Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien

Se, hvad det koster at hente en megabyte data på smartphonen i en række populære ferielande.

Artikel top billede

Henter din smartphone mail, mens du daser i udlandet? Det kan godt blive dyrt.

Pas, penge og poloshirt - kufferten er pakket, og så er det afsted på ferie. Smartphonen er stukket ned i shortsene.

Pas på med det!

For en mislyd kan let blande sig med sandalernes muntre klapren over ramblaen i Barcelona, strandene i Ko Samui eller Key West, mens problemet nede i dine shorts vokser sig større: Din telefonregning.

Har du ikke husket at klikke dataroaming-funktionen fra, kan du godt berede dig på, at din ferie bliver dyrere end ventet.

Måske har din smartphone travlt med at opdatere eller hente mails helt af sig selv og til teleoperatørernes mildt sagt opskruede priser. 

Selvom det er en pebret affære at hente data i udlandet via sit mobilselskab, afholder det ikke folk fra at bruge deres smartphones, når de er på ferie.

Men det er rart at vide, at hvis man downloader en billedfil på fire MB, koster det altså 400 kroner, hvis man er for eksempel er TDC-kunde og befinder sig i Thailand.

EU indførte de første begrænsninger på priser på datatrafik i 2007. Det betyder ikke, at det er blevet tilnærmelsesvist billigt at sende og modtage data, når du er ude af din normale telefon-zone.

Vi har kigget på fem feriedestinationer og seks af danskernes mobilselskaber. Hvad koster en downloadet megabyte egentlig?

Det koster data i udlandet

Telenor

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 75 kr./MB
Thailand: 110 kr./MB
USA: 110 kr./ MB

3

Spanien: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Grækenland: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./ MB

TDC

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

TDC har et såkaldt feriemodul, men det gælder kun for samtaler. Der er ikke noget at spare på data.

Telia

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 20 kr./MB
Thailand: 39,81 kr./MB
USA: 20 kr./MB

Telia operer med prisloftet 250 kroner per døgn for op til 100 MB. Derudover 10 kroner per MB. Der tages forbehold for de udenlandske operatørers prisændringer.

Oister

Spanien: 17,50 kr./MB
Grækenland: 17,5 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 60 kr./MB

Telmore

Spanien: 18 kr./MB
Grækenland: 18 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

Priserne er fundet på selskabernes hjemmesider.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S