Derfor skal du ikke vente med at købe tablet-pc'er

Der er ingen grund til at vente med at investere i tablet-pc'er til virksomhedens medarbejdere. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

En del virksomheder er allerede godt i gang med at udforske mulighederne med tablet-pc'er som en ny formfaktor til virksomhedens medarbejdere.

Men der er mindst lige så mange for hvem tablets lige så godt kunne være noget, doktoren donerer.

Ifølge en ny rapport fra Gartner rummer netop denne type enheder imidlertid så mange muligheder, at det ikke giver den store mening at vente med investeringerne.

Samtidig advarer analytiker David Willis dog om, at implementeringen af tablet-pc'er kræver nye policies og evner hos forretningen.

"CIO'er er fast besluttede på ikke at begå den samme fejl, som de begik med smartphones, der i starten ofte blev afskrevet som dyrt og ligegyldigt legetøj eller omkostningstunge status-symboler - hvilket ofte gav plads til de opfindsomme ledere, der så den konkurrencemæssige fordel, som mobil-applikationer kunne give dem".

Gartner forventer, at der alene i 2011 vil blive solgt 69 millioner tablet-pc'er på verdensplan. En stadig større del af dem vil finde vej til de professionelle brugere. 

"iPad og den store bølge af tablet-pc'er har sat gang i fantasien hos forretningsledere," skriver Gartner og tilføjer:

"For forbrugeren bragte iPad en afslappet men rig oplevelse ind i stuen, på toget eller i køen i banken. Næste skridt er, at it-organisationer finder nye steder, hvor tablet-pc'er leverer informationer og medier på nye måder."

Læs også:
Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)