Office-konkurrent sejler i hård medvind

Efter at en fraktion brød ud af OpenOffice-folden og søsatte en ny kontorpakke, er det gået stærkt, og LibreOffice ser nu yderst levedygtig ud.

Artikel top billede

Læs også:
LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

The Document Foundation, der er en uafhængig forening stiftet af tidligere medlemmer fra OpenOffice.org, har overstået de første børnesygdomme og ser nu ud til at strutte af sundhed.

Mange udviklere var utilfredse med den måde, som Oracle kørte OpenOffice-projektet på, og derfor brød de med database-giganten og startede deres eget projekt omkring kontorpakken, der fik navnet LibreOffice.

The Document Foundation har netop rundet en levetid på seks måneder, fonden er etableret med næsten 100.000 euro - svarende til godt 750.000 kroner - og så er den første version af LibreOffice blevet frigivet.

"Fonden er oprettet i troen på, at den kultur, der kommer ud af en uafhængig fond, bringer det bedste frem i bidragydere og vil levere den bedste software til brugerne," forklarer Leif Lodahl, der er den danske talsmand bag LibreOffice.

Fra 0 til 100 på fire måneder

Blot fire måneder efter bruddet med Oracle kom den første produktionsmodne version af LibreOffice på nettet til download, og siden har The Document Foundation udviklet to bug-fix releases.

Derved opfyldes ambitionerne om at udgive en rettet version af kontorpakken hver måned. Brugerne har kvitteret ved at hente kontorpakken 1,3 millioner gange.

LibreOffice i version 3.3.3 er i øjeblikket på arbejdsbordet og kommer om en måned.

Gratis studenterhjælp

Der er også anerkendelse fra kollegaerne i branchen, senest har Google annonceret, at LibreOffice er blevet valgt som mentorprojekt for det årlige Google Summer of Code (GSoC), der giver adgang til at ansætte kode-studerende i sommerferien.

Google Summer of Code er et projekt, som giver studerende penge for at udvikle open-source software.

Hvad udviklingskapaciteterne skal bruges til er endnu ikke fastlagt.

"Men vi glæder os meget til i forsommeren at offentliggøre hvilke projekter, der helt konkret bliver gennemført i år," lyder det fra Leif Lodahl.

Læs også:
LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos