Linus' ukendte open source system vinder frem

Linus Torvalds startede udviklingen af Linux-styresystemet, der har stor succes på servere og mobiltelefoner. Den finske open source-udvikler har også succes med et andet mindre kendt system.

Artikel top billede

"En implementering, der på mange måder stinker, men som opfylder mine behov."

Sådan betegnede Linus Torvalds, ophavsmanden til Linux, sit open source versionsstyringssystem Git, da han frigav den første version for over seks år siden. 

Siden er implementeringen forbedret, og Git opfylder ikke længere kun Linus' behov, men en masse andre udviklere har taget det distribuerede versionsstyringssystem til sig.

Ved hjælp af det distribuerede versionsstyringssystem er det muligt at holde styr på kodebidrag til softwareprojekter, hvor programmørerne er spredt ud over mange geografiske lokationer. 

Android anvender Git

Det er eksempelvis tilfældet for det udbredte mobilstyresystem Android. Git er versionsstyringssystemet for Android og Androids store succes er med til at udbrede kendskabet til Git. Udviklere i telekommunikationsbranchen og andre, der bidrager til Android-udviklingen, kommer nemlig i berøring med Git, når de tilføjer ny kode til Android-projektet. 

En interessant krølle på den historie er, at Android selv er baseret på Linux-kernen, som Linus Torvalds startede udviklingen af for mere end tyve år siden i sit soveværelse.

Den 25. august 1991 skrev han til nyhedsgruppen comp.os.minix på Usenet:

"I'm doing a (free) operating system (just a hobby, won't be big and professional like gnu) for 386 (486) AT clones. This has been brewing since april, and is starting to get ready."

Siden er Linux bestemt blevet både "big" og "professional" med stor udbredelse på alverdens servere og altså nu også mobiltelefoner som Android. 

Markant flere Git-brugere

Nu vokser udbredelsen og kendskabet til Linus' mindre kendte open source system Git. Det er nemlig ikke kun Android-udviklere, der har taget Git til sig. Eksempelvis er der stadig flere blandt udviklere, der anvender Eclipse-udviklingsmiljøet, som tager Git i brug.

Git-anvendelsen er vokset fra pauvre to procent i 2009 til 13 procent i år, viser den nyeste undersøgelse fra Eclipse-udviklermiljøet (pdf).

Forleden annoncerede Google Code så, at Googles hosting-platform af open source udviklingsprojekter nu også understøtter Git. Hidtil kunne udviklere vælge mellem det centraliserede versionsstyringssystem Subversion og det distribuerede Mercurial.

Selvom Git får stadig flere brugere, så har blandt andet Subversion og andre systemer en stor del af markedet indenfor versionsstyringsystemer.

Eksempelvis viser Eclipse-udvikler-undersøgelsen at Subversion er det foretrukne versionsstyringssystem blandt 51,3 procent af de adspurgte, mens CVS, et andet centraliseret system anvendes af 13,3 procent. Herefter følger distribuerede systemer som Git med 12,8 procent og Mercurial med 4,6 procent.

Distribueret model er bedre end centraliseret model 
Linus Torvalds selv ser Git som et skifte væk fra en centraliseret versionsstyring til en distribueret model, der - når man har vænnet sig til det - er den centraliserede model overlegen:

"Jeg tror, at det selv for kerne-udviklingsfolkene tog nogle få år at vænne sig til hele den distribuerede model, og nu har en masse folk som var "early adopters" - både indenfor og udenfor kerne-miljøet - været med til at gøre modellen meget mere kendt og forståelig. Når du først har forstået de ting som en virkelig distribueret model som Git giver dig, så vender du aldrig tilbage til en centraliseret model," siger Linus Torvalds ifølge denne Infoworld-artikel.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS