Dansk it-kæmpe køber Rambøll Informatik

Et af Danmarks allerstørste it-selskaber overtager it-konsulenthuset Rambøll Informatik, der satte sig selv til salg fornylig. Se her, hvad den nye ejer vil anvende selskabet til.

Artikel top billede

Læs også:
Rambøll Informatik til salg - købere allerede på banen

KMD overtager it-konsulenthuset Rambøll Informatik, som blev
sat til salg for ganske nylig.

Ifølge en pressemeddelelse sætter købet en "streg under virksomhedens ambitioner om at vokse inden for velfærdsteknologi, især på pleje-, sundheds og undervisningsområdet."

Rambøll Informatik omsatte i 2010 for 259 millioner kroner og har 250 medarbejdere.

De flytter ud til KMD, når handlen er endelig på plads inden for de kommende par måneder.

"Det offentlige har i det seneste år fået et markant fokus på digitalisering af borgernære serviceområder som pleje-, sundheds- og skoleområdet. Rambøll Informatik har i dag en række løsninger, som supplerer vores løsninger og ambitioner på området," forklarer KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, om baggrunden for købet.

Opkøb styrker position på statsmarkedet

Selv om KMD i dag er stærkest på det kommunale marked, har virksomheden også aktiviteter på såvel det private som det statslige marked.

Overtagelsen af Rambøll Informatik giver KMD et bedre fodfæste på det statslige marked.

"KMD har i forvejen en fornuftig forretning inden for Application Management til især det statslige segment. Med opkøbet af Rambøll Informatik styrker vi dette område," udtaler Lars Monrad-Gylling.

Med købet af Rambøll Informatik følger også det svenske datterselskab Ramböll Informatik.

KMD's køb af Rambøll Informatik forventes endeligt gennemført inden for et par måneder, når alle forudsætninger for handlen er på plads.

De økonomiske detaljer holder parterne for sig selv.

"Prisen informerer vi ikke om," lyder det fra Christoffer Hellmann, KMD's pressechef.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S