DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID Erhverv til 130.000 virksomheder skulle for længst være klar, men lanceringen er udskudt til "engang i efteråret". Computerworld har spurgt leverandøren, DanID, hvad forsinkelsen skyldes.

Artikel top billede

Læs også:
NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

NemID Erhverv til omkring 130.000 virksomheder skulle have været klar i december 2010, men nu er løsningen udskudt til "engang i efteråret 2011".

Løsningen til erhvervslivet er blandt andet beregnet til at blive brugt, når medarbejdere sender og modtager sikre e-mails, underskriver online-dokumenter og henvender sig til det offentlige.

Hverken IT- og Telestyrelsen eller leverandøren, Nets-selskabet DanID, ønsker dog at sætte en præcis dato på, hvornår løsningen ligger klar.

Ingen detaljer til offentligheden

"Vi havde håbet på at være klar noget før, men det har taget længere tid at udvikle den løsning, som kan leve op til de givne krav," siger Nets pressechef, Søren Winge, til Computerworld.

Hvordan kan det være, at det tog længere tid end planlagt?

"Vi ønsker ikke at gå i detaljer med de præcise leverancer. Det er jo ikke bare en eller to ting, der mangler. Der er flere delelementer, som vi ikke rigtigt kan gå i detaljer med."

Hvorfor ikke?


"Det ønsker vi bare ikke."

Hvornår er det klart?

Projektet skulle have været lanceret helt tilbage i december 2010. Hvorfor har I ikke for længe siden vidst, at tidsplanen ville skride?

"Med hensyn til de offentlige myndigheder, så ved jeg, at IT- og Telestyrelsen har ventet på en kritisk masse blandt de offentlige myndigheder, der har implementeret NemID Erhverv. For vores eget vedkommende kan jeg kun sige, at udviklingen har taget længere tid, end vi havde forventet."

Kan vi nu også regne med, at det kommer til efteråret?

"Ja, det er vores plan. Belært af vores erfaringer, så har vi endnu ikke en dato, men den er på plads inden for få uger," siger Søren Winge.

Læs også:
NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune