Ny CSC-direktør: Sådan bliver vi venner igen

Hvordan får en virksomhed genskabt tilliden efter en brutal arbejdskonflikt? Det sætter ny CSC-direktør fokus på.

Artikel top billede

Arbejdskonflikten mellem it-giganten CSC og fagforeningen Prosa er en af de mest omfattende i den danske it-branches historie.

Kun en uge efter afslutningen på den fire og en halv måned lange arbejdskonflikt trådte Charlotte Lundblad til i rollen som ny HR-direktør i CSC Norden.

Det er hendes opgave at genskabe tilliden mellem ledelsen og de medarbejdere, der har kæmpet foran den låste port.

"Konflikten har været rigtig hård for os alle sammen. Den har været hård for de lockoutede og for dem, der har strejket, men den har også været hård for de medarbejdere, der har været inde i bygningen og for lederne," siger den nye direktør.

Nøgleordet i den lange proces mod forsoning er samtale, fortæller Charlotte Lundblad.

"Vi taler rigtig meget sammen leder og medarbejder imellem samt medarbejder til medarbejder. Vi har et program til, hvordan vi skal komme videre. Hvor vi igen skal opleve, at det her er en attraktiv arbejdsplads. Det er en process, og det er ikke noget, vi opnår fra den ene dag til den anden," siger hun.

Starter for alvor efter ferien

Efter sommerferien vil CSC starte en række workshops, hvor formålet er at få medarbejderne til igen at finde det fulde engagement frem.

Desuden har lederne været forberedt på situationen, da medarbejderne kom tilbage.

"Vi har undervist lederne i, hvad det betyder at få medarbejdere tilbage, der har været væk så lang tid," siger Charlotte Lundblad.

Glem frygten

Hvad med de medarbejdere, der har været meget aktive i konflikten, dem der har blokeret virksomheden og stået med skilte. Skal de være bekymrede for, at deres deltagelse i konflikten får betydning for deres virke i dag?

"Nu har jeg været i virksomheden i 10 år, og vi har altid haft mange drøftelser, og mange gange har vi haft faglige uenigheder med foreningerne, men vi har altid været gode til at sige, at vi kan have forskellige faglige synspunkter, men det ændrer ikke ved, at når vi har sat streg over det, så har vi en god personlig samarbejdsrelation bagefter," siger hun og fortsætter: 

"Det har været en arbejdsretslig kamp fra foreningernes side, og den har ledelsen så haft nogle holdninger til, men den er slut nu, og nu er vi videre i en samarbejdsånd."

"Hvis der er nogen, der skulle føle sig utrygge, så er det vigtigt at få addreseret. Hvis der er nogle problemstillinger, så få dem på bordet og få talt om det," siger Charlotte Lundblad.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S