SAS' it-systemer ramt af arbejdsnedlæggelse

150 Prosa-organiserede medarbejedere hos datterselskabet CSC Airlines Solutions, der håndterer SAS' it-systemer, nedlagde torsdag arbejdet.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også: Sympatistrejke med CSC kan ramme dansk luftfart

150 CSC-ansatte hos CSC-datterselskabet CSC Airlines Solutions, der håndterer it-systemerne hos flyselskabet SAS, gik torsdag hjem fra arbejde.

De Prosa-organiserede ansatte udgør på nær en håndfuld medarbejdere hos andre fagforbund hele arbejdsstyrken i selskabet. 
 
Arbejsnedlæggelsen skete i sympati med de konfliktramte kolleger hos CSC, fremgår det af en udtalelse, som de Prosa-organiserede medarbejdere i den faglige klub Prosa/SAS torsdag overdrog til ledelsen.
 
"I sympati med Prosa/CSC's medlemmer og den i dag 4 måneder lange konflikt har vi valgt at gå hjem/afspadsere resten af dagen fra kl 12:30 - så Prosa/CSC's medlemmer i fred og ro kan diskutere deres overenskomstmæssige fremtid," hedder det i medarbejdernes udtalelse.
 
Medarbejderne, der 1. juni afsendte første strejkevarsel om en sympatikonflikt til CSC ledelse, er utilfredse med moderselskabets håndtering af konflikten, der bunder i stridigheder om en ny overenskomst.
 
"Vi er meget utilfredse med CSC's behandling af Prosa/CSC. Vi kræver at ledelsen overholder intentionerne i Integrationsaftalen og vores gældende overenskomster, samt stopper de konstante provokationer og chikanerier," skriver de Prosa-organiserede medarbejderne hos CSC Airlines Solutions.
 
CSC har ifølge it-gigantens eksterne PR-bureau ingen kommentarer til torsdagens arbejdsnedlæggelse. Men ifølge Prosas næstformand, Hanne Lykke Jespersen, indkaldte CSC's ledelse straks fagforbundet til et såkaldt fællesmøde om sagen. 
 
"CSC betragter det som en arbejdsnedlæggelse. Og det har vi givet dem ret i, at det er. Og vi har selvfølgelig pålagt vores folk at gå i arbejde igen," siger Hanne Lykke Jespersen.
 
Ifølge Hanne lykke var alle medarbejdere, der deltog i arbejdsnedlæggelsen, tilbage på arbejde fredag morgen.
 
Næstformanden forventer ikke, at den overenskomststridige arbejdsnedlæggelse hos CSC Airlines Solutions får arbejdsretslige konsekvenser.
 
"Hvis der ikke sker flere arbejdsnedlæggelser inden for kort tid, så sker der ikke mere," siger hun.
 
Hun afviser, at den overenskomststridige arbejdsnedlæggelse blandt medlemmerne er tegn på, at Prosa har mistet grebet om tropperne.
 
"Vi kan jo ikke styre, hvad folk sidder og vedtager på et møde, hvor der ikke er nogen af vores folk til stede. Men når vi får at vide, at der er en overenskomststridig arbejdsdnedlæggelse, gør vi selvfølgelig, hvad vi kan for at få den bragt til ophør," siger hun. 
 
Læs hele udtalelsen fra Prosa/SAS her:
 
Prosa/SAS medlemsmøde den 9 juni 2001
 
Prosa/sas's medlemmer har i dag diskuteret konflikten på CSC.  
Vi er meget utilfredse med CSC's behandling af Prosa/CSC.
 
Vi kræver at ledelsen overholder intentionerne i Integrationsaftalen og vores gældende overenskomster, samt stopper de konstante provokationer og chikanerier.
 
I sympati med Prosa/CSC's medlemmer og den i dag 4 måneder lange konflikt har vi valgt at gå hjem/afspadsere resten af dagen fra kl 12:30 - så Prosa/CSC's medlemmer i fred og ro kan diskutere deres overenskomstmæssige fremtid.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S