Modedille: Hack og offentliggør alt på nettet

ComputerViews: Opblomstringen af hacktivisme skyldes WikiLeaks, men handler også om street credit og simpel hævn. Modedillen rammer både dig og mig, hvor det gør mest ondt.

Artikel top billede

ComputerViews: Der er sket en solid opblomstring i antallet af hacker-angreb, der er baseret på etiske principper eller som har politiske motiver.

Sony Playstation-miljøet er det oplagte eksempel. Her blev 77 millioner brugere af Sonys Netværk kompromitteret.

Hele affæren opstod, da Sony truede med sagsanlæg mod personer, som offentliggjorde information om, hvordan man kunne omgå kopibeskyttelsen på Playstation.

Det var der mange, som blev vrede over, hvilket udmøntede sig i, at man via hacker-angreb udstillede Sony som en virksomhed, der ikke har kontrol over sikkerheden og derved opfører sig uansvarligt overfor brugerne.

Og det har været en dyr omgang for spilgiganten.

En gruppe følte sig krænket af en stor global virksomhed og slog igen med de forhåndenværende it-våben, kaldet hacktivisme.

En anden stor sag ser ud til at være under opsejling. Hacker-grupper har nemlig udtalt, at de har fået adgang til følsomme informationer på hele Englands befolkning.

Udtalelser som eksperterne ikke kan forkaste.

På hit-listen står også angreb mod PBS, Fox, FBI, CIA samt den amerikanske regering.

Militant hacktivisme skyldes WikiLeaks

De seneste angreb drives af sammenslutninger med en fundamentalistisk tilgang til databehandling og et krav om, at globale virksomheder skal opføre sig etisk korrekt - altså på den måde, som hackerne ønsker.

De mest kendte er Anonymous og LulzSec, som er hacker-grupper, der er afledt af denne filosofi.

Den tidligere omtalte aktion med hackede informationer om Engelske statsborgere er angivelig et projekt mellem de to grupper kaldet "AntiSec".

Tonen fra disse grupper er meget militant og aggressiv, og der er mange, både personer, virksomheder og regeringer, som står for skud, hvis man skal tro de videoer, som medlemmerne har lagt på YouTube.

Opblomstringen af disse sager er kommet i kølvandet på den massive pressedækning, som WikiLeaks har fået i forbindelse med offentliggørelse af dokumenter, der afslører, hvad der egentlig er sket bag kulisserne i regeringer eller virksomheder.

Mange hacktivister har ment, at WikiLeaks har gjort det rigtige med disse offentliggørelser.

WikiLeaks har været et forbillede

WikiLeaks benytter sig dog ikke af aktive angreb, som det er tilfældet med Anonymous eller LulzSec.

Her er man gået skridtet videre. De tilegner sig informationer og offentliggør (dele) af dem efterfølgende som et politisk/økonomisk statement.

Grupperne gør det, fordi de mener, der er behov for, at nogen tager affære overfor de virksomheder eller politikere. Det er primært Anonymous, som falder ind under denne kategori.

Dertil kommer fornøjelsen ved at udstille andre som inkompetente ved offentlig latterliggørelse af de selskaber, som ikke kan holde angrebene ude. Det er primært LulzSec, kan man læse i deres manifest, som ligger på nettet.

Det handler således også om street credit i hackermiljøet, hævn og den lille mands kamp mod systemet.

Det er ikke direkte kommerciel eller økonomisk motivation, der driver værket.

Modedille eller hverdag

Svaret på, om det er en modedille, eller om vi skal vænne os til, at utilfredse net-brugere tager sagen i egen hånd er: Begge dele.

Angrebene vil blomstre op i takt med, hvad der sker i samfundet. Mange kan sikkert huske de massive angreb efter Jyllands-Postens tegninger af Profeten Muhammed, der klingede af efter nogle uger.

De politiske aktioner vil kommer i bølge, mens hævntogterne er betinget af, hvilken retning hackernes sub-kultur bevæger sig.

Man kan trække en parallel tilbage til iLoveYou-ormen, som pressen dækkede verden over. I kølvandet på kærligheds-ormen kom der en flodbølge af andre virusskribenter, som ville opnå samme popularitet i miljøet. Malware har siden bevæget sig over i en mere økonomisk rettet kriminalitet.

En ting er dog sikker. Den måde som sikkerheden i vores it-systemer virker på kan brydes.

Derfor går det ikke, at virksomheder opbevarer CPR-numre, kreditkortnumre, navne og andre oplysninger i et almindeligt regneark.

Der skal krypteres ned i mindste celle.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

IT-Forsyningen I/S

It-arkitekt

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Senior Director, People & Culture

Københavnsområdet

BEC

Implementation Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S