Amagerbanken vil trylle it-firma tilbage fra de døde

Amagerbanken, der selv krakkede for nylig, vil nu forsøge, at genoplive et konkursramt it-firma, der har haft underskud på 318 millioner kroner de sidste seks år.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også:

Butlernetworks begæret konkurs.

Sådan gik Butlernetworks konkurs

Kurator: Butlernetworks sælges inden for få dage

Hos GlobalConnect, der var samarbejdspartner med det nu konkursramte Butlernetworks, fortæller direktør Niels Zibrandtsen, at der ikke er sket noget endeligt i konkursboet endnu.

"Situationen er den, at Amagerbanken på tredje uge efter konkursen stadig arbejder på at holde liv i Butlernetworks," siger Niels Zibrandtsen fra GlobalConnect.

Amagerbanken havde op til konkursen et tæt samarbejde med Butlernetworks.

Og Butlernetworks, der slæbte rundt på en gæld på 218 millioner kroner, skulle faktisk i foråret 2011 have fornyet et større to-cifret million-banklån.

Men nu tyder noget altså på, at Amagerbanken går efter en  anden form for genoplivning af Butlernetworks end det tidligere har været fremme, hvor et salg af resterne var på tale.

Butletnetworks' underskud de sidste seks år lød i øvrigt på i alt 317 millioner kroner.

Nettet holdes oppe

I mellemtiden holdes kundernes net fortsat oppe i det omfang, det kan lade sig gøre under konkursen.

Blandt andet bruges netværket i sidste ende af togpassagerer, der hos Arriva, DSB S-tog og Lollandsbanen, skal på internettet. 

"GlobalConnect modtager ikke betaling fra boet, så nettet skal lukkes ned, men vi forsøger sammen med andre parter i telebranchen at finde løsninger for kunderne," siger Niels Zibrandtsen, der ikke sætter dage på, hvor længe man vil holde nettet kørende.

"Men nettet vil blive nedtaget, når det har mindst mulig indflydelse på Butlers kunder. Vi har dog ikke indflydelse på andre og kan derfor ikke sikre at disse ikke lukker for nettet," siger Niels Zibrandtsen.

Kurator sunket i jorden

Advokat og partner Søren Aamann Jensen fra Kromann Reumert, der som kurator i boet 6. juni udtalte, at han forventede, at der kun ville gå få dagen inden Butlernetworks ville være solgt, lader til at være sunket i jorden.

I hvert fald har Computerworld igennem mere end en uge forsøgt at få en kommentar fra ham per mail og telefon, men altså uden held.

Hos Amagerbanken vil man slet ikke kommentere på artiklens indhold.

"Vi kommenterer ikke på kundeforhold," lyder det kortfattet.

Læs også:

Butlernetworks begæret konkurs.

Sådan gik Butlernetworks konkurs

Kurator: Butlernetworks sælges inden for få dage

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly