Rygterne tager til: Så fed bliver Windows 8

Nettet er fyldt med rygter om Microsofts næste styresystem, som Microsoft kalder 'Windows.next'.

Artikel top billede

Læs også: Microsoft arbejder på tablet-pc med Windows 8.

Rygterne om Microsofts kommende styresystem, Windows 8, tager til, efter Microsoft angiveligt er begyndt at sende de første kopier af en tidlig udgave af næste version af Windows afsted til hardware-producenterne.

Indtil videre har den kommende version intet officielt navn, men bliver generelt omtalt som 'Windows 8'. Selv omtaler Microsoft den kommende version som 'Windows.next'.

Denne version er ifølge rygterne udstyret med et såkaldt ribbon-interface, særlig god understøttelse til tablet-pc'er og en særlig backup-funktion, der minder meget om 'Time Machine'. der findes i Apples Mac OS X.

Microsoft har ingen kommentarer til rygterne, men du kan læse mere om fremtidsplanerne her. 

På den seneste CES-messe, der løb af stablen i Las Vegas tidligere på året, løftede selskabet sløret for, at den næste version af Windows ville bygge på de mobilvenlige ARM-processorer, der sigter særligt mod smartphones og tablet-pc'er.

Til CES antydede Microsoft, at næste version af Windows vil blive lanceret i slutningen af 2011 eller begyndelsen af 2012.

Første versioner er leveret

Sitet med det rammende navn WinRumours har lagt yderligere ved på rygtebålet. Sitet melder nemlig, at Microsoft er begyndt at levere de første versioner af Windows 8 til blandt andre HP og forskellige OEM-partnere.

Der er desuden meldinger om, at Windows 8 vil blive leveret med et ribbon-interface, som sigter mod at gøre Windows 8 mere tablet-venlig.

Ligeledes meldes der om, at Window 8 vil blive leveret med en såkaldt 'History Vault', der på en enkelt måde vil gøre det muligt at tage back up af og genskabe alle computerens applikationer, data og opsætning.

Rygtesmedene mener desuden at vide, at Windows 8 vil blive leveret med et system, der gør det nemt at resette computeren til dens originale opsætning.

På CES-messen fremviste Microsoft ikke det kommende systems brugergrænseflade.

Siden Windows Phone 7 ikke vil blive tilrettet tablet-pc'er, er det sandsynligt, at Microsoft vil lægge vægt på at få udviklet en version, der er nem at anvende på store touch-skærme.

Microsoft er langt efter Apple og Googles Android på det fremadstormende marked for tablet-computere.

Ifølge udviklingsplaner, som Microsoft drøftede med sine hardware-partnere sidste år, tyder meget desuden på, at Windows 8 vil blive udstyret med eksempelvis ansigtsgenkendelse for at logge brugerne ind, ekstra hurtigt boot-teknologi samt mulighed for at lade opsætningen flytte med brugeren mellem forskellige apparater.

Desuden tyder meget på, at Windows 8 vil blive tæt integreret med cloud'en - blandt andet en app store samt integration med Microsofts store vifte af online-tjenester.

Læs også: Microsoft arbejder på tablet-pc med Windows 8.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice