Intel lover nye strømbesparende chip sidst i 2011

Tyndere og lettere bærbare vil blive i stand til at køre hele dagen på en enkelt opladning uden at gå på kompromis med hastigheden, lover Intel.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel forhandler med store asiatiske pc-producenter om at få nye bærbare på markedet allerede til december i år, der indeholder en hurtig og strømbesparende processor-teknologi, som virksomheden offentliggjorde ved et møde med finansanalytikere i tirsdags.

Intel oplyser, at de omtalte forhandlinger er med producenter såsom Acer, Asustek, Lenovo og Samsung. De nye bærbare vil kunne køre en hel dag på en enkelt opladning uden at gå på kompromis med hastigheden, siger Navin Shenoy, der er vice president og general manager for Intel Asia-Pacific.

"Der er tale om de sædvanlige spillere. Vi har orienteret stort set alle i denne kategori af producenter og designere af udstyr," fortæller Shenoy under et telefonmøde.

"Vi ønsker at genopfinde pc'en. Økosystemet i Taiwan og Sydkorea bliver en vigtig del af vores tilgang."

Disse partnere vil skabe "utroligt slanke og kraftfulde bærbare," der kan være tændt og på nettet hele dagen, siger han.

Kører hele dagen

Nogle af disse nye bærbare computere vil have slide-komponenter, der kan skubbes op langs enhedens krop og afsløre tastaturer, mens andre vil have skærme, der kan roteres fra en almindelig bærbar formfaktor til en tablet-pc-lignende formfaktor.

De nye bærbare vil komme på markedet mellem jul i år og 2013, oplyser Shenoy.

Denne tidsplan er på linje med udtalelser, som Intels koncernchef, Paul Otellini, kom med tirsdag, om at virksomheden vil fremskynde en overgang til mere avancerede produktions-teknologier, hvilket vil resultere i en hurtigere produktion af strømbesparende chip til små, mobile enheder.

De nye bærbare vil blive tyndere og lettere og i stand til at køre hele dagen på en enkelt opladning, lover Otellini.

Denne nyhed fra Intel kommer netop, idet virksomheder står overfor konkurrence fra ARM's strømbesparende processor-design, der i dag i stort omfang bruges i tablet-pc'er og smartphones heriblandt iPad og iPhone.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S