PC-Ware dropper PC-Ware i rekord-regnskabsår

PC-Ware hedder ikke længere PC-Ware. Virksomheden vil under nyt brand fordoble sit salg til to milliarder euro.

Artikel top billede

"Herzlich willkommen til det tidligere PC-Ware. Nu hedder vi Comparex."

Den tyske it-servicekoncern PC-Ware Information Technologies AG og dets datterselskaber i 28 lande hedder fremover Comparex.

Det nye navn og brand skal støtte virksomhedens vækststrategier, der skal baseres på en standardiseret portefølje, som over de næste tre år gradvist skal implementeres i alle virksomhedens afdelinger.

I løbet af de samme tre år forventer Comparex at fordoble sit salg til to milliarder euro, og tallene for indeværende regnskabsår viser, at 2010/2011 bliver virksomhedens bedste nogensinde, og de foreløbige tal viser en omsætning cirka 975 millioner euro.

Det er en stigning i omsætningen på godt 17 procent i forhold til forrige regnskabsår.

I takt med at grænserne mellem mainframe- og serverløsninger udviskes, så bliver det mindre og mindre relevant for virksomhedskunder, om deres løsninger leveres fra datacentre bag egne jerndøre eller fra en ekstern leverandørs datacenter, forklarer Comparexs direktør, Klaus Elsbacher, i en pressemeddelelse.

"Comparex arbejder på at ensrette sine løsninger, så gruppens globale afdelinger kan levere samme brandede services, som kan omfatte alle vores regioner og alle vores producentuafhængige produkter og services," siger han.

Comparex (altså tidligere PC-Ware) har 30 år på bagen som it-serviceleverandør. Selskabet har i dag 75 kontorer i 28 lande, 1.700 ansatte, og tilbyder en række tjenester inden for software og it-infrastruktur.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics