Alcatel-Lucent tilkendt kæmpeerstatning fra Microsoft

En årelang sag er nu bragt til ende med en trecifret millionerstatning for Microsofts krænkelse af et af Alcatel-Lucents patenter. Microsofts overvejer dog sine næste skridt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er blevet dømt til at betale 362,6 millioner kroner til netværksleverandøren Alcatel-Lucent i en årelang patentsag, der på et tidspunkt kunne have kostet Microsoft op mod otte milliarder kroner.

Nævningene ved en domstol i San Diego kom frem til en afgørelse fredag i denne sag, hvor Microsoft var beskyldt for at krænke patenter i adskillige produkter inklusiv Outlook. Lucent indledte søgsmålet i 2003, før virksomheden fusionerede med Alcatel.

I 2007 afgjorde et nævningeting, at Microsoft skulle betale Lucent knap 7,8 milliarder kroner for patentkrænkelsen. Den afgørelse omstødte dommeren dog, med henvisning til at Microsoft kun havde krænket det ene ud af de to patenter, det drejede sig om, og at dette patent var ejet i fællesskab med et europæisk forskningsinstitut, hvilket betød at domstolen ikke havde kompetence til at afsige kendelse i sagen.

Det appellerede Lucent, men en forbundsstatslig appeldomstol stadfæstede den lavere domstols afgørelse. Selvom virksomhederne herefter indgik forlig i de fleste af sagens erstatningskrav, var der stadig uafklarede dele af sagen og de to virksomheder har været i juridisk tovtrækkeri lige siden.

Erstatningskravet mod Microsoft steg efterhånden til over 2,6 milliarder kroner, før det blev afgjort, at der skulle en ny domsforhandling til.

"Denne seneste domsforhandling kom i stand, efter Federal Circuit (forbundsstatslig appeldomstol, red.) beordrede en ny domsforhandling angående skadeserstatning, hvilket derved underkendte en oprindelig dom på over 2,6 milliarder kroner for det samme patent," forklarer Microsoft i en pressemeddelelse.

Appel kan være på vej

"Den aktuelle afgørelse afspejler en positiv tendens i lovgivningen i forhold til erstatning ved patentkrænkelse, der stammer fra Federal Circuits tidligere vurdering i denne og andre sager," udtaler Microsoft.

"Vi fastholder dog fortsat, at den nuværende lovgivning kræver repartition af erstatningsbeløbet, når krænkelsen retter sig mod en lille funktion i et funktionsrigt produkt, og i det lys er vi i gang med at vurdere kendelsen og overveje vores næste skridt."

En talskvinde fra Microsoft har afvist at kommentere, om det betyder, at virksomheden vil appellere afgørelsen. Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra talsmænd fra Alcatel-Lucent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos