Ulmende oprør: Steve Ballmer skal sættes på porten

Steve Ballmer har været en enorm katastrofe. Fyr ham dog, lyder det fra magtfuld stor-investor.

Artikel top billede

Læs også:
Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Microsofts topchef, Steve Ballmer, er en katastrofe, og Microsofts bestyrelse bør fyre ham, hvis den vil det bedste for selskabet.

Sådan lyder den kontante melding fra David Einhorn, magtfuld topchef for den store kapitalfond Greenlight Capital, der er god for næsten 30 milliarder kroner og investor i Microsoft med en ejerandel på 0,1 procent, skriver Financial Times.

Der har tidligere været brok over Steve Ballmer blandt Microsofts investorer. Årsagen er, at selskabets aktiekurs ikke har leveret varen, siden Steve Ballmer overtog ledelsen af selskabet fra Bill Gates i 2000.

Ifølge Financial Times er David Einhorn imidlertid den første af selskabets profilerede stor-investorer, der tager bladet fra munden med direkte opfordring om at sætte Steve Ballmer på porten.

Han er jo ligeglad

"Hans fortsatte tilstedeværelse er den største barriere for Microsoft-aktien. Ballmer er ligeglad med, hvad Wall Street mener," lyder det fra den vrede stor-investor.

Han mener, at Steve Ballmer "sidder fast i fortiden".

Samme kritik er tidligere kommet fra Microsoft-stifter Paul Allen, der i en bog for nylig langede kraftigt ud efter selskabets ledelse. Det kan du læse mere om her.

David Einhorn er kendt for at have fingeren på pulsen.

Han forudsagde blandt andet, at storbanken Lehmann Brothers ville krakke, hvilket kom til at passe, i det banken gik ned i efteråret 2008. Krakket regnes for statskuddet til finanskrisen.
 
Uden stigning
Han har længe været særdeles kritisk overfor Microsoft-aktiens bevægelser.

Aktien er stort set ikke steget i mere end 10 år, og er endda faldet lidt, siden Microsoft meddelte, at selskabet køber Skype. Det kan du læse mere om her.

Kritikere har desuden beskyldt Steve Ballmer for at være for langsom til at reagere på Apples enorme succes inden for smartphones og tablet-computere.

Ifølge Financial Times er det Microsofts hovedaktionær, Bill Gates, der i bund og grund bestemmer, om Steve Ballmer skal fortsætte som øverste chef. De to har kendt hinanden, siden de var unge.

Steve Ballmer var således blandt de første personer, der blev ansat i Microsoft.

Læs også:
Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job