Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien

Se, hvad det koster at hente en megabyte data på smartphonen i en række populære ferielande.

Artikel top billede

Henter din smartphone mail, mens du daser i udlandet? Det kan godt blive dyrt.

Pas, penge og poloshirt - kufferten er pakket, og så er det afsted på ferie. Smartphonen er stukket ned i shortsene.

Pas på med det!

For en mislyd kan let blande sig med sandalernes muntre klapren over ramblaen i Barcelona, strandene i Ko Samui eller Key West, mens problemet nede i dine shorts vokser sig større: Din telefonregning.

Har du ikke husket at klikke dataroaming-funktionen fra, kan du godt berede dig på, at din ferie bliver dyrere end ventet.

Måske har din smartphone travlt med at opdatere eller hente mails helt af sig selv og til teleoperatørernes mildt sagt opskruede priser. 

Selvom det er en pebret affære at hente data i udlandet via sit mobilselskab, afholder det ikke folk fra at bruge deres smartphones, når de er på ferie.

Men det er rart at vide, at hvis man downloader en billedfil på fire MB, koster det altså 400 kroner, hvis man er for eksempel er TDC-kunde og befinder sig i Thailand.

EU indførte de første begrænsninger på priser på datatrafik i 2007. Det betyder ikke, at det er blevet tilnærmelsesvist billigt at sende og modtage data, når du er ude af din normale telefon-zone.

Vi har kigget på fem feriedestinationer og seks af danskernes mobilselskaber. Hvad koster en downloadet megabyte egentlig?

Det koster data i udlandet

Telenor

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 75 kr./MB
Thailand: 110 kr./MB
USA: 110 kr./ MB

3

Spanien: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Grækenland: 17,50 kr./MB - med Surf Udland: 12,50 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./ MB

TDC

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

TDC har et såkaldt feriemodul, men det gælder kun for samtaler. Der er ikke noget at spare på data.

Telia

Spanien: 20 kr./MB
Grækenland: 20 kr./MB
Kroatien: 20 kr./MB
Thailand: 39,81 kr./MB
USA: 20 kr./MB

Telia operer med prisloftet 250 kroner per døgn for op til 100 MB. Derudover 10 kroner per MB. Der tages forbehold for de udenlandske operatørers prisændringer.

Oister

Spanien: 17,50 kr./MB
Grækenland: 17,5 kr./MB
Kroatien: 60 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 60 kr./MB

Telmore

Spanien: 18 kr./MB
Grækenland: 18 kr./MB
Kroatien: 90 kr./MB
Thailand: 100 kr./MB
USA: 100 kr./MB

Priserne er fundet på selskabernes hjemmesider.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job