Derfor skal du ikke vente med at købe tablet-pc'er

Der er ingen grund til at vente med at investere i tablet-pc'er til virksomhedens medarbejdere. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

En del virksomheder er allerede godt i gang med at udforske mulighederne med tablet-pc'er som en ny formfaktor til virksomhedens medarbejdere.

Men der er mindst lige så mange for hvem tablets lige så godt kunne være noget, doktoren donerer.

Ifølge en ny rapport fra Gartner rummer netop denne type enheder imidlertid så mange muligheder, at det ikke giver den store mening at vente med investeringerne.

Samtidig advarer analytiker David Willis dog om, at implementeringen af tablet-pc'er kræver nye policies og evner hos forretningen.

"CIO'er er fast besluttede på ikke at begå den samme fejl, som de begik med smartphones, der i starten ofte blev afskrevet som dyrt og ligegyldigt legetøj eller omkostningstunge status-symboler - hvilket ofte gav plads til de opfindsomme ledere, der så den konkurrencemæssige fordel, som mobil-applikationer kunne give dem".

Gartner forventer, at der alene i 2011 vil blive solgt 69 millioner tablet-pc'er på verdensplan. En stadig større del af dem vil finde vej til de professionelle brugere. 

"iPad og den store bølge af tablet-pc'er har sat gang i fantasien hos forretningsledere," skriver Gartner og tilføjer:

"For forbrugeren bragte iPad en afslappet men rig oplevelse ind i stuen, på toget eller i køen i banken. Næste skridt er, at it-organisationer finder nye steder, hvor tablet-pc'er leverer informationer og medier på nye måder."

Læs også:
Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos