Dansk it-kæmpe køber Rambøll Informatik

Et af Danmarks allerstørste it-selskaber overtager it-konsulenthuset Rambøll Informatik, der satte sig selv til salg fornylig. Se her, hvad den nye ejer vil anvende selskabet til.

Artikel top billede

Læs også:
Rambøll Informatik til salg - købere allerede på banen

KMD overtager it-konsulenthuset Rambøll Informatik, som blev
sat til salg for ganske nylig.

Ifølge en pressemeddelelse sætter købet en "streg under virksomhedens ambitioner om at vokse inden for velfærdsteknologi, især på pleje-, sundheds og undervisningsområdet."

Rambøll Informatik omsatte i 2010 for 259 millioner kroner og har 250 medarbejdere.

De flytter ud til KMD, når handlen er endelig på plads inden for de kommende par måneder.

"Det offentlige har i det seneste år fået et markant fokus på digitalisering af borgernære serviceområder som pleje-, sundheds- og skoleområdet. Rambøll Informatik har i dag en række løsninger, som supplerer vores løsninger og ambitioner på området," forklarer KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, om baggrunden for købet.

Opkøb styrker position på statsmarkedet

Selv om KMD i dag er stærkest på det kommunale marked, har virksomheden også aktiviteter på såvel det private som det statslige marked.

Overtagelsen af Rambøll Informatik giver KMD et bedre fodfæste på det statslige marked.

"KMD har i forvejen en fornuftig forretning inden for Application Management til især det statslige segment. Med opkøbet af Rambøll Informatik styrker vi dette område," udtaler Lars Monrad-Gylling.

Med købet af Rambøll Informatik følger også det svenske datterselskab Ramböll Informatik.

KMD's køb af Rambøll Informatik forventes endeligt gennemført inden for et par måneder, når alle forudsætninger for handlen er på plads.

De økonomiske detaljer holder parterne for sig selv.

"Prisen informerer vi ikke om," lyder det fra Christoffer Hellmann, KMD's pressechef.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job