Jyske Bank i knæ under aktie-panik

Jyske Banks it-systemer blev i går sendt til tælling. Aktiehandlerne måtte bare se til, mens Pandora-kurserne styrtdykkede.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Aktierne i smykkefirmaet Pandora var i går under pres, og kurserne styrtdykkede.

Det fik mange til at overveje et salg.

Desværre blev kunderne i Jyske Bank ramt af en fejl i bankens it-systemer, der betød, at de slet ikke kunne handle deres aktier.

I en time tirsdag morgen var netbanken helt nede, og i den følgende time var der meget lange svartider, fortæller Flemming Nielsen, der er funktionsleder i Jyske Bank.

Pandora-panik

Nedbruddet skete desværre i samme tidsrum, som mange aktionærer ønskede at sælge deres aktier i smykkefirmaet Pandora, der stod til et styrtdyk på kurserne.

"Det var meget uheldigt, at systemet gik ned præcis på det tidspunkt, hvor mange kunder gerne ville handle aktierne" siger han.

"Vi har identificeret fejlen og arbejder nu på en løsning, så det ikke sker igen," siger han.

Handlende, der har mistet penge i forbindelse med nedbruddet, kan ikke umiddelbart forvente erstatning for tabene.

"Den enkelte skal henvende sig til sin rådgiver, så bliver sagen behandlet herfra," siger Flemming Nielsen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks