Fem chefer køber deres firma for 53 millioner

En kreds af ledende medarbejdere i it-selskabet Targit overtager kontrollen med den nordjyske business intelligence-leverandør for 53 millioner kroner.

Artikel top billede

"I 2003 stillede Nordic Venture Partners op med kapital og bestyrelseskompetence," udtaler Morten Sandlykke, administrerende direktør, Targit.

Efter otte år med kapitalfonden Nordic Venture Partners som hovedaktionær overtager fem ledende medarbejdere i Targit kontrollen med firmaet.

Ledelsen har investeret 53 millioner kroner i købet af den aktiepost på 34 procent, som har været ejet af Nordic Venture Partners, NVP.

"I 2003 besluttede vi at forcere udviklingen af vores internationalisering mere, end vi kunne finansiere via den løbende drift. Vi indledte derfor samarbejdet med Nordic Venture Partners, som stillede kapital og bestyrelseskompetencer til rådighed," udtaler Morten Sandlykke, administrerende direktør, Targit.

Targit, som er blandt Europas største udviklere af business intelligence-løsninger, har 300.000 daglige brugere af sin software og et datterselskab i USA.

Nu klarer Targit det selv

Siden Nordic Venture Partners købte sig ind i Targit, har BI-leverandøren haft god medvind og er for længst blevet i stand til at finansiere sine vækstplaner via den daglige drift.

"Det er derfor helt naturligt, at vi nu køber ventureselskabets aktier tilbage. Vi genvinder dermed fuld kontrol over Targit, og ventureselskabet realiserer en gevinst på sin investering," udtaler Morten Sandlykke.

Samarbejdet med NVP slutter ikke helt, da partner i og administrerende direktør for ventureselskabet, Henrik Albertsen, forsætter som bestyrelsesformand for Targit A/S, selvom han ikke længere er aktionær.

I sit seneste regnskab fra 2010 har Targit nået en trecifret millionomsætning og noterer en fremgang i væksten på 10 procent i forhold til året før.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS