TDC tæsker Telia og Telenor med Onfone-køb

TDC's køb af Onfone sender de nordiske konkurrenter i knæ.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs mere: TDC køber Onfone for en formue

Onfone-investor: Det var en rigtig god forretning

"TDC opnår det, at selskabet søndertæsker Telenor. Det her betyder, at Telenor og Telia bliver nødt til at konsolidere nu."
 
Sådan siger aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets om TDC's køb af lavprisselskabet Onfone for cirka 300 millioner kroner.
 
Telenor er den helt store taber ved handlen, fordi Onfone-kunderne i dag er at finde i Telenors netværk. Nu bliver de op mod 170.000 Onfone-kunder flyttet fra Telenors til TDC's netværk, og dermed mister Telenor en del omsætning.
 
"Prisen for Onfone ligger lidt mod den høje side, men hvis TDC omvendt kan få de konsekvenser ud af det, at Telenor og Telia skal konsolidere, så får TDC en bonus, som kan retfærdiggøre prisen," forklarer Poul Ernst Jessen.
 
Inden for konsolidering peger Poul Ernst Jessen på flere muligheder.
 
"De (Telia og Telenor, red.) skal slå sig sammen, den ene skal købe den anden op, den ene skal forlade markedet, eller de skal etablere netværksdeling. Alt andet er uholdbart for dem, som det ser ud i dag," siger han.
 
"De andre sover i timen"
TDC har de senere år også været først med køb af virksomheder som mobilselskabet M1, Dongs fibernet og bredbåndsselskabet Fullrate.
 
"De andre sover i timen," lyder det fra Poul Ernst Jessen.
 
Han ser TDC's køb som udtryk for, at Telenor nedprioriterer sit engagement i Danmark.
 
"Telenor må have haft et tilbud om at købe Onfone, og det har selskabet takket nej til. Man kan se det i lyset af, at Telenor heller ikke har investeret ordentligt i LTE (mobilnettet, red.). Selskabet har også haft ledelsesændringer, og det må være tegn på, at de i Norge ikke er villige til at bruge penge hernede," vurderer Poul Ernst Jessen.
 
Analytikeren mener, at Telia og Telenor nu må i tænkeboks.
 
"Telias regnskabstal er skidt læsning, og når Onfone er pillet ud af Telenors regnskab, så bliver det også skidt at læse. De to selskaber bliver meget sammenlignelige på performance, og det fortsatte prispris i markedet ændret ikke med her, for priserne er allerede nede, og dem kan de ikke hæve igen. TDC vil igennem denne her transaktion presse Telia og Telenor til, at der skal ske noget," siger han.
 
Onfone blev grundlagt i 2006, og det seneste års tid har selskabet haft stærk kundetilgang, efter at virksomheden satte fuldt tryk på reklamekampagner med skuespilleren Lars Bom.

Læs mere: TDC køber Onfone for en formue

Onfone-investor: Det var en rigtig god forretning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S