Fem chefer køber deres firma for 53 millioner

En kreds af ledende medarbejdere i it-selskabet Targit overtager kontrollen med den nordjyske business intelligence-leverandør for 53 millioner kroner.

Artikel top billede

"I 2003 stillede Nordic Venture Partners op med kapital og bestyrelseskompetence," udtaler Morten Sandlykke, administrerende direktør, Targit.

Efter otte år med kapitalfonden Nordic Venture Partners som hovedaktionær overtager fem ledende medarbejdere i Targit kontrollen med firmaet.

Ledelsen har investeret 53 millioner kroner i købet af den aktiepost på 34 procent, som har været ejet af Nordic Venture Partners, NVP.

"I 2003 besluttede vi at forcere udviklingen af vores internationalisering mere, end vi kunne finansiere via den løbende drift. Vi indledte derfor samarbejdet med Nordic Venture Partners, som stillede kapital og bestyrelseskompetencer til rådighed," udtaler Morten Sandlykke, administrerende direktør, Targit.

Targit, som er blandt Europas største udviklere af business intelligence-løsninger, har 300.000 daglige brugere af sin software og et datterselskab i USA.

Nu klarer Targit det selv

Siden Nordic Venture Partners købte sig ind i Targit, har BI-leverandøren haft god medvind og er for længst blevet i stand til at finansiere sine vækstplaner via den daglige drift.

"Det er derfor helt naturligt, at vi nu køber ventureselskabets aktier tilbage. Vi genvinder dermed fuld kontrol over Targit, og ventureselskabet realiserer en gevinst på sin investering," udtaler Morten Sandlykke.

Samarbejdet med NVP slutter ikke helt, da partner i og administrerende direktør for ventureselskabet, Henrik Albertsen, forsætter som bestyrelsesformand for Targit A/S, selvom han ikke længere er aktionær.

I sit seneste regnskab fra 2010 har Targit nået en trecifret millionomsætning og noterer en fremgang i væksten på 10 procent i forhold til året før.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job