PlayStation-spillere nedlagt af network-hackere

Millioner af spillere er ramt af nedbruddet af konsolspil-netværket, der nu er på sjettedagen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nedbruddet af Sonys PlayStation Network and Qriocity-servicen, der skete 21. april, ser ud til at fortsætte et stykke tid endnu, efter virksomheden i søndags oplyste om at være gået i gang med at "genopbygge" sit system med en bedre sikkerhed mod hackerangreb.

Sony oplyste søndag, at nedbruddet er forårsaget af en "ekstern indtrængen" i netværket, men har endnu ikke offentliggjort nogen detaljer om problemet.

PlayStation Network anvendes til onlinespil på PlayStation 3 og til salg af software til konsoller heriblandt PlayStation Portable. Qriocity-servicen kører på samme netværksinfrastruktur og leverer lyd og video til Sonys forbrugerelektronik-produkter.

Sonys seneste opdatering om problemet peger på, at hackerangrebet kan have været relativt sofistikeret.

"Vores indsats for at løse dette problem involverer en genopbygning af vores system for yderligere at styrke vores netværks infrastruktur," udtaler virksomheden. "Selvom denne opgave er tidskrævende, så har vi afgjort, at det er tiden værd for at gøre systemet endnu mere sikkert."

Sony forsikrer, at virksomheden "arbejder i døgndrift for at bringe begge services online," men nævner ingen tidshorisonter. Det var søndag ikke muligt at få kontakt til virksomhedens hovedkvarter i Tokyo.

Nedbruddet har gjort det umuligt for indehavere af PlayStation 3 at spille deres onlinespil til konsollen. Sådanne spil, hvor spillerne samarbejder og konkurrerer med andre i realtid, er meget populære og spilles typisk af millioner særligt i weekenden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S