KMD: CSC-konflikt truer udbetaling af sociale ydelser

I værste fald vil danskere ikke få udbetalt sociale ydelser som følge af CSC-konflikten, fortæller KMD.

Artikel top billede

KMD har sendt en besked ud til landets kommuner, hvor selskabet advarer om mulige konsekvenser af CSC-konfliktens påvirkning af KMD's systemer.

Dette skyldes, at eventuelle uregelmæssigheder i det CSC-drevne CPR-system kan få konsekvenser for driften af en lang række af KMD's systemer, hvor opdaterede persondata er af afgørende betydning for korrekt systemafvikling.

I værste fald kan der blandt andet ske fejl i personers udbetaling af sociale ydelser, hvis der forekommer uregelmæssigheder i det CSC-drevne CPR-register, som flere af KMD's systemer til kommunerne er afhængige af at blive fodret fra, oplyser KMD.

"De mest sandsynlige konsekvenser i KMD's fagsystemer ved manglende opdatering af P-data (der indeholder CPR-oplysninger fra CSC, red.) er: Fejl i udbetaling af forskellige sociale ydelser, hvis en persons status har ændret sig," skriver KMD. 

Og der er ingen nødløsning lige rundt om hjørnet.

"Da opdateringer til CPR-systemet indberettes direkte til CSC, har KMD ingen mulighed for at tilvejebringe data ad anden vej," skriver KMD.

Derfor følger it-giganten situationen nøje, fremgår det af skrivelsen.

Nervøse kommuner

"På grund af vores kunders afhængighed af opdaterede CPR-oplysninger har flere naturligt nok rettet henvendelse til KMD for at få yderligere information," skriver selskabet.

KMD noterer sig med tilfredshed, at CSC garanterer stabil drift af CPR-registeret trods en konflikt. Alligevel udsender KMD altså en skrivelse til sine kommunale kunder, hvor KMD gør det klart, at selskabet "...følger konfliktsituationen tæt".

Det fremgår, at andre mulige hændelser kan være "udsendelse af forkert information til borgere, hvis en persons status eller adresse har ændret sig".

Endelig påpeger KMD, at også tredjeparts fagsystemer i kommunerne kan bliver ramt.

KMD: Minimere generne
KMD's pressechef, Christoffer Helmann, bekræfter over for Computerworld, at man følger situationen tæt.

"Vi har en række systemer, der får persondata fra CPR-systemet og disse systemer vil naturligvis kunne blive påvirket af uregelmæssigheder i CPR leverancerne," siger han.

Pressechefen gentager, at KMD har noteret sig, at CSC har fastslået, at de vil sikre en stabil drift af CPR-systemet trods konflikten.

"Er det tilfældet, vil KMD's systemer ikke umiddelbart blive påvirket af konflikten," siger han.

"Skulle der mod forventning alligevel opstå uregelmæssigheder I CPR-systemet, så vil KMD naturligvis i samarbejde med kommunerne arbejde for, at generne bliver så minimale som muligt," understreger Christoffer Hellmann.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S