Prosa melder CSC til politiet

Midt i den store konflikt trækker Prosa et nyt våben: CSC meldes til politiet. Se her, hvad politianmeldelsen indeholder.

Artikel top billede

Efter CSC har bortvist flere medarbejdere i konflikten med Prosa, har fagforbundet nu svaret igen med en politianmeldelse af virksomheden.

Ifølge Prosa misbruger CSC de bortviste ansattes sikkerhedsgodkendelser, skriver DR Nyheder.

"De har taget brugeradgangene fra de af vores medlemmer, som ikke længere er på arbejdspladsen, for at dem, der åbenbart ikke har den nødvendige adgang til systemerne, kan få adgang," siger Prosas formand, Niels Bertelsen, til DR.

Hemmelig data

Har Prosa ret i anklagerne, kan det være problematisk og ulovligt, fordi CSC håndterer en lang række offentlige systemer.
Derfor skal de ansatte i CSC, der har adgang til personfølsomme data, være særligt sikkerhedsgodkendte af politiet.

Men hos CSC afviser direktør Lars Lundsgaard, at der kan være et problem.

"Efter vores bedste overbevisning, så er alle de medarbejdere, der arbejder med systemer, der kræver sikkerhedsgodkendelse, også sikkerhedsgodkendt," oplyser han til DR.

Lars Lundsgaard kan dog ikke afvise, at virksomheden anvender bruger-id'er fra fyrede medarbejdere, men at det ikke er det samme, som at CSC bruger deres sikkerhedsgodkendelser.

Læs også:

Politi og Forsvar forbyder CSC-outsourcing til Indien

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT