DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID Erhverv til 130.000 virksomheder skulle for længst være klar, men lanceringen er udskudt til "engang i efteråret". Computerworld har spurgt leverandøren, DanID, hvad forsinkelsen skyldes.

Artikel top billede

Læs også:
NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

NemID Erhverv til omkring 130.000 virksomheder skulle have været klar i december 2010, men nu er løsningen udskudt til "engang i efteråret 2011".

Løsningen til erhvervslivet er blandt andet beregnet til at blive brugt, når medarbejdere sender og modtager sikre e-mails, underskriver online-dokumenter og henvender sig til det offentlige.

Hverken IT- og Telestyrelsen eller leverandøren, Nets-selskabet DanID, ønsker dog at sætte en præcis dato på, hvornår løsningen ligger klar.

Ingen detaljer til offentligheden

"Vi havde håbet på at være klar noget før, men det har taget længere tid at udvikle den løsning, som kan leve op til de givne krav," siger Nets pressechef, Søren Winge, til Computerworld.

Hvordan kan det være, at det tog længere tid end planlagt?

"Vi ønsker ikke at gå i detaljer med de præcise leverancer. Det er jo ikke bare en eller to ting, der mangler. Der er flere delelementer, som vi ikke rigtigt kan gå i detaljer med."

Hvorfor ikke?


"Det ønsker vi bare ikke."

Hvornår er det klart?

Projektet skulle have været lanceret helt tilbage i december 2010. Hvorfor har I ikke for længe siden vidst, at tidsplanen ville skride?

"Med hensyn til de offentlige myndigheder, så ved jeg, at IT- og Telestyrelsen har ventet på en kritisk masse blandt de offentlige myndigheder, der har implementeret NemID Erhverv. For vores eget vedkommende kan jeg kun sige, at udviklingen har taget længere tid, end vi havde forventet."

Kan vi nu også regne med, at det kommer til efteråret?

"Ja, det er vores plan. Belært af vores erfaringer, så har vi endnu ikke en dato, men den er på plads inden for få uger," siger Søren Winge.

Læs også:
NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos