Sådan sikrer du dine Adobe-programmer mod hackere

Adobes kode er et af de net-kriminelles foretrukne angrebsmål. Her får du fem gode råd til, hvordan du sikrer dig bedst mulig.

Artikel top billede

Opdateringen og programrettelser til Adobes Acrobat, Reader og Flash-afspiller kommer som nogle af de hyppigste.

Disse programmer har alle computer-brugere på deres maskine, hvilket gør os til oplagte mål for de net-kriminelle, hvis hullerne ikke lukkes hurtigt.

De hyppige opdateringer har for mange sikkerhedsfolk gjort Adobe-navnet til synonym med opdateringer af applikationer og sikkerhedsproblemer.

Andre sikkerhedsfolk har beskrevet Adobes holdning til sikkerhed som arrogant.

Både i 2009 og 2010 blev Adobes programmer og PDF-format også nævnt som nogle af topscorerne på listen over de 10 største sikkerhedsproblemer i DK-CERT's årlige sikkerhedsrapporter.

Adobe arbejder dog på sagen, forsikrer firmaets sikkerhedsansvarlige, Brad Arkin, overfor Computerworld.

Fem tips til sikkerhed

Her giver han sin viden videre med fem gode råd til, hvordan din computer bliver mest sikker med Adobe-produkter:

- Sørg altid for at opdatere programmerne.

- Sørg altid for at have den nyeste version af programmerne. Version 10 af Acrobat eller Acrobat er eksempelvis langt bedre end version 9, selv om den er fuldt opdateret. Der er en stribe sikkerhedsforbedringer i de nye versioner.

- Når du opgraderer, skal du kun hente koden på Adobes webside for at være sikker på, at det er originale programmer. Får du en besked om at din Flash-afspiller ikke er opdateret og et link til en opdatering, som ikke er inden for Adobes domæne, er der en god chance for, at det er malware, man henter.

- Skab en kultur og et uddannelsesniveau i firmaet, så medarbejderne ikke lokkes til at falde for eksempelvis social engineering eller åbner PDF-filer fra fremmede. Skab en forståelse for, hvilke trusler man står overfor.

- It-ansvarlige kan følge alle Adobes sikkerhedsopdateringer via blogs.adobe.com/psirt, som er en no nonsens-blog om sikkerhed, skrevet af sikkerhedsfolkene i virksomheden.

Blandt Adobes mest kendte produkter er Acrobat, Reader og Flash-afspilleren. Ifølge firmaet findes et af disse programmer på 98 procent af verdens harddiske.

Firmaets Portable Document Format (PDF) er desuden den førende standard i forbindelse med digitale dokumenter på nettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job