddet med Oracle kom den første produktionsmodne version af LibreOffice på nettet til download, og siden har The Document Foundation udviklet to bug-fix releases.

Derved opfyldes ambitionerne om at udgive en rettet version af kontorpakken hver måned. Brugerne har kvitteret ved at hente kontorpakken 1,3 millioner gange.

LibreOffice i version 3.3.3 er i øjeblikket på arbejdsbordet og kommer om en måned.

Gratis studenterhjælp

Der er også anerkendelse fra kollegaerne i branchen, senest har Google annonceret, at LibreOffice er blevet valgt som mentorprojekt for det årlige Google Summer of Code (GSoC), der giver adgang til at ansætte kode-studerende i sommerferien.

Google Summer of Code er et projekt, som giver studerende penge for at udvikle open-source software.

Hvad udviklingskapaciteterne skal bruges til er endnu ikke fastlagt.

"Men vi glæder os meget til i forsommeren at offentliggøre hvilke projekter, der helt konkret bliver gennemført i år," lyder det fra Leif Lodahl.

Læs også:
LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S