Sympatistrejke med CSC kan ramme dansk luftfart

Medarbejderne i CSC Airline Solutions, der står for driften af blandt andet booking og reservationer hos SAS, har varslet sympatistrejke. Det kan potentielt få vidtrækkende konsekvenser.

Artikel top billede

Mens vi endnu ikke har set centrale offentlige it-systemer brænde for alvor som følge af strejken hos CSC, der blev blæst i gang 1. juni, får ledelsen hos CSC nu endnu en udfordring at bekymre sig om. 

Ansatte i CSC Airline Solutions, der er en del af den danske CSC-koncern, har nemlig varslet sympatistrejke med de Prosa-medlemmer i CSC, der lige nu har garderet sig ved virksomhedens hovedkvarter på Retortvej i Valby.

Det drejer sig om cirka 125 medarbejdere, der er medlemmer af Prosa/SAS, som, hvis de ender med at strejke, vil bringe det samlede antal strejkende op over 500. 

Selskabet, der laver systemer til luftfartsselskaber, står for stort set al SAS' it-drift, herunder booking og billetreservationer.

"Det, som alle andre på CSC frygter, er, at hvis det lykkes at forringe vores vilkår så meget, så ved vi, at de står for tur bagefter," siger Prosas næstformand Hanne Lykke Jespersen om baggrunden for Airline Solutions-medarbejdernes strejkevarsel. 

Underkendt af CSC

Hanne Lykke Jespersen fortæller, at det første strejkevarsel blev sendt af Prosa/SAS 1. juni. 

Men CSC nægter at have modtaget noget varsel.

"Et varsel er først gældende, når det er kommet frem til modtageren. CSC har dags dato fortsat ikke modtaget noget formelt varsel om konflikt fra Prosa/SAS," skriver CSC-chef Lene Christensen i en mail til Computerworld.

Hun mener heller ikke, at de formelle betingelser er overholdt, fordi en sympatikonflikt ifølge CSC skal varsles to måneder i forvejen. 

CSC har fået oplyst fra DA, at arbejdsgiverforeningen har modtaget en kopi af et strejkevarsel, hvor varslingsreglerne ikke er overholdt.

DA har derfor indgivet en indsigelse mod varslet til den faglige hovedorganisation FTF, hvor Prosa er medlem. Der er indkaldt til fællesmøde mellem DA og FTF den 17. juni, hvor indsigelsen skal behandles.

Vi har vidner

Prosa-næstformand Hanne Lykke Jespersen er lodret uenig med CSC.

Hun fortæller, at Prosa har dokumentation på at have sendt varslet til CSC, og at det er sendt anbefalet med vidner. 

Derudover henviser hun til, at de 14 dages konflikvarsel er nedskrevet i CSC Airline Solutions konfliktregler, ligesom det også er standarden andre steder. For eksempel i hovedaftalen mellem LO og DA.

Endvidere siger reglerne, at der syv dage inden, strejken går i gang, skal informeres om de strejkendes beslutning, men der er ikke blevet sendt noget andet strejkevarsel endnu.

Ifølge Hanne Lykke Jespersen er der på nuværende tidspunkt ikke andre datterselskaber i CSC, der har indsendt varsler om sympatistrejke.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S