Ansigtsgenkendelse i Windows 8 rykker nærmere

En lækket udviklerversion af Microsofts kommende styresystem indeholder tilsyneladende en API til "detektion af menneskelig tilstedeværelse".

Artikel top billede

Computerworld News Service: Vi har vidst i næsten et år nu, at Microsoft arbejder på at indbygge teknologi til ansigtsgenkendelse i Windows 8, hvilket potentielt giver en sikrere (og sjovere) måde at logge på sin computer.

Nu er Microsoft tilsyneladende kommet tættere på at gøre dette til virkelighed, hvis man skal dømme ud fra oplysninger fra en lækket udviklerversion af den næste generation af styresystemet.

Der findes ifølge en artikel på Slashgear, som linker til lækkede billeder af Windows 8, offentliggjort af Windows8Italia, en API til "detektion af menneskelig tilstedeværelse" i en tidlig version af det kommende styresystem.

Det er ikke mange detaljer at finde, men denne API kan være relateret til teknologier til ansigtsgenkendelse, der blev nævnt i planlægningsdokumenter om Windows 8 fra midt i 2010, som Microsoft på daværende tidspunkt delte med sine partnere.

Efter lækningen af disse dokumenter sidste år, rapporterede vi følgende:

I 2012 vil sensorer såsom mikrofoner, kameraer, GPS, accelerometre samt temperatur- og magnetiske målere være indbygget i de fleste pc'er, hvilket vil gøre det muligt for Windows 8 at interagere med brugerens fysiske miljø på nye og interessante måde.

Lukker ned, når du rejser dig

I et scenarie anvendes ansigtsgenkendelse til at bekræfte brugerens identitet.

"Amish kommer ind på sit hjemmekontor," skriver Microsoft i et af de mange fiktive scenarier, der skitseres i de lækkede dokumenter om Windows 8. Det bemærker hans pc's bevægelsessensor, som vækker pc'en til live. Idet Amish sætter sig ved sit skrivebord, er hans pc allerede startet op. Den skanner hans ansigt og logger ham ind. Når Amish har rejst sig og er gået, bemærker hans pc, at han er væk, låser sig selv og lukker ned.

Med Windows 8 forsvinder også behovet for at huske kodeord på tværs af forskellige websites.

"Besværet ved brugen af kodeord har nået et kritisk punkt," hævder Microsoft. "Windows 8 kan inkludere en måde til sikker lagring af brugernavne og kodeord, hvilket forenkler online-oplevelsen."

Det falder fint i tråd med en anden del af, hvad Windows8Italia rapporterer. Den læggede tidlige version af Windows 8 antyder ifølge en Google-oversættelse at "det vil blive muligt at få adgang til sine personlige indstillinger, bogmærker og indhold fra enhver computer."

Microsoft tilbyder allerede ansigtsgenkendelse på spilsystemer via Kinect og Xbox Live. Lenovo introducerede login via ansigtsgenkendelse helt tilbage i 2007 og det er i dag ret almindeligt med indbyggede kameraer i computere. Indbygget ansigtsgenkendelse i Windows 8 vil sandsynligvis give teknologien langt større udbredelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job