Alcatel-Lucent tilkendt kæmpeerstatning fra Microsoft

En årelang sag er nu bragt til ende med en trecifret millionerstatning for Microsofts krænkelse af et af Alcatel-Lucents patenter. Microsofts overvejer dog sine næste skridt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er blevet dømt til at betale 362,6 millioner kroner til netværksleverandøren Alcatel-Lucent i en årelang patentsag, der på et tidspunkt kunne have kostet Microsoft op mod otte milliarder kroner.

Nævningene ved en domstol i San Diego kom frem til en afgørelse fredag i denne sag, hvor Microsoft var beskyldt for at krænke patenter i adskillige produkter inklusiv Outlook. Lucent indledte søgsmålet i 2003, før virksomheden fusionerede med Alcatel.

I 2007 afgjorde et nævningeting, at Microsoft skulle betale Lucent knap 7,8 milliarder kroner for patentkrænkelsen. Den afgørelse omstødte dommeren dog, med henvisning til at Microsoft kun havde krænket det ene ud af de to patenter, det drejede sig om, og at dette patent var ejet i fællesskab med et europæisk forskningsinstitut, hvilket betød at domstolen ikke havde kompetence til at afsige kendelse i sagen.

Det appellerede Lucent, men en forbundsstatslig appeldomstol stadfæstede den lavere domstols afgørelse. Selvom virksomhederne herefter indgik forlig i de fleste af sagens erstatningskrav, var der stadig uafklarede dele af sagen og de to virksomheder har været i juridisk tovtrækkeri lige siden.

Erstatningskravet mod Microsoft steg efterhånden til over 2,6 milliarder kroner, før det blev afgjort, at der skulle en ny domsforhandling til.

"Denne seneste domsforhandling kom i stand, efter Federal Circuit (forbundsstatslig appeldomstol, red.) beordrede en ny domsforhandling angående skadeserstatning, hvilket derved underkendte en oprindelig dom på over 2,6 milliarder kroner for det samme patent," forklarer Microsoft i en pressemeddelelse.

Appel kan være på vej

"Den aktuelle afgørelse afspejler en positiv tendens i lovgivningen i forhold til erstatning ved patentkrænkelse, der stammer fra Federal Circuits tidligere vurdering i denne og andre sager," udtaler Microsoft.

"Vi fastholder dog fortsat, at den nuværende lovgivning kræver repartition af erstatningsbeløbet, når krænkelsen retter sig mod en lille funktion i et funktionsrigt produkt, og i det lys er vi i gang med at vurdere kendelsen og overveje vores næste skridt."

En talskvinde fra Microsoft har afvist at kommentere, om det betyder, at virksomheden vil appellere afgørelsen. Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra talsmænd fra Alcatel-Lucent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,