Onfone skruer op: Vil nå 300.000 kunder inden nytår

Mobilselskabet Onfone hæver nu målet for 2011. Læs her, hvad der ligger bag den nye målsætning.

Artikel top billede

Foto: John W. McDonough (Foto: John W. McDonough)

Mobilselskabet Onfone har nu rundet 180.000 kunder.
 
Det er blot 20.000 kunder fra det mål, som administrerende direktør Morten Strunge sidste år satte for hele 2011. Derfor har han nu besluttet at skrue op for ambitionerne.
 
"Vi har ændret målsætningen, og vi går nu benhårdt efter at runde 300.000 kunder inden årets udgang," fortæller Morten Strunge.
 
Væksten i Onfones kundebase tog for alvor fart sidste år. Mobilselskabets koncept med mobilpakker med et fast antal minutter, ubegrænsede sms'er samt en vis mængde data viste sig at være populære.
 
Efterfølgende har de store teleselskabers lavpriskonkurrenter som eksempelvis Telenors Bibob og TDC's M1 lanceret lignende produkter. Trods konkurrencen er det dog lykkedes Onfone at fastholde en vækst i kundebasen på cirka 20.000 om måneden, fortæller Morten Strunge.
 
Hvorfor vælger I at skrue op for ambitionerne, samtidig med at I har en lang række konkurrenter, som er begyndt at lancere nogle produkter, der minder utrolig meget om jeres?
 
"I dag får vi 20.000 nye kunder om måneden, og efter april får vi otte måneder til at lave 100.000 kunder, så vi tager højde for, at vores konkurrenter lancerer kampagner. Hvis vi ikke havde taget højde for det, havde vi sagt, at vi ville realisere det på fem måneder, så vi er meget konservative og realistiske med vores budgetplanlægning," siger Morten Strunge. 

Udvider kundebasen 
Den hårde konkurrence fra de andre teleselskaber har ifølge Onfone-direktøren haft den konsekvens, at mobilselskabets markedsandel inden for pakke-produkter er faldet, men markedet er samtidig blevet større.
 
"Der sker jo tit det, at når andre markedsfører den samme type produkter, så vokser markedet for den slags produkter," fortæller han.
 
Til april vil Onfone kaste sig ud på et helt nyt marked i et forsøg på at kapre en helt ny type kunder.
 
"Vi har meldt ud, at vi kommer ind på erhvervsmarkedet, og der vil vi begynde med nogle meget aggressive løsningsmuligheder til erhvervskunder," siger Morten Strunge.
 
Onfone har hidtil kørt med underskud, men direktøren forventer - som tidligere meldt ud - en positiv bundlinje fra maj.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS