Alcatel-Lucent tilkendt kæmpeerstatning fra Microsoft

En årelang sag er nu bragt til ende med en trecifret millionerstatning for Microsofts krænkelse af et af Alcatel-Lucents patenter. Microsofts overvejer dog sine næste skridt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er blevet dømt til at betale 362,6 millioner kroner til netværksleverandøren Alcatel-Lucent i en årelang patentsag, der på et tidspunkt kunne have kostet Microsoft op mod otte milliarder kroner.

Nævningene ved en domstol i San Diego kom frem til en afgørelse fredag i denne sag, hvor Microsoft var beskyldt for at krænke patenter i adskillige produkter inklusiv Outlook. Lucent indledte søgsmålet i 2003, før virksomheden fusionerede med Alcatel.

I 2007 afgjorde et nævningeting, at Microsoft skulle betale Lucent knap 7,8 milliarder kroner for patentkrænkelsen. Den afgørelse omstødte dommeren dog, med henvisning til at Microsoft kun havde krænket det ene ud af de to patenter, det drejede sig om, og at dette patent var ejet i fællesskab med et europæisk forskningsinstitut, hvilket betød at domstolen ikke havde kompetence til at afsige kendelse i sagen.

Det appellerede Lucent, men en forbundsstatslig appeldomstol stadfæstede den lavere domstols afgørelse. Selvom virksomhederne herefter indgik forlig i de fleste af sagens erstatningskrav, var der stadig uafklarede dele af sagen og de to virksomheder har været i juridisk tovtrækkeri lige siden.

Erstatningskravet mod Microsoft steg efterhånden til over 2,6 milliarder kroner, før det blev afgjort, at der skulle en ny domsforhandling til.

"Denne seneste domsforhandling kom i stand, efter Federal Circuit (forbundsstatslig appeldomstol, red.) beordrede en ny domsforhandling angående skadeserstatning, hvilket derved underkendte en oprindelig dom på over 2,6 milliarder kroner for det samme patent," forklarer Microsoft i en pressemeddelelse.

Appel kan være på vej

"Den aktuelle afgørelse afspejler en positiv tendens i lovgivningen i forhold til erstatning ved patentkrænkelse, der stammer fra Federal Circuits tidligere vurdering i denne og andre sager," udtaler Microsoft.

"Vi fastholder dog fortsat, at den nuværende lovgivning kræver repartition af erstatningsbeløbet, når krænkelsen retter sig mod en lille funktion i et funktionsrigt produkt, og i det lys er vi i gang med at vurdere kendelsen og overveje vores næste skridt."

En talskvinde fra Microsoft har afvist at kommentere, om det betyder, at virksomheden vil appellere afgørelsen. Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra talsmænd fra Alcatel-Lucent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job