Amagerbanken vil trylle it-firma tilbage fra de døde

Amagerbanken, der selv krakkede for nylig, vil nu forsøge, at genoplive et konkursramt it-firma, der har haft underskud på 318 millioner kroner de sidste seks år.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også:

Butlernetworks begæret konkurs.

Sådan gik Butlernetworks konkurs

Kurator: Butlernetworks sælges inden for få dage

Hos GlobalConnect, der var samarbejdspartner med det nu konkursramte Butlernetworks, fortæller direktør Niels Zibrandtsen, at der ikke er sket noget endeligt i konkursboet endnu.

"Situationen er den, at Amagerbanken på tredje uge efter konkursen stadig arbejder på at holde liv i Butlernetworks," siger Niels Zibrandtsen fra GlobalConnect.

Amagerbanken havde op til konkursen et tæt samarbejde med Butlernetworks.

Og Butlernetworks, der slæbte rundt på en gæld på 218 millioner kroner, skulle faktisk i foråret 2011 have fornyet et større to-cifret million-banklån.

Men nu tyder noget altså på, at Amagerbanken går efter en  anden form for genoplivning af Butlernetworks end det tidligere har været fremme, hvor et salg af resterne var på tale.

Butletnetworks' underskud de sidste seks år lød i øvrigt på i alt 317 millioner kroner.

Nettet holdes oppe

I mellemtiden holdes kundernes net fortsat oppe i det omfang, det kan lade sig gøre under konkursen.

Blandt andet bruges netværket i sidste ende af togpassagerer, der hos Arriva, DSB S-tog og Lollandsbanen, skal på internettet. 

"GlobalConnect modtager ikke betaling fra boet, så nettet skal lukkes ned, men vi forsøger sammen med andre parter i telebranchen at finde løsninger for kunderne," siger Niels Zibrandtsen, der ikke sætter dage på, hvor længe man vil holde nettet kørende.

"Men nettet vil blive nedtaget, når det har mindst mulig indflydelse på Butlers kunder. Vi har dog ikke indflydelse på andre og kan derfor ikke sikre at disse ikke lukker for nettet," siger Niels Zibrandtsen.

Kurator sunket i jorden

Advokat og partner Søren Aamann Jensen fra Kromann Reumert, der som kurator i boet 6. juni udtalte, at han forventede, at der kun ville gå få dagen inden Butlernetworks ville være solgt, lader til at være sunket i jorden.

I hvert fald har Computerworld igennem mere end en uge forsøgt at få en kommentar fra ham per mail og telefon, men altså uden held.

Hos Amagerbanken vil man slet ikke kommentere på artiklens indhold.

"Vi kommenterer ikke på kundeforhold," lyder det kortfattet.

Læs også:

Butlernetworks begæret konkurs.

Sådan gik Butlernetworks konkurs

Kurator: Butlernetworks sælges inden for få dage

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job