Oracle opdaget i at slette belastende blog

Oracle får endnu et slag i kampen mod Google. Et amerikansk medie har gravet en gammel blog frem, hvor en tidligere Sun-chef lovpriser Android.

Artikel top billede

Oracle-folkene er vrede på Google over brugen af Java i det mobile styresystem Android.

Så vrede, at virksomheden tidligere takserede erstatningskravet til hele 14 milliarder kroner.

Det kolossale beløb blev forleden afvist af dommeren i sagen, og nu har Oracle fået en ny sten i skoen.

Det amerikanske teknologimedie Cnet har nemlig gravet en gammel blog fra 2007 frem. Bloggen blev skrevet af Jonathan Schwartz, der på det tidspunkt var administrerende direktør i Sun Microsystems. 

Her giver han blandt andet "sit dybfølte tillykke til Google med annonceringen af den nye Java/Linux-mobilplatform, Android."

Oracle overtog i januar sidste år Sun Microsystems og dermed også rettighederne til programmeringssproget Java.

Langt-tilbage-maskinen

Det er uklart, præcis hvornår det pinlige blogindlæg forsvandt fra Oracles servere sammen med resten af den gamle Sun-topchefs blog.

Men selvom Oracle er et af verdens største software-selskaber, kan det altså ikke forhindre den slettede blog i at dukke op via hjemmesiden waybackmachine.com, der kan genkalde hjemmesider, som de så ud engang.

Derfor kan man stadig læse hyldesten til Google og Android.

"Google og Open Handset Alliancen har spændt endnu et sæt raketter til fællesskabets momentum - og til visionen om at definere muligheder på tværs af vores (og andre) planeter."

"I dag er en utrolig dag for open source-fællesskabet og en massiv opbakning af to af branchens mest produktive, frie software-samfund, Java og Linux."

Du kan selv læse bloggen i dens helhed lige her

Brugt som bevis

Ifølge Cnet tillægger Google det gamle blogindlæg så stor betydning, at det er blevet inkluderet som bevis i selskabets forsvar mod Oracle.

Hvorvidt det rent faktisk kan få betydning er svært at spå om, men det hjælper under alle omstændigheder ikke Oracles sag.

Retsagen er sat til at begynde 31. oktober i år.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv vores nye netværkstekniker – skab fremtidens IT-løsninger!

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S