Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien

Se, hvad det koster at hente en megabyte data på smartphonen i en række populære ferielande.

Artikel top billede

Henter din smartphone mail, mens du daser i udlandet? Det kan godt blive dyrt.

Pas, penge og poloshirt - kufferten er pakket, og så er det afsted på ferie. Smartphonen er stukket ned i shortsene.

Pas på med det!

For en mislyd kan let blande sig med sandalernes muntre klapren over ramblaen i Barcelona, strandene i Ko Samui eller Key West, mens problemet nede i dine shorts vokser sig større: Din telefonregning.

Har du ikke husket at klikke dataroaming-funktionen fra, kan du godt berede dig på, at din ferie bliver dyrere end ventet.

Måske har din smartphone travlt med at opdatere eller hente mails helt af sig selv og til teleoperatørernes mildt sagt opskruede priser. 

Selvom det er en pebret affære at hente data i udlandet via sit mobilselskab, afholder det ikke folk fra at bruge deres smartphones, når de er på ferie.

Men det er rart at vide, at hvis man downloader en billedfil på fire MB, koster det altså 400 kroner, hvis man er for eksempel er TDC-kunde og befinder sig i Thailand.

EU indførte de første begrænsninger på priser på datatrafik i 2007. Det betyder ikke, at det er blevet tilnærmelsesvist billigt at sende og modtage data, når du er ude af din normale telefon-zone.

Vi har kigget på fem feriedestinationer og seks af danskernes mobilselskaber. Hvad koster en downloadet megabyte egentlig?

Det koster data i udlandet

Telenor

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 75 kr./MB
Thailand: 110 kr./MB
USA: 110 kr./ MB

3

Spanien: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Grækenland: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./ MB

TDC

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

TDC har et såkaldt feriemodul, men det gælder kun for samtaler. Der er ikke noget at spare på data.

Telia

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 20 kr./MB
Thailand: 39,81 kr./MB
USA: 20 kr./MB

Telia operer med prisloftet 250 kroner per døgn for op til 100 MB. Derudover 10 kroner per MB. Der tages forbehold for de udenlandske operatørers prisændringer.

Oister

Spanien: 17,50 kr./MB
Grækenland: 17,5 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 60 kr./MB

Telmore

Spanien: 18 kr./MB
Grækenland: 18 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

Priserne er fundet på selskabernes hjemmesider.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S