Ballmer: Windows 8 er klar næste år

Microsoft-bossen lover masser af nyheder i den næste udgave af Redmond-firmaets populære styresystem.

Artikel top billede

Microsofts næste Windows-version, som foreløbig går under navnet Windows 8, vil debutere i 2012. Det fortæller selskabets administrerende direktør Steve Ballmer.

Udtalelsen kom under en optræden for programudviklere i Tokyo.

Siden lanceringen af Windows 7 har der været spekulationer om, hvornår efterfølgeren kom til at se dagens lys, og 2012 har været nævnt mere end en gang.

Det er dog første gang, at selskabet selv sætter tidspunkt på en samlet kodepakke til desktoppen.

Et hav af nyheder

Det var ikke beskedenhed, der prægede den første offentlige datosætning for Windows 8. Microsoft-bossen havde, som sædvanlig, taget de store armbevægelser i brug.

"Når vi ser frem mod næste generation af Windows-systemer, som kommer næste år, kommer der er hel stribe af nye ting," lød det fra den energiske Microsoft-boss. Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

"I løbet af dette år kan du forvente at høre meget mere om Windows 8. Windows 8, tavle-pc'er, pc'er og en stribe nye formfaktorer," sagde Ballmer i Tokyo.

Med disse antydninger kan vi nok forvente, at Windows 8 har en opdateret brugergrænseflade og vil understøtte Arm-processorer, så Microsoft kan få en fod indenfor hos tavle-pc-brugerne.

Der kommer givetvis flere informationer om Windows 8 allerede i næste uger på All things Digital-konferencen i Californien. Her er Windows-direktør Steven Sinofsky nemlig sat på som hovedtaler.

Windows 7 udkom i juli 2009, og vil i 2012 være tre år ældre end sin lillebror.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S