TDC tæsker Telia og Telenor med Onfone-køb

TDC's køb af Onfone sender de nordiske konkurrenter i knæ.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs mere: TDC køber Onfone for en formue

Onfone-investor: Det var en rigtig god forretning

"TDC opnår det, at selskabet søndertæsker Telenor. Det her betyder, at Telenor og Telia bliver nødt til at konsolidere nu."
 
Sådan siger aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets om TDC's køb af lavprisselskabet Onfone for cirka 300 millioner kroner.
 
Telenor er den helt store taber ved handlen, fordi Onfone-kunderne i dag er at finde i Telenors netværk. Nu bliver de op mod 170.000 Onfone-kunder flyttet fra Telenors til TDC's netværk, og dermed mister Telenor en del omsætning.
 
"Prisen for Onfone ligger lidt mod den høje side, men hvis TDC omvendt kan få de konsekvenser ud af det, at Telenor og Telia skal konsolidere, så får TDC en bonus, som kan retfærdiggøre prisen," forklarer Poul Ernst Jessen.
 
Inden for konsolidering peger Poul Ernst Jessen på flere muligheder.
 
"De (Telia og Telenor, red.) skal slå sig sammen, den ene skal købe den anden op, den ene skal forlade markedet, eller de skal etablere netværksdeling. Alt andet er uholdbart for dem, som det ser ud i dag," siger han.
 
"De andre sover i timen"
TDC har de senere år også været først med køb af virksomheder som mobilselskabet M1, Dongs fibernet og bredbåndsselskabet Fullrate.
 
"De andre sover i timen," lyder det fra Poul Ernst Jessen.
 
Han ser TDC's køb som udtryk for, at Telenor nedprioriterer sit engagement i Danmark.
 
"Telenor må have haft et tilbud om at købe Onfone, og det har selskabet takket nej til. Man kan se det i lyset af, at Telenor heller ikke har investeret ordentligt i LTE (mobilnettet, red.). Selskabet har også haft ledelsesændringer, og det må være tegn på, at de i Norge ikke er villige til at bruge penge hernede," vurderer Poul Ernst Jessen.
 
Analytikeren mener, at Telia og Telenor nu må i tænkeboks.
 
"Telias regnskabstal er skidt læsning, og når Onfone er pillet ud af Telenors regnskab, så bliver det også skidt at læse. De to selskaber bliver meget sammenlignelige på performance, og det fortsatte prispris i markedet ændret ikke med her, for priserne er allerede nede, og dem kan de ikke hæve igen. TDC vil igennem denne her transaktion presse Telia og Telenor til, at der skal ske noget," siger han.
 
Onfone blev grundlagt i 2006, og det seneste års tid har selskabet haft stærk kundetilgang, efter at virksomheden satte fuldt tryk på reklamekampagner med skuespilleren Lars Bom.

Læs mere: TDC køber Onfone for en formue

Onfone-investor: Det var en rigtig god forretning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car