Intel lover nye strømbesparende chip sidst i 2011

Tyndere og lettere bærbare vil blive i stand til at køre hele dagen på en enkelt opladning uden at gå på kompromis med hastigheden, lover Intel.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel forhandler med store asiatiske pc-producenter om at få nye bærbare på markedet allerede til december i år, der indeholder en hurtig og strømbesparende processor-teknologi, som virksomheden offentliggjorde ved et møde med finansanalytikere i tirsdags.

Intel oplyser, at de omtalte forhandlinger er med producenter såsom Acer, Asustek, Lenovo og Samsung. De nye bærbare vil kunne køre en hel dag på en enkelt opladning uden at gå på kompromis med hastigheden, siger Navin Shenoy, der er vice president og general manager for Intel Asia-Pacific.

"Der er tale om de sædvanlige spillere. Vi har orienteret stort set alle i denne kategori af producenter og designere af udstyr," fortæller Shenoy under et telefonmøde.

"Vi ønsker at genopfinde pc'en. Økosystemet i Taiwan og Sydkorea bliver en vigtig del af vores tilgang."

Disse partnere vil skabe "utroligt slanke og kraftfulde bærbare," der kan være tændt og på nettet hele dagen, siger han.

Kører hele dagen

Nogle af disse nye bærbare computere vil have slide-komponenter, der kan skubbes op langs enhedens krop og afsløre tastaturer, mens andre vil have skærme, der kan roteres fra en almindelig bærbar formfaktor til en tablet-pc-lignende formfaktor.

De nye bærbare vil komme på markedet mellem jul i år og 2013, oplyser Shenoy.

Denne tidsplan er på linje med udtalelser, som Intels koncernchef, Paul Otellini, kom med tirsdag, om at virksomheden vil fremskynde en overgang til mere avancerede produktions-teknologier, hvilket vil resultere i en hurtigere produktion af strømbesparende chip til små, mobile enheder.

De nye bærbare vil blive tyndere og lettere og i stand til at køre hele dagen på en enkelt opladning, lover Otellini.

Denne nyhed fra Intel kommer netop, idet virksomheder står overfor konkurrence fra ARM's strømbesparende processor-design, der i dag i stort omfang bruges i tablet-pc'er og smartphones heriblandt iPad og iPhone.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Processtærk generalist med teknisk indsigt til it-styring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S