Google klar til at lancere iTunes-konkurrent

Nu skulle det være ganske vist; Google kommer med en musiktjeneste senere i dag. Se, hvad du kan vente dig.

Artikel top billede

Læs også: Sådan fungerer Amazons gratis cloud-storage

Verdens største søge-selskab er nu klar til at tage kampen op med Apples dominerende iTunes-musikbutik.

Flere internationale medier skriver, at Google senere i dag på selskabets årlige udvikler-konference vil løfte sløret for den nye musiktjeneste.

Der har længe floreret rygter om, at Google skulle være på vej med en musiktjeneste, og de fleste har gættet på, at den vil være bygget op på en måde, så musikken opbevares i Googles datacentre frem for på brugernes egne maskiner.

I en e-mail til nyhedsbureauet Bloomberg oplyser Google, at der i første omgang vil være tale om en testversion af musiktjenesten.

Amazon startede kapløbet

Det er kun få uger siden, at Amazon lancerede en musik-tjeneste, der lader brugerne gemme deres egen musik i skyen - og streame den direkte via en browser.

Samtidig har der været rygter om, at Apple er på trapperne med en relancering af cloud-tjenesten MobileMe, der på en eller anden måde skal kobles sammen med iTunes.

Google har allerede kastet sig over film via nettet i form af en ny udlejningstjeneste til YouTube, og det giver god mening for selskabet at udnytte den voksende udbredelse af Android-styresystemet til også at sælge musik.

Ifølge New York Times vil Googles nye musiktjeneste i første omgang bære navnet Music Beta, og den vil langt hen ad vejen minde om Amazons tjeneste.

Læs også: Sådan fungerer Amazons gratis cloud-storage

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S