Ekspert: Fyringer af CSC-ansatte er helt efter bogen

Det er helt efter bogen, at CSC tirsdag morgen fyrede strejkende medarbejdere. Alligevel kan fyringen få konsekvenser.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Nok er nok: CSC fyrer strejkende medarbejdere

Læs også: Arbejdsretten til CSC-strejkende: Kom i arbejde igen!

Tirsdag morgen valgte CSC at fyre tre medarbejdere, der - efter at arbejdsretten har erklæret deres strejke overenskomststridig - ikke var mødt på arbejde mandag aften.

CSC er i god ret til at fyre de pågældende medarbejdere. Samtidig er det heller ikke unormalt, at en dansk virksomhed vælger fyringer i denne situation.

"Hvis der køres overenskomstridige strejker over en længere periode, er det normalt, at medarbejderne på et tidspunkt bliver fyret. Det er der masser af eksempler på historisk set," forklarer arbejdsmarkedsforsker Flemming Ibsen fra Aalborg Universitet.

Optrapning af konflikten

Selvom fyringerne er efter bogen, er det dog stadig en optrapning af konflikten, vurderer han. 

"Det er et skridt, som ikke ligefrem forbedrer relationerne mellem Prosa og CSC. Men der jo i forvejen et anspændt klima, så det er ikke noget, der i stor grad vil ændre situationen. Men det er klart, at Prosa vil se det som en optrapning," forklarer Flemming Ibsen.

Medarbejderne i kundegruppen, der er en afdeling i CSC, nedlagde sidste onsdag arbejdet med den begrundelse, at de fandt det pyskiske arbejdsmiljø utåleligt i forbindelse med oplæring af vikarer.

Men det er ikke begrundelse nok til at nedlægge arbejdet.

Der er regler, der giver medarbejderen mulighed for at forlade arbejdet i fredstid, hvis der for eksempel er fare for liv eller velfærd. Det kunne for eksempel være at arbejde med sundhedsfarlige stoffer, eller at medarbejderen oplever æreskrænkelser.

"Det kan bruges, hvis arbejdsmiljøet er helt uudholdeligt. Men jeg tror ikke, vi kommer i nærheden af de regler i den her sammenhæng," forklarer Flemming Ibsen.

"Arbejdsmiljøet kan godt være psykisk hårdt, men det er ikke grund nok til at forlade arbejdet. Det skal være meget ekstremt, hvis det skal dækkes af de her regler."

Andre muligheder

I stedet for at nedlægge arbejdet kan medarbejderne dog i et vist omfang godt vise deres utilfredshed, inden det er tilladt at strejke.

"Der er ikke så mange muligheder, men de kan lave slowdown-aktioner, arbejde efter reglerne og nægte overarbejde. Og så kan du kan selvfølgelig mundtligt give til kende over for ledelsen, at du er utilfreds med forholdene," siger Flemming Ibsen.

Slowdown aktioner dækker blandt andet over en nedsættelse af arbejdstempoet.

Læs også: Nok er nok: CSC fyrer strejkende medarbejdere

Læs også: Arbejdsretten til CSC-strejkende: Kom i arbejde igen!

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos