Onfone skruer op: Vil nå 300.000 kunder inden nytår

Mobilselskabet Onfone hæver nu målet for 2011. Læs her, hvad der ligger bag den nye målsætning.

Artikel top billede

Foto: John W. McDonough (Foto: John W. McDonough)

Mobilselskabet Onfone har nu rundet 180.000 kunder.
 
Det er blot 20.000 kunder fra det mål, som administrerende direktør Morten Strunge sidste år satte for hele 2011. Derfor har han nu besluttet at skrue op for ambitionerne.
 
"Vi har ændret målsætningen, og vi går nu benhårdt efter at runde 300.000 kunder inden årets udgang," fortæller Morten Strunge.
 
Væksten i Onfones kundebase tog for alvor fart sidste år. Mobilselskabets koncept med mobilpakker med et fast antal minutter, ubegrænsede sms'er samt en vis mængde data viste sig at være populære.
 
Efterfølgende har de store teleselskabers lavpriskonkurrenter som eksempelvis Telenors Bibob og TDC's M1 lanceret lignende produkter. Trods konkurrencen er det dog lykkedes Onfone at fastholde en vækst i kundebasen på cirka 20.000 om måneden, fortæller Morten Strunge.
 
Hvorfor vælger I at skrue op for ambitionerne, samtidig med at I har en lang række konkurrenter, som er begyndt at lancere nogle produkter, der minder utrolig meget om jeres?
 
"I dag får vi 20.000 nye kunder om måneden, og efter april får vi otte måneder til at lave 100.000 kunder, så vi tager højde for, at vores konkurrenter lancerer kampagner. Hvis vi ikke havde taget højde for det, havde vi sagt, at vi ville realisere det på fem måneder, så vi er meget konservative og realistiske med vores budgetplanlægning," siger Morten Strunge. 

Udvider kundebasen 
Den hårde konkurrence fra de andre teleselskaber har ifølge Onfone-direktøren haft den konsekvens, at mobilselskabets markedsandel inden for pakke-produkter er faldet, men markedet er samtidig blevet større.
 
"Der sker jo tit det, at når andre markedsfører den samme type produkter, så vokser markedet for den slags produkter," fortæller han.
 
Til april vil Onfone kaste sig ud på et helt nyt marked i et forsøg på at kapre en helt ny type kunder.
 
"Vi har meldt ud, at vi kommer ind på erhvervsmarkedet, og der vil vi begynde med nogle meget aggressive løsningsmuligheder til erhvervskunder," siger Morten Strunge.
 
Onfone har hidtil kørt med underskud, men direktøren forventer - som tidligere meldt ud - en positiv bundlinje fra maj.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S