PC-Ware dropper PC-Ware i rekord-regnskabsår

PC-Ware hedder ikke længere PC-Ware. Virksomheden vil under nyt brand fordoble sit salg til to milliarder euro.

Artikel top billede

"Herzlich willkommen til det tidligere PC-Ware. Nu hedder vi Comparex."

Den tyske it-servicekoncern PC-Ware Information Technologies AG og dets datterselskaber i 28 lande hedder fremover Comparex.

Det nye navn og brand skal støtte virksomhedens vækststrategier, der skal baseres på en standardiseret portefølje, som over de næste tre år gradvist skal implementeres i alle virksomhedens afdelinger.

I løbet af de samme tre år forventer Comparex at fordoble sit salg til to milliarder euro, og tallene for indeværende regnskabsår viser, at 2010/2011 bliver virksomhedens bedste nogensinde, og de foreløbige tal viser en omsætning cirka 975 millioner euro.

Det er en stigning i omsætningen på godt 17 procent i forhold til forrige regnskabsår.

I takt med at grænserne mellem mainframe- og serverløsninger udviskes, så bliver det mindre og mindre relevant for virksomhedskunder, om deres løsninger leveres fra datacentre bag egne jerndøre eller fra en ekstern leverandørs datacenter, forklarer Comparexs direktør, Klaus Elsbacher, i en pressemeddelelse.

"Comparex arbejder på at ensrette sine løsninger, så gruppens globale afdelinger kan levere samme brandede services, som kan omfatte alle vores regioner og alle vores producentuafhængige produkter og services," siger han.

Comparex (altså tidligere PC-Ware) har 30 år på bagen som it-serviceleverandør. Selskabet har i dag 75 kontorer i 28 lande, 1.700 ansatte, og tilbyder en række tjenester inden for software og it-infrastruktur.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen