Ansigtsgenkendelse i Windows 8 rykker nærmere

En lækket udviklerversion af Microsofts kommende styresystem indeholder tilsyneladende en API til "detektion af menneskelig tilstedeværelse".

Artikel top billede

Computerworld News Service: Vi har vidst i næsten et år nu, at Microsoft arbejder på at indbygge teknologi til ansigtsgenkendelse i Windows 8, hvilket potentielt giver en sikrere (og sjovere) måde at logge på sin computer.

Nu er Microsoft tilsyneladende kommet tættere på at gøre dette til virkelighed, hvis man skal dømme ud fra oplysninger fra en lækket udviklerversion af den næste generation af styresystemet.

Der findes ifølge en artikel på Slashgear, som linker til lækkede billeder af Windows 8, offentliggjort af Windows8Italia, en API til "detektion af menneskelig tilstedeværelse" i en tidlig version af det kommende styresystem.

Det er ikke mange detaljer at finde, men denne API kan være relateret til teknologier til ansigtsgenkendelse, der blev nævnt i planlægningsdokumenter om Windows 8 fra midt i 2010, som Microsoft på daværende tidspunkt delte med sine partnere.

Efter lækningen af disse dokumenter sidste år, rapporterede vi følgende:

I 2012 vil sensorer såsom mikrofoner, kameraer, GPS, accelerometre samt temperatur- og magnetiske målere være indbygget i de fleste pc'er, hvilket vil gøre det muligt for Windows 8 at interagere med brugerens fysiske miljø på nye og interessante måde.

Lukker ned, når du rejser dig

I et scenarie anvendes ansigtsgenkendelse til at bekræfte brugerens identitet.

"Amish kommer ind på sit hjemmekontor," skriver Microsoft i et af de mange fiktive scenarier, der skitseres i de lækkede dokumenter om Windows 8. Det bemærker hans pc's bevægelsessensor, som vækker pc'en til live. Idet Amish sætter sig ved sit skrivebord, er hans pc allerede startet op. Den skanner hans ansigt og logger ham ind. Når Amish har rejst sig og er gået, bemærker hans pc, at han er væk, låser sig selv og lukker ned.

Med Windows 8 forsvinder også behovet for at huske kodeord på tværs af forskellige websites.

"Besværet ved brugen af kodeord har nået et kritisk punkt," hævder Microsoft. "Windows 8 kan inkludere en måde til sikker lagring af brugernavne og kodeord, hvilket forenkler online-oplevelsen."

Det falder fint i tråd med en anden del af, hvad Windows8Italia rapporterer. Den læggede tidlige version af Windows 8 antyder ifølge en Google-oversættelse at "det vil blive muligt at få adgang til sine personlige indstillinger, bogmærker og indhold fra enhver computer."

Microsoft tilbyder allerede ansigtsgenkendelse på spilsystemer via Kinect og Xbox Live. Lenovo introducerede login via ansigtsgenkendelse helt tilbage i 2007 og det er i dag ret almindeligt med indbyggede kameraer i computere. Indbygget ansigtsgenkendelse i Windows 8 vil sandsynligvis give teknologien langt større udbredelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S