ODF-eksperterne slås indbyrdes efter afgørelse

Et af medlemmerne i ekspertudvalget, der dumper både ODF og OOXML til brug i det offentlige, er slet ikke enig i afgørelsen. Se hans anbefalinger her.

Artikel top billede

Læs også:
Ekspertudvalg dumper både ODF og OOXML

Det fem mand store udvalg, der har bistået som eksperter på valget af dokumentformater i det offentlige, er ikke enige om at dumpe både ODF og OOXML

Medlem af ekspertudvalget Mogens Kühn Pedersen, der er professor ved Institut for Informatik på CBS, har sendt et brev til videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen og Folketingets it-ordførere.

I brevet, som Computerworld er kommet i besidelse af, skriver Mogens Kühn Pedersen, at han ikke kan stå inde for den redegørelse, som ekspertudvalget har udsendt.

Professoren er utilfreds med, at hans uenighed i anbefalingerne ikke fremgår tydligere af den indstilling, der er sendt til ministeren.

Anbefaler ODF og PDF

Helt konkret kan Mogens Kühn Pedersen ikke stå inde for beslutningen om ikke at anbefale ODF.

I modsætning til udvalgets officielle indstilling, mener han, at ODF lever op til de krav, der bliver stillet til et offentligt format.

Derfor anbefaler han ministeren, at ODF anvendes ved dokumenter, der er under udarbejdelse og skal være redigerbare.

Han mener ligeledes, at PDF-formatet lever op til kravene.

Derfor anbefaler han det format til al kommunikation både internt i myndigheder og til dokumenter, der skal udsendes til offentligheden.

Læs også:
Ekspertudvalg dumper både ODF og OOXML

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S