Ny CSC-direktør: Sådan bliver vi venner igen

Hvordan får en virksomhed genskabt tilliden efter en brutal arbejdskonflikt? Det sætter ny CSC-direktør fokus på.

Artikel top billede

Arbejdskonflikten mellem it-giganten CSC og fagforeningen Prosa er en af de mest omfattende i den danske it-branches historie.

Kun en uge efter afslutningen på den fire og en halv måned lange arbejdskonflikt trådte Charlotte Lundblad til i rollen som ny HR-direktør i CSC Norden.

Det er hendes opgave at genskabe tilliden mellem ledelsen og de medarbejdere, der har kæmpet foran den låste port.

"Konflikten har været rigtig hård for os alle sammen. Den har været hård for de lockoutede og for dem, der har strejket, men den har også været hård for de medarbejdere, der har været inde i bygningen og for lederne," siger den nye direktør.

Nøgleordet i den lange proces mod forsoning er samtale, fortæller Charlotte Lundblad.

"Vi taler rigtig meget sammen leder og medarbejder imellem samt medarbejder til medarbejder. Vi har et program til, hvordan vi skal komme videre. Hvor vi igen skal opleve, at det her er en attraktiv arbejdsplads. Det er en process, og det er ikke noget, vi opnår fra den ene dag til den anden," siger hun.

Starter for alvor efter ferien

Efter sommerferien vil CSC starte en række workshops, hvor formålet er at få medarbejderne til igen at finde det fulde engagement frem.

Desuden har lederne været forberedt på situationen, da medarbejderne kom tilbage.

"Vi har undervist lederne i, hvad det betyder at få medarbejdere tilbage, der har været væk så lang tid," siger Charlotte Lundblad.

Glem frygten

Hvad med de medarbejdere, der har været meget aktive i konflikten, dem der har blokeret virksomheden og stået med skilte. Skal de være bekymrede for, at deres deltagelse i konflikten får betydning for deres virke i dag?

"Nu har jeg været i virksomheden i 10 år, og vi har altid haft mange drøftelser, og mange gange har vi haft faglige uenigheder med foreningerne, men vi har altid været gode til at sige, at vi kan have forskellige faglige synspunkter, men det ændrer ikke ved, at når vi har sat streg over det, så har vi en god personlig samarbejdsrelation bagefter," siger hun og fortsætter: 

"Det har været en arbejdsretslig kamp fra foreningernes side, og den har ledelsen så haft nogle holdninger til, men den er slut nu, og nu er vi videre i en samarbejdsånd."

"Hvis der er nogen, der skulle føle sig utrygge, så er det vigtigt at få addreseret. Hvis der er nogle problemstillinger, så få dem på bordet og få talt om det," siger Charlotte Lundblad.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job