Amagerbanken vil trylle it-firma tilbage fra de døde

Amagerbanken, der selv krakkede for nylig, vil nu forsøge, at genoplive et konkursramt it-firma, der har haft underskud på 318 millioner kroner de sidste seks år.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også:

Butlernetworks begæret konkurs.

Sådan gik Butlernetworks konkurs

Kurator: Butlernetworks sælges inden for få dage

Hos GlobalConnect, der var samarbejdspartner med det nu konkursramte Butlernetworks, fortæller direktør Niels Zibrandtsen, at der ikke er sket noget endeligt i konkursboet endnu.

"Situationen er den, at Amagerbanken på tredje uge efter konkursen stadig arbejder på at holde liv i Butlernetworks," siger Niels Zibrandtsen fra GlobalConnect.

Amagerbanken havde op til konkursen et tæt samarbejde med Butlernetworks.

Og Butlernetworks, der slæbte rundt på en gæld på 218 millioner kroner, skulle faktisk i foråret 2011 have fornyet et større to-cifret million-banklån.

Men nu tyder noget altså på, at Amagerbanken går efter en  anden form for genoplivning af Butlernetworks end det tidligere har været fremme, hvor et salg af resterne var på tale.

Butletnetworks' underskud de sidste seks år lød i øvrigt på i alt 317 millioner kroner.

Nettet holdes oppe

I mellemtiden holdes kundernes net fortsat oppe i det omfang, det kan lade sig gøre under konkursen.

Blandt andet bruges netværket i sidste ende af togpassagerer, der hos Arriva, DSB S-tog og Lollandsbanen, skal på internettet. 

"GlobalConnect modtager ikke betaling fra boet, så nettet skal lukkes ned, men vi forsøger sammen med andre parter i telebranchen at finde løsninger for kunderne," siger Niels Zibrandtsen, der ikke sætter dage på, hvor længe man vil holde nettet kørende.

"Men nettet vil blive nedtaget, når det har mindst mulig indflydelse på Butlers kunder. Vi har dog ikke indflydelse på andre og kan derfor ikke sikre at disse ikke lukker for nettet," siger Niels Zibrandtsen.

Kurator sunket i jorden

Advokat og partner Søren Aamann Jensen fra Kromann Reumert, der som kurator i boet 6. juni udtalte, at han forventede, at der kun ville gå få dagen inden Butlernetworks ville være solgt, lader til at være sunket i jorden.

I hvert fald har Computerworld igennem mere end en uge forsøgt at få en kommentar fra ham per mail og telefon, men altså uden held.

Hos Amagerbanken vil man slet ikke kommentere på artiklens indhold.

"Vi kommenterer ikke på kundeforhold," lyder det kortfattet.

Læs også:

Butlernetworks begæret konkurs.

Sådan gik Butlernetworks konkurs

Kurator: Butlernetworks sælges inden for få dage

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S