CSC-strejke rammer SAS i næste uge

Om otte dage går 154 CSC-ansatte, der driver SAS' it-systemer i sympatikonflikt med de lockoutede og strejkende kolleger hos CSC.

Artikel top billede

Læs også: 
SAS' it-systemer ramt af arbejdsnedlæggelse

Sympatistrejke med CSC kan ramme dansk luftfart

154 medarbejdere hos CSC-datterselskabet CSC Airlines Solutions går onsdag 29. juni i sympatikonflikt med kollegerne hos CSC.

Det er tredje dag i den danske skoleferie.

Dermed står står SAS og en række andre kunder uden medarbejdere til at drive en lang række vigtige it-systemer.

Det står klart, efter at medarbejderne på en ekstraordinær generalforsamling tirsdag eftermiddag hos CSC Airlines Solutions på Engvej på Amager vedtog at udsende det såkaldte andet specifikke sympati-konfliktvarsel til CSC's ledelse. 

"Fremmødet var på 91 procent af de medlemmer, der kan omfattes af en sympatikonflikt. Af disse stemte 80 procent eller 111 medlemmer for afsendelse af andet specifikke sympati-konfliktvarsel," siger John Jørgensen, som er faglig konsulent hos Prosa. 

Dermed er en sympatistrejke, som rammer CSC-kunden SAS, en realitet om blot otte dage ved arbejdstids begyndelse.

De 154 Prosa-organiserede medarbejdere, som nu har varslet sympatistrejke, udgør stort set hele medarbejderstaben hos CSC Airlines Solutions.

Medarbejderne har ifølge John Jørgensen ikke udarbejdet en udtalelse i forbindelse med beslutningen. Men i forbindelse med første varsel udtalte næstformand hos Prosa, Hanne Lykke Jespersen følgende:

"Det, som alle andre på CSC frygter, er, at hvis det lykkes at forringe vores vilkår så meget, så ved vi, at de står for tur bagefter."  

Medarbejderne hos CSC's datterselskab gennemførte den 10. juni en overenskomsstridig arbejdsnedlæggelse "i sympati med Prosa/CSC's medlemmer og den i dag 4 måneder lange konflikt," hed det i medarbejdernes udtalelse. 

Derfor gik medarbejderne kort efter middag hjem, så "Prosa/CSC's medlemmer i fred og ro kan diskutere deres overenskomstmæssige fremtid.

Medarbejderne, der 1. juni afsendte første strejkevarsel om en sympatikonflikt til CSC ledelse, er utilfredse med moderselskabets håndtering af konflikten, der bunder i stridigheder om en ny overenskomst.
 
"Vi er meget utilfredse med CSC's behandling af Prosa/CSC. Vi kræver, at ledelsen overholder intentionerne i Integrationsaftalen og vores gældende overenskomster, samt stopper de konstante provokationer og chikanerier," skrev de Prosa-organiserede medarbejderne hos CSC Airlines Solutions. 

Hos SAS fortæller kommunikationschef Mikkel Thrane, at virksomheden ikke forventer at få problemer som følge af den planlagte sympatikonflikt hos leverandøren.

"Det er svært at sige, hvorvidt det får betydning for os. Vi har indtil videre fået at vide fra CSC, at dette her ikke skulle give os nogen problemer," siger han.

CSC har tidligere underkendt modtagelsen af det første strejkevarsel, hvilket Prosa ikke overraskende var lodret uenig i.  

Efter et såkaldt fællesmøde mellem parternes hovedorganisationer bliver denne strid muligvis løst ved faglig voldgift, som kan risikere at udløse en bod til Prosa.  

"Det vil der formentlig komme trusler om, men det tager vi foreløbigt med sindsro," siger John Jørgensen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect