RIM fyrer over 2.000 ansatte

Producenten af Blackberry-telefoner lider under konkurrencen på mobilmarkedet. Nu fyres flere end hver tiende medarbejder, og der rykkes rundt i ledelsen.

Artikel top billede

Mandag offentliggjorde den canadiske mobilproducent Research In Motion (RIM), at den skærer 2.000 medarbejdere fra den globale arbejdsstyrke.

Det svarer til omkring 11 procent af det samlede antal medarbejdere.

Samtidig smutter virksomhedens vicedirektør (chief operating officer), Don Morrison, som går på pension efter 10 år på posten. En række ændringer i ledelsesteamet følger hans afgang.

RIM, der med Blackberry især er store inden for erhvers-smartphones, er under hårdt pres fra Apple og hæren af Android-smartphones.

Et forsigtigt skridt

Nedskæringerne er en del af et program for omkostningsoptimering, som blev annonceret 16. juni.

Formålet med omrokeringerne i lederteamet og de mange fyringer er, at "skabe større tilpasning af organisationen og strømline RIM's aktiviteter for bedre at positionere virksomheden til fremtidig vækst og rentabilitet," som selskabet selv fortæller i en pressemeddelelse.

Ledelsen mener, at reduktionen af medarbejderstyrken er et "forsigtigt og nøvendigt" skridt for firmaets langsigtede succes.

Fyringerne følger en periode, hvor antallet af medarbejdere næsten er firedoblet i de sidste fem år alene.

Men en skærpet konkurrence på mobilmarkedet har resulteret i en faldende indtjening, som nu rammer en stor del af medarbejderskaren.

Ifølge pressemeddelelsen vil RIM orientere medarbejdere i Nordamerika og "visse andre lande" allerede i denne uge. 

Efter nedskæringerne vil den samlede arbejdsstyrke være på omkring 17.000 medarbejdere.

Lederstruktur under pres

Ledelsen i RIM er det seneste stykke tid blevet kritiseret for dens særlige CEO-struktur med to topchefer, som i øjeblikket udgøres af Jim Balsillie og Mike Lazaridis. 

Den konstruktion fortsætter indtil videre uændret, men med afgangen af vice-direktør Don Morrison sker der alligevel en ansvars-rokering i lederteamet. 

Thorsten Heins overtager stillingen i en udvidet rolle. Han får al produktudvikling, både soft- og hardware, samlet under sig, hvilket ifølge RIM vil accelerere nye produktintroduktioner i fremtiden.

Blandt de andre ændringer får CIO Robin Bienfair ansvar for Enterprise-forretningsenheden. 

Ifølge de seneste tal fra analysehuset Gartner havde RIM ved udgangen af 2010 en global smartphone-markedsandel på 13,4 procent.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job