Ballmer: Windows 8 er klar næste år

Microsoft-bossen lover masser af nyheder i den næste udgave af Redmond-firmaets populære styresystem.

Artikel top billede

Microsofts næste Windows-version, som foreløbig går under navnet Windows 8, vil debutere i 2012. Det fortæller selskabets administrerende direktør Steve Ballmer.

Udtalelsen kom under en optræden for programudviklere i Tokyo.

Siden lanceringen af Windows 7 har der været spekulationer om, hvornår efterfølgeren kom til at se dagens lys, og 2012 har været nævnt mere end en gang.

Det er dog første gang, at selskabet selv sætter tidspunkt på en samlet kodepakke til desktoppen.

Et hav af nyheder

Det var ikke beskedenhed, der prægede den første offentlige datosætning for Windows 8. Microsoft-bossen havde, som sædvanlig, taget de store armbevægelser i brug.

"Når vi ser frem mod næste generation af Windows-systemer, som kommer næste år, kommer der er hel stribe af nye ting," lød det fra den energiske Microsoft-boss. Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

"I løbet af dette år kan du forvente at høre meget mere om Windows 8. Windows 8, tavle-pc'er, pc'er og en stribe nye formfaktorer," sagde Ballmer i Tokyo.

Med disse antydninger kan vi nok forvente, at Windows 8 har en opdateret brugergrænseflade og vil understøtte Arm-processorer, så Microsoft kan få en fod indenfor hos tavle-pc-brugerne.

Der kommer givetvis flere informationer om Windows 8 allerede i næste uger på All things Digital-konferencen i Californien. Her er Windows-direktør Steven Sinofsky nemlig sat på som hovedtaler.

Windows 7 udkom i juli 2009, og vil i 2012 være tre år ældre end sin lillebror.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S