Sympatistrejke med CSC kan ramme dansk luftfart

Medarbejderne i CSC Airline Solutions, der står for driften af blandt andet booking og reservationer hos SAS, har varslet sympatistrejke. Det kan potentielt få vidtrækkende konsekvenser.

Artikel top billede

Mens vi endnu ikke har set centrale offentlige it-systemer brænde for alvor som følge af strejken hos CSC, der blev blæst i gang 1. juni, får ledelsen hos CSC nu endnu en udfordring at bekymre sig om. 

Ansatte i CSC Airline Solutions, der er en del af den danske CSC-koncern, har nemlig varslet sympatistrejke med de Prosa-medlemmer i CSC, der lige nu har garderet sig ved virksomhedens hovedkvarter på Retortvej i Valby.

Det drejer sig om cirka 125 medarbejdere, der er medlemmer af Prosa/SAS, som, hvis de ender med at strejke, vil bringe det samlede antal strejkende op over 500. 

Selskabet, der laver systemer til luftfartsselskaber, står for stort set al SAS' it-drift, herunder booking og billetreservationer.

"Det, som alle andre på CSC frygter, er, at hvis det lykkes at forringe vores vilkår så meget, så ved vi, at de står for tur bagefter," siger Prosas næstformand Hanne Lykke Jespersen om baggrunden for Airline Solutions-medarbejdernes strejkevarsel. 

Underkendt af CSC

Hanne Lykke Jespersen fortæller, at det første strejkevarsel blev sendt af Prosa/SAS 1. juni. 

Men CSC nægter at have modtaget noget varsel.

"Et varsel er først gældende, når det er kommet frem til modtageren. CSC har dags dato fortsat ikke modtaget noget formelt varsel om konflikt fra Prosa/SAS," skriver CSC-chef Lene Christensen i en mail til Computerworld.

Hun mener heller ikke, at de formelle betingelser er overholdt, fordi en sympatikonflikt ifølge CSC skal varsles to måneder i forvejen. 

CSC har fået oplyst fra DA, at arbejdsgiverforeningen har modtaget en kopi af et strejkevarsel, hvor varslingsreglerne ikke er overholdt.

DA har derfor indgivet en indsigelse mod varslet til den faglige hovedorganisation FTF, hvor Prosa er medlem. Der er indkaldt til fællesmøde mellem DA og FTF den 17. juni, hvor indsigelsen skal behandles.

Vi har vidner

Prosa-næstformand Hanne Lykke Jespersen er lodret uenig med CSC.

Hun fortæller, at Prosa har dokumentation på at have sendt varslet til CSC, og at det er sendt anbefalet med vidner. 

Derudover henviser hun til, at de 14 dages konflikvarsel er nedskrevet i CSC Airline Solutions konfliktregler, ligesom det også er standarden andre steder. For eksempel i hovedaftalen mellem LO og DA.

Endvidere siger reglerne, at der syv dage inden, strejken går i gang, skal informeres om de strejkendes beslutning, men der er ikke blevet sendt noget andet strejkevarsel endnu.

Ifølge Hanne Lykke Jespersen er der på nuværende tidspunkt ikke andre datterselskaber i CSC, der har indsendt varsler om sympatistrejke.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job