Ekspert: Fyringer af CSC-ansatte er helt efter bogen

Det er helt efter bogen, at CSC tirsdag morgen fyrede strejkende medarbejdere. Alligevel kan fyringen få konsekvenser.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Nok er nok: CSC fyrer strejkende medarbejdere

Læs også: Arbejdsretten til CSC-strejkende: Kom i arbejde igen!

Tirsdag morgen valgte CSC at fyre tre medarbejdere, der - efter at arbejdsretten har erklæret deres strejke overenskomststridig - ikke var mødt på arbejde mandag aften.

CSC er i god ret til at fyre de pågældende medarbejdere. Samtidig er det heller ikke unormalt, at en dansk virksomhed vælger fyringer i denne situation.

"Hvis der køres overenskomstridige strejker over en længere periode, er det normalt, at medarbejderne på et tidspunkt bliver fyret. Det er der masser af eksempler på historisk set," forklarer arbejdsmarkedsforsker Flemming Ibsen fra Aalborg Universitet.

Optrapning af konflikten

Selvom fyringerne er efter bogen, er det dog stadig en optrapning af konflikten, vurderer han. 

"Det er et skridt, som ikke ligefrem forbedrer relationerne mellem Prosa og CSC. Men der jo i forvejen et anspændt klima, så det er ikke noget, der i stor grad vil ændre situationen. Men det er klart, at Prosa vil se det som en optrapning," forklarer Flemming Ibsen.

Medarbejderne i kundegruppen, der er en afdeling i CSC, nedlagde sidste onsdag arbejdet med den begrundelse, at de fandt det pyskiske arbejdsmiljø utåleligt i forbindelse med oplæring af vikarer.

Men det er ikke begrundelse nok til at nedlægge arbejdet.

Der er regler, der giver medarbejderen mulighed for at forlade arbejdet i fredstid, hvis der for eksempel er fare for liv eller velfærd. Det kunne for eksempel være at arbejde med sundhedsfarlige stoffer, eller at medarbejderen oplever æreskrænkelser.

"Det kan bruges, hvis arbejdsmiljøet er helt uudholdeligt. Men jeg tror ikke, vi kommer i nærheden af de regler i den her sammenhæng," forklarer Flemming Ibsen.

"Arbejdsmiljøet kan godt være psykisk hårdt, men det er ikke grund nok til at forlade arbejdet. Det skal være meget ekstremt, hvis det skal dækkes af de her regler."

Andre muligheder

I stedet for at nedlægge arbejdet kan medarbejderne dog i et vist omfang godt vise deres utilfredshed, inden det er tilladt at strejke.

"Der er ikke så mange muligheder, men de kan lave slowdown-aktioner, arbejde efter reglerne og nægte overarbejde. Og så kan du kan selvfølgelig mundtligt give til kende over for ledelsen, at du er utilfreds med forholdene," siger Flemming Ibsen.

Slowdown aktioner dækker blandt andet over en nedsættelse af arbejdstempoet.

Læs også: Nok er nok: CSC fyrer strejkende medarbejdere

Læs også: Arbejdsretten til CSC-strejkende: Kom i arbejde igen!

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S