Alcatel-Lucent tilkendt kæmpeerstatning fra Microsoft

En årelang sag er nu bragt til ende med en trecifret millionerstatning for Microsofts krænkelse af et af Alcatel-Lucents patenter. Microsofts overvejer dog sine næste skridt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er blevet dømt til at betale 362,6 millioner kroner til netværksleverandøren Alcatel-Lucent i en årelang patentsag, der på et tidspunkt kunne have kostet Microsoft op mod otte milliarder kroner.

Nævningene ved en domstol i San Diego kom frem til en afgørelse fredag i denne sag, hvor Microsoft var beskyldt for at krænke patenter i adskillige produkter inklusiv Outlook. Lucent indledte søgsmålet i 2003, før virksomheden fusionerede med Alcatel.

I 2007 afgjorde et nævningeting, at Microsoft skulle betale Lucent knap 7,8 milliarder kroner for patentkrænkelsen. Den afgørelse omstødte dommeren dog, med henvisning til at Microsoft kun havde krænket det ene ud af de to patenter, det drejede sig om, og at dette patent var ejet i fællesskab med et europæisk forskningsinstitut, hvilket betød at domstolen ikke havde kompetence til at afsige kendelse i sagen.

Det appellerede Lucent, men en forbundsstatslig appeldomstol stadfæstede den lavere domstols afgørelse. Selvom virksomhederne herefter indgik forlig i de fleste af sagens erstatningskrav, var der stadig uafklarede dele af sagen og de to virksomheder har været i juridisk tovtrækkeri lige siden.

Erstatningskravet mod Microsoft steg efterhånden til over 2,6 milliarder kroner, før det blev afgjort, at der skulle en ny domsforhandling til.

"Denne seneste domsforhandling kom i stand, efter Federal Circuit (forbundsstatslig appeldomstol, red.) beordrede en ny domsforhandling angående skadeserstatning, hvilket derved underkendte en oprindelig dom på over 2,6 milliarder kroner for det samme patent," forklarer Microsoft i en pressemeddelelse.

Appel kan være på vej

"Den aktuelle afgørelse afspejler en positiv tendens i lovgivningen i forhold til erstatning ved patentkrænkelse, der stammer fra Federal Circuits tidligere vurdering i denne og andre sager," udtaler Microsoft.

"Vi fastholder dog fortsat, at den nuværende lovgivning kræver repartition af erstatningsbeløbet, når krænkelsen retter sig mod en lille funktion i et funktionsrigt produkt, og i det lys er vi i gang med at vurdere kendelsen og overveje vores næste skridt."

En talskvinde fra Microsoft har afvist at kommentere, om det betyder, at virksomheden vil appellere afgørelsen. Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra talsmænd fra Alcatel-Lucent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job