Justin Timberlake køber tabsgivende MySpace

Efter en lang og brutal nedtur sælger Rupert Murdoch MySpace og indkasserer en enorm, økonomisk lussing for det fejlslagne net-projekt.

Artikel top billede

Efter en langvarig proces har den australske mediemogul Rupert Murdoch fundet en købet til sin tabsgivende sociale tjeneste, MySpace.
 
Prisen er blevet aftalt til 180 millioner kroner, og køberen er selskabet Specific Media, der blandt andre har sangeren Justin Timberlake i ejerkredsen.
 
En del af betalingen kommer til at bestå af en ejerandel af Specific Media.
 
Rupert Murdoch købte MySpace i 2005 for gigantiske tre milliarder kroner.

Købet fik dengang meget stor opmærksomhed, da MySpace på dette tidspunkt var blandt verdens allerhotteste websites. Købet markerede Rupert Murdochs indtog på internettet, og medieverdenen fulgte spændt med.
 
Siden fulgte en årrække med en stribe af dårlige beslutninger og en opslidende magtkamp i Murdochs News Corp-imperium. Det gjorde blandt andet, at MySpace blev totalt uddistanceret af Facebook, og at Rupert Murdochs drøm om at skabe en dominerende spiller på markedet ikke blev til noget.
 
Pengene er i den seneste tid fosset ud af MySpace, der i indeværende regnskabsår ifølge Financial Times står til at komme ud med et driftsunderskud på 2,5 milliarder kroner.
 
Specific Media planlægger nu at omdanne MySpace til et mediesite med fokus på tv-shows, video-indhold og musik, som det hedder.
 
Som følge af opkøbet er administrerende direktør Mike Jones blevet fyret.
 
Det forventes, at antallet af ansatte vil blive halveret. I sin storhedstid beskæftigede MySpace omkring 1.400 mand. I dag arbejder 400 mennesker i MySpace. Omkring 200 af disse vil blive fyret som følge af opkøbet.

Læs også:

Derfor er MySpace ved at falde helt fra hinanden

MySpace fyrer halvdelen af de ansatte

]MySpace skærer ned internationalt

MySpace fyrer hver tredje medarbejder

<div class="listItemTeaserTitle">MySpace kæmper mod Facebook - direktør stopper

<div class="listItemTeaserTitle">[b]MySpace udfordrer verdens største community</div>[/b]</div><div></div><div></div><div></div><div></div>

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S