CSC-fejl sendte Skat-system i sort i 48 timer

Flere fejl hos CSC sendte i weekenden et Skat-system i sort og tvang myndigheden til at forlænge afleveringsfrist for erhvervs-selvangivelser.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Skat jagter ukendt fejl på hjemmeside-server

Det var "kommunikationsbrist" og "procedurefejl" hos it-giganten CSC, som lørdag sendte Skats TastSelv-service for virksomheder i sort i 48 timer.
 
Sådan lyder CSC's foreløbige forklaring til Skat, fortæller Aino Olsen, der er kontorchef i Skat.
 
Mens Skat ifølge kontorchefen indtil videre endnu ikke har fået mere at vide fra CSC om weekendens nedbrud, er myndigheden fast besluttet på, at årsagen kommer for en dag.
 
"Det borer vi selvfølgelig i nu og har en intens dialog med ledelsen derude," siger hun til Computerworld. 
 
Måtte udsætte fristen
Det var ikke en hvilken som helst dag, at Skats selvbetjeningsløsning for erhvervsdrivende gik ned hos CSC. 
 
"Det var lige op til fristen for selskabsselvangivelsen i søndags. Så det er da klart, at timingen ikke var specielt heldig," siger Aino Olsen.
 
Nedbruddet hos CSC på TastSelv Erhverv hele weekenden tvang mandag formiddag Skat til for anden gang at udskyde fristen på selvangivelser for virksomheder. Denne gang i otte dage, så Skat skal have oplysningerne senest den 10. juli. 
 
Presser på for forklaring
"Vi afventer en helt konkret hændelsesrapport, som jeg ikke har set endnu," siger Aino Olsen.
 
Hun fortæller, at Skat presser på fra højeste sted for at få rapporten i hænde i løbet af de næste par dage.
 
Kontorchefen oplyser, at CSC ikke har givet udtryk for, at nedbruddet har nogen relation til den nyligt overståede arbejdskonflikt hos virksomheden.
 
Skat har gentagne gange været ramt af problemer som følge af konflikten mellem CSC og Prosa og døjer stadig med eftervirkninger af striden. Senest opførte Skats hjemmeside sig besynderligt på grund af en stadig ukendt fejl. 
 
Gik ned i etaper
TastSelv Erhverv er adskilt fra TastSelv til borgerne, der ikke var ramt af det flere døgn lange nedbrud.
 
TastSelv Erhverv har ifølge kontorchefen to ben. Første ben gik ned først på lørdagen, hvorefter brugerne, afhængigt af deres IP-adresse kunne være heldige at kunne logge på. Lørdag aften gik det andet ben så også ned, hvilket efterlod tjenesten helt i sort.

"Det er klart, at vi er ikke tilfredse med, at vores system er utilgængeligt for vores brugere i 48 timer. Og slet ikke op til en stor frist," siger Aino Olsen.

Computerworld har uden held forsøgt at få en uddybende forklaring på årsagen til nedbruddet fra CSC.

Opdateret 10.05: CSC oplyser, at firmaet ikke har yderligere kommentarer, men at virksomheden er i dialog med SKAT. 

Læs også:

Skat jagter ukendt fejl på hjemmeside-server

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job