Ballmer: Windows 8 er klar næste år

Microsoft-bossen lover masser af nyheder i den næste udgave af Redmond-firmaets populære styresystem.

Artikel top billede

Microsofts næste Windows-version, som foreløbig går under navnet Windows 8, vil debutere i 2012. Det fortæller selskabets administrerende direktør Steve Ballmer.

Udtalelsen kom under en optræden for programudviklere i Tokyo.

Siden lanceringen af Windows 7 har der været spekulationer om, hvornår efterfølgeren kom til at se dagens lys, og 2012 har været nævnt mere end en gang.

Det er dog første gang, at selskabet selv sætter tidspunkt på en samlet kodepakke til desktoppen.

Et hav af nyheder

Det var ikke beskedenhed, der prægede den første offentlige datosætning for Windows 8. Microsoft-bossen havde, som sædvanlig, taget de store armbevægelser i brug.

"Når vi ser frem mod næste generation af Windows-systemer, som kommer næste år, kommer der er hel stribe af nye ting," lød det fra den energiske Microsoft-boss. Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

"I løbet af dette år kan du forvente at høre meget mere om Windows 8. Windows 8, tavle-pc'er, pc'er og en stribe nye formfaktorer," sagde Ballmer i Tokyo.

Med disse antydninger kan vi nok forvente, at Windows 8 har en opdateret brugergrænseflade og vil understøtte Arm-processorer, så Microsoft kan få en fod indenfor hos tavle-pc-brugerne.

Der kommer givetvis flere informationer om Windows 8 allerede i næste uger på All things Digital-konferencen i Californien. Her er Windows-direktør Steven Sinofsky nemlig sat på som hovedtaler.

Windows 7 udkom i juli 2009, og vil i 2012 være tre år ældre end sin lillebror.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse