CSC-strejke rammer SAS i næste uge

Om otte dage går 154 CSC-ansatte, der driver SAS' it-systemer i sympatikonflikt med de lockoutede og strejkende kolleger hos CSC.

Artikel top billede

Læs også: 
SAS' it-systemer ramt af arbejdsnedlæggelse

Sympatistrejke med CSC kan ramme dansk luftfart

154 medarbejdere hos CSC-datterselskabet CSC Airlines Solutions går onsdag 29. juni i sympatikonflikt med kollegerne hos CSC.

Det er tredje dag i den danske skoleferie.

Dermed står står SAS og en række andre kunder uden medarbejdere til at drive en lang række vigtige it-systemer.

Det står klart, efter at medarbejderne på en ekstraordinær generalforsamling tirsdag eftermiddag hos CSC Airlines Solutions på Engvej på Amager vedtog at udsende det såkaldte andet specifikke sympati-konfliktvarsel til CSC's ledelse. 

"Fremmødet var på 91 procent af de medlemmer, der kan omfattes af en sympatikonflikt. Af disse stemte 80 procent eller 111 medlemmer for afsendelse af andet specifikke sympati-konfliktvarsel," siger John Jørgensen, som er faglig konsulent hos Prosa. 

Dermed er en sympatistrejke, som rammer CSC-kunden SAS, en realitet om blot otte dage ved arbejdstids begyndelse.

De 154 Prosa-organiserede medarbejdere, som nu har varslet sympatistrejke, udgør stort set hele medarbejderstaben hos CSC Airlines Solutions.

Medarbejderne har ifølge John Jørgensen ikke udarbejdet en udtalelse i forbindelse med beslutningen. Men i forbindelse med første varsel udtalte næstformand hos Prosa, Hanne Lykke Jespersen følgende:

"Det, som alle andre på CSC frygter, er, at hvis det lykkes at forringe vores vilkår så meget, så ved vi, at de står for tur bagefter."  

Medarbejderne hos CSC's datterselskab gennemførte den 10. juni en overenskomsstridig arbejdsnedlæggelse "i sympati med Prosa/CSC's medlemmer og den i dag 4 måneder lange konflikt," hed det i medarbejdernes udtalelse. 

Derfor gik medarbejderne kort efter middag hjem, så "Prosa/CSC's medlemmer i fred og ro kan diskutere deres overenskomstmæssige fremtid." 

Medarbejderne, der 1. juni afsendte første strejkevarsel om en sympatikonflikt til CSC ledelse, er utilfredse med moderselskabets håndtering af konflikten, der bunder i stridigheder om en ny overenskomst.
 
"Vi er meget utilfredse med CSC's behandling af Prosa/CSC. Vi kræver, at ledelsen overholder intentionerne i Integrationsaftalen og vores gældende overenskomster, samt stopper de konstante provokationer og chikanerier," skrev de Prosa-organiserede medarbejderne hos CSC Airlines Solutions. 

Hos SAS fortæller kommunikationschef Mikkel Thrane, at virksomheden ikke forventer at få problemer som følge af den planlagte sympatikonflikt hos leverandøren.

"Det er svært at sige, hvorvidt det får betydning for os. Vi har indtil videre fået at vide fra CSC, at dette her ikke skulle give os nogen problemer," siger han.

CSC har tidligere underkendt modtagelsen af det første strejkevarsel, hvilket Prosa ikke overraskende var lodret uenig i.  

Efter et såkaldt fællesmøde mellem parternes hovedorganisationer bliver denne strid muligvis løst ved faglig voldgift, som kan risikere at udløse en bod til Prosa.  

"Det vil der formentlig komme trusler om, men det tager vi foreløbigt med sindsro," siger John Jørgensen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S