Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien

Se, hvad det koster at hente en megabyte data på smartphonen i en række populære ferielande.

Artikel top billede

Henter din smartphone mail, mens du daser i udlandet? Det kan godt blive dyrt.

Pas, penge og poloshirt - kufferten er pakket, og så er det afsted på ferie. Smartphonen er stukket ned i shortsene.

Pas på med det!

For en mislyd kan let blande sig med sandalernes muntre klapren over ramblaen i Barcelona, strandene i Ko Samui eller Key West, mens problemet nede i dine shorts vokser sig større: Din telefonregning.

Har du ikke husket at klikke dataroaming-funktionen fra, kan du godt berede dig på, at din ferie bliver dyrere end ventet.

Måske har din smartphone travlt med at opdatere eller hente mails helt af sig selv og til teleoperatørernes mildt sagt opskruede priser. 

Selvom det er en pebret affære at hente data i udlandet via sit mobilselskab, afholder det ikke folk fra at bruge deres smartphones, når de er på ferie.

Men det er rart at vide, at hvis man downloader en billedfil på fire MB, koster det altså 400 kroner, hvis man er for eksempel er TDC-kunde og befinder sig i Thailand.

EU indførte de første begrænsninger på priser på datatrafik i 2007. Det betyder ikke, at det er blevet tilnærmelsesvist billigt at sende og modtage data, når du er ude af din normale telefon-zone.

Vi har kigget på fem feriedestinationer og seks af danskernes mobilselskaber. Hvad koster en downloadet megabyte egentlig?

Det koster data i udlandet

Telenor

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 75 kr./MB
Thailand: 110 kr./MB
USA: 110 kr./ MB

3

Spanien: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Grækenland: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./ MB

TDC

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

TDC har et såkaldt feriemodul, men det gælder kun for samtaler. Der er ikke noget at spare på data.

Telia

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 20 kr./MB
Thailand: 39,81 kr./MB
USA: 20 kr./MB

Telia operer med prisloftet 250 kroner per døgn for op til 100 MB. Derudover 10 kroner per MB. Der tages forbehold for de udenlandske operatørers prisændringer.

Oister

Spanien: 17,50 kr./MB
Grækenland: 17,5 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 60 kr./MB

Telmore

Spanien: 18 kr./MB
Grækenland: 18 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

Priserne er fundet på selskabernes hjemmesider.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S