Ulmende oprør: Steve Ballmer skal sættes på porten

Steve Ballmer har været en enorm katastrofe. Fyr ham dog, lyder det fra magtfuld stor-investor.

Artikel top billede

Læs også:
Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Microsofts topchef, Steve Ballmer, er en katastrofe, og Microsofts bestyrelse bør fyre ham, hvis den vil det bedste for selskabet.

Sådan lyder den kontante melding fra David Einhorn, magtfuld topchef for den store kapitalfond Greenlight Capital, der er god for næsten 30 milliarder kroner og investor i Microsoft med en ejerandel på 0,1 procent, skriver Financial Times.

Der har tidligere været brok over Steve Ballmer blandt Microsofts investorer. Årsagen er, at selskabets aktiekurs ikke har leveret varen, siden Steve Ballmer overtog ledelsen af selskabet fra Bill Gates i 2000.

Ifølge Financial Times er David Einhorn imidlertid den første af selskabets profilerede stor-investorer, der tager bladet fra munden med direkte opfordring om at sætte Steve Ballmer på porten.

Han er jo ligeglad

"Hans fortsatte tilstedeværelse er den største barriere for Microsoft-aktien. Ballmer er ligeglad med, hvad Wall Street mener," lyder det fra den vrede stor-investor.

Han mener, at Steve Ballmer "sidder fast i fortiden".

Samme kritik er tidligere kommet fra Microsoft-stifter Paul Allen, der i en bog for nylig langede kraftigt ud efter selskabets ledelse. Det kan du læse mere om her.

David Einhorn er kendt for at have fingeren på pulsen.

Han forudsagde blandt andet, at storbanken Lehmann Brothers ville krakke, hvilket kom til at passe, i det banken gik ned i efteråret 2008. Krakket regnes for statskuddet til finanskrisen.
 
Uden stigning
Han har længe været særdeles kritisk overfor Microsoft-aktiens bevægelser.

Aktien er stort set ikke steget i mere end 10 år, og er endda faldet lidt, siden Microsoft meddelte, at selskabet køber Skype. Det kan du læse mere om her.

Kritikere har desuden beskyldt Steve Ballmer for at være for langsom til at reagere på Apples enorme succes inden for smartphones og tablet-computere.

Ifølge Financial Times er det Microsofts hovedaktionær, Bill Gates, der i bund og grund bestemmer, om Steve Ballmer skal fortsætte som øverste chef. De to har kendt hinanden, siden de var unge.

Steve Ballmer var således blandt de første personer, der blev ansat i Microsoft.

Læs også:
Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos