Fem chefer køber deres firma for 53 millioner

En kreds af ledende medarbejdere i it-selskabet Targit overtager kontrollen med den nordjyske business intelligence-leverandør for 53 millioner kroner.

Artikel top billede

"I 2003 stillede Nordic Venture Partners op med kapital og bestyrelseskompetence," udtaler Morten Sandlykke, administrerende direktør, Targit.

Efter otte år med kapitalfonden Nordic Venture Partners som hovedaktionær overtager fem ledende medarbejdere i Targit kontrollen med firmaet.

Ledelsen har investeret 53 millioner kroner i købet af den aktiepost på 34 procent, som har været ejet af Nordic Venture Partners, NVP.

"I 2003 besluttede vi at forcere udviklingen af vores internationalisering mere, end vi kunne finansiere via den løbende drift. Vi indledte derfor samarbejdet med Nordic Venture Partners, som stillede kapital og bestyrelseskompetencer til rådighed," udtaler Morten Sandlykke, administrerende direktør, Targit.

Targit, som er blandt Europas største udviklere af business intelligence-løsninger, har 300.000 daglige brugere af sin software og et datterselskab i USA.

Nu klarer Targit det selv

Siden Nordic Venture Partners købte sig ind i Targit, har BI-leverandøren haft god medvind og er for længst blevet i stand til at finansiere sine vækstplaner via den daglige drift.

"Det er derfor helt naturligt, at vi nu køber ventureselskabets aktier tilbage. Vi genvinder dermed fuld kontrol over Targit, og ventureselskabet realiserer en gevinst på sin investering," udtaler Morten Sandlykke.

Samarbejdet med NVP slutter ikke helt, da partner i og administrerende direktør for ventureselskabet, Henrik Albertsen, forsætter som bestyrelsesformand for Targit A/S, selvom han ikke længere er aktionær.

I sit seneste regnskab fra 2010 har Targit nået en trecifret millionomsætning og noterer en fremgang i væksten på 10 procent i forhold til året før.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S