Telia og Telenor slår sig sammen mod TDC og 3

Teleselskaberne Telia og Telenor vil nu dele mobilnetværk. Et træk, der skal skabe Danmarks bedste netværk.

Artikel top billede

Telenor og Telia er blevet enige om at slå sig sammen mod konkurrenterne fra TDC og 3.

De to teleselskaber har netop indgået aftale om netværksdeling med håbet om, at de to netværk tilsammen vil være Danmarks bedste mobilnetværk. 

Der er dermed ikke tale om en egentlig fusion mellem selskaberne, men kun en sammenlægning af de to selskabers mobilnet. 

Telia og Telenor etablerer samtidig et fælles infrastrukturselskab, som skal bygge det fælles netværk. Aftalen omfatter både 2G, 3G og 4G (LTE). 

"I fællesskab vil vi skabe Danmarks bedste mobilnetværk og dermed give de bedste kundeoplevelser på smartphones, tablets og mobilt bredbånd," lyder det i en fælles pressemeddelelse. 

Er allerede i gang

Med aftalen giver de to selskaber hinanden adgang til eksisterende master i områder, hvor de ellers hver især skulle have bygget.

Fremover vil Telenor og Telia også bygge nye mobilmaster i fællesskab og dermed reducere udgifterne.  

Kunderne kan allerede nu begynde at mærke effekten af netværkssamarbejdet, oplyser selskaberne. Som et led i aftalen er Telenor og Telia nemlig i fuld gang med at give hinanden adgang til hinandens master.

Samarbejdet omfatter det såkaldte radio-access-netværk, det vil sige de antenner, master, og sendeudstyr, der skaber forbindelse til kundernes mobile enheder.

Samarbejdet omfatter ikke de to selskabers core-netværk. De skal fortsat drives hver for sig.

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job