Ulmende oprør: Steve Ballmer skal sættes på porten

Steve Ballmer har været en enorm katastrofe. Fyr ham dog, lyder det fra magtfuld stor-investor.

Artikel top billede

Læs også:
Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Microsofts topchef, Steve Ballmer, er en katastrofe, og Microsofts bestyrelse bør fyre ham, hvis den vil det bedste for selskabet.

Sådan lyder den kontante melding fra David Einhorn, magtfuld topchef for den store kapitalfond Greenlight Capital, der er god for næsten 30 milliarder kroner og investor i Microsoft med en ejerandel på 0,1 procent, skriver Financial Times.

Der har tidligere været brok over Steve Ballmer blandt Microsofts investorer. Årsagen er, at selskabets aktiekurs ikke har leveret varen, siden Steve Ballmer overtog ledelsen af selskabet fra Bill Gates i 2000.

Ifølge Financial Times er David Einhorn imidlertid den første af selskabets profilerede stor-investorer, der tager bladet fra munden med direkte opfordring om at sætte Steve Ballmer på porten.

Han er jo ligeglad

"Hans fortsatte tilstedeværelse er den største barriere for Microsoft-aktien. Ballmer er ligeglad med, hvad Wall Street mener," lyder det fra den vrede stor-investor.

Han mener, at Steve Ballmer "sidder fast i fortiden".

Samme kritik er tidligere kommet fra Microsoft-stifter Paul Allen, der i en bog for nylig langede kraftigt ud efter selskabets ledelse. Det kan du læse mere om her.

David Einhorn er kendt for at have fingeren på pulsen.

Han forudsagde blandt andet, at storbanken Lehmann Brothers ville krakke, hvilket kom til at passe, i det banken gik ned i efteråret 2008. Krakket regnes for statskuddet til finanskrisen.
 
Uden stigning
Han har længe været særdeles kritisk overfor Microsoft-aktiens bevægelser.

Aktien er stort set ikke steget i mere end 10 år, og er endda faldet lidt, siden Microsoft meddelte, at selskabet køber Skype. Det kan du læse mere om her.

Kritikere har desuden beskyldt Steve Ballmer for at være for langsom til at reagere på Apples enorme succes inden for smartphones og tablet-computere.

Ifølge Financial Times er det Microsofts hovedaktionær, Bill Gates, der i bund og grund bestemmer, om Steve Ballmer skal fortsætte som øverste chef. De to har kendt hinanden, siden de var unge.

Steve Ballmer var således blandt de første personer, der blev ansat i Microsoft.

Læs også:
Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job