Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien

Se, hvad det koster at hente en megabyte data på smartphonen i en række populære ferielande.

Artikel top billede

Henter din smartphone mail, mens du daser i udlandet? Det kan godt blive dyrt.

Pas, penge og poloshirt - kufferten er pakket, og så er det afsted på ferie. Smartphonen er stukket ned i shortsene.

Pas på med det!

For en mislyd kan let blande sig med sandalernes muntre klapren over ramblaen i Barcelona, strandene i Ko Samui eller Key West, mens problemet nede i dine shorts vokser sig større: Din telefonregning.

Har du ikke husket at klikke dataroaming-funktionen fra, kan du godt berede dig på, at din ferie bliver dyrere end ventet.

Måske har din smartphone travlt med at opdatere eller hente mails helt af sig selv og til teleoperatørernes mildt sagt opskruede priser. 

Selvom det er en pebret affære at hente data i udlandet via sit mobilselskab, afholder det ikke folk fra at bruge deres smartphones, når de er på ferie.

Men det er rart at vide, at hvis man downloader en billedfil på fire MB, koster det altså 400 kroner, hvis man er for eksempel er TDC-kunde og befinder sig i Thailand.

EU indførte de første begrænsninger på priser på datatrafik i 2007. Det betyder ikke, at det er blevet tilnærmelsesvist billigt at sende og modtage data, når du er ude af din normale telefon-zone.

Vi har kigget på fem feriedestinationer og seks af danskernes mobilselskaber. Hvad koster en downloadet megabyte egentlig?

Det koster data i udlandet

Telenor

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 75 kr./MB
Thailand: 110 kr./MB
USA: 110 kr./ MB

3

Spanien: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Grækenland: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./ MB

TDC

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

TDC har et såkaldt feriemodul, men det gælder kun for samtaler. Der er ikke noget at spare på data.

Telia

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 20 kr./MB
Thailand: 39,81 kr./MB
USA: 20 kr./MB

Telia operer med prisloftet 250 kroner per døgn for op til 100 MB. Derudover 10 kroner per MB. Der tages forbehold for de udenlandske operatørers prisændringer.

Oister

Spanien: 17,50 kr./MB
Grækenland: 17,5 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 60 kr./MB

Telmore

Spanien: 18 kr./MB
Grækenland: 18 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

Priserne er fundet på selskabernes hjemmesider.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec