Twitter var først med nyhed om drab på Bin Laden

Nettrafikken eksploderede efter drabet på Osama Bin Laden. Se her, hvilke sites, der kom i problemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De første meldinger om drabet på Osama Bin Laden kom angiveligt på Twitter. Afsenderen var Keith Urbahn, der er tidligere stabschef for USA's tidligere forsvarsminister, Donald Rumsfeld.

Han skrev ifølge New York Times: "Jeg er blevet fortalt af en højtstående person, at de har dræbt Osama Bin Laden. For fanden da."

Senere fulgte en anden tweet fra ham: "Jeg ved ikke, om det passer, men lad os bede til, at det er sandt."

Præsident på tv

Senere dukkede den amerikanske præsident, Barack Obama,  op på fjernsynet med meldingen om drabet på Osama Bin Laden.

Det udløste straks massiv aktivitet på nettet i en regulær trafik-eksplosion.

Det skete, da millioner af netbrugere fløj til tasterne for at poste kommentarer, ligesom nyheden udløste en massiv stigning i søgninger og visning af videoer og lignende mange steder.

Eksempelvis fik den pludselige trafikstigning mange amerikanske nyhedssider til at gå i knæ.

CNN's nyhedsside til mobiltelefoner crashede helt søndag aften på grund af overbelastning. Også trafikken på Facebook steg mærkbart.

Umiddelbart efter nyheden om drabet væltede det ind med søgninger på Google Maps på det pakistanske hus, hvor Osama Bin Laden blev skudt.

"Denne nyhed udløste en langt større stigning end det royale bryllup," siger Dave Karov fra netfirmaet Keynote, som målte sig frem til, at 40 procent af de amerikanske nyhedsmedier på nettet gik i knæ søndag aften.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S