KMD-bosser åbner for hanerne til et sandt guld-bad

It-giganten KMD åbner for program, der forgylder selskabets ledere, når selskabet sælges af sin ejer, kapitalfonden EQT.

Artikel top billede

Læs også:
KMD skovler penge ind fra de danske kunder

I al stilhed har det overvejende kapitalfondsejede it-selskab KMD søsat et aktieprogram for dets ledere. 

Programmet går ud på, at aktierne kun må sælges til tredjepart ved en exit-begivenhed, som er beskrevet som et salg eller børsnotering af selskabet.

Forlader en af KMD-folkene sit job, inden exit-begivenheden er indtruffet, så skal vedkommende sælge tilbage til en på forhånd fast "prisformel".

Det fremgår af note 6 på side 43 i KMD A/S's nyligt aflagte regnskab under posten "Aktietegningsprogram".

"Nogle bestyrelsesmedlemmer, direktionen og en række ledende medarbejdere i KMD A/S er som led i et Management Participant Programme inviteret til at investere i koncernen gennem køb af aktier og aktietegningsretter i KMD Equity Holdning A/S," står der i regnskabet.

Her fremgår det klart, at aktierne kun kan sælges til tredjemand ved et exit.

"Indehaverne af aktierne har ikke selv stemmerettigheder, og indehaverne er alene berettiget til at sælge aktierne til tredjemand i forbindelse med en børsnotering eller i forbindelse med salg af selskabet til tredjemand (exit-begivenhed)," skriver selskabet.

Medarbejderne, der skulle overveje at forlade selskabet, der i øvrigt næsten rundede fire milliarder kroner i omsætning, er tvunget til at sælge aktierne tilbage.

"Fratræder en medarbejder omfattet af programmet sin stilling, inden der er indtruffet en exit-begivenhed, er vedkommende forpligtet til at tilbyde sine aktier til selskabet til en pris baseret på en på forhånd fastsat prisformel," slår selskabet således fast.

Vil påvirke adfærd

Professor Finn Østrup fra CBS mener, at beskrivelsen i regnskabet mere eller mindre taler for sig selv. Nemlig at KMD overvejer et salg eller børsnotering.

"Det er i deres tanker ellers ville de jo ikke skrive det," konstaterer Finn Østrup.

Professoren forklarer, at den slags aflønningsprogrammer skrues sammen for at påvirke ledernes adfærd i en ønsket retning. 

KMD bekræfter

Hos KMD bekræfter man, at KMD skal sælges videre på et tidspunkt.

"Det er ingen hemmelighed, at det ligger i kortene, at KMD på et tidspunkt skal sælges videre. Men om det bliver en børsnotering eller et videresalg af anden vej, må tiden vise," udtaler pressechef Christoffer Hellmann fra KMD i en kortfattet besked fra selskabet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job