TDC-boss tager Telenor/Telia-alliancen med ro

Telenor og Telia vil bygge landets bedste mobilnet, men det får de ikke lige med det samme, mener TDC-topchef Henrik Poulsen.

Artikel top billede

TDC-topchef Henrik Poulsen. Foto: Jørgen True.

Danmarks nummer to og tre på telemarkedet, Telenor og Telia, allierer sig.
 
De bygger et fælles mobilnet, og de første effekter af det burde være synlige til næste år. Missionen for de to selskaber er at få landets bedste mobilnet.
 
Dermed går det hårdt til angreb på 3 og TDC, som hver især hævder at have landets bedste mobilnet målt på hastighed og dækning.
 
TDC's koncernchef, Henrik Poulsen, tager dog udfordringen fra de to selskaber med ro.
 
"Det har ikke nogen væsentlig effekt på den korte bane, for der er ingen tvivl om, at vi ønsker at have det bedste mobilnet i Danmark, og det investerer vi efter," siger Henrik Poulsen. 
 
Netkvalitet spiller ind
I sidste uge offentliggjorde TDC sit regnskab for årets andet halvår, og det viste fremgang i antallet af mobilkunder, mens Telenor og Telia er gået tilbage i samme periode.
 
Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets fortalte i forbindelse med regnskabet, at det faldende kundetal hos Telia og Telenor skal ses som et udtryk for, at deres mobilnet er dårligere end 3 og TDC's net. Smartphone-brugerne søger mod det bedste net, pointerede han.
 
Henrik Poulsen mener, at TDC kan bevare det tekniske forspring, selvom Telia og Telenor nu satser benhårdt på at etablere Danmarks bedste mobilnet.
 
"Hvad der kommer af træk fra de andre operatører nu - som med et fusioneret netværk fra Telia og Telenor - er noget, som vi hele tiden vil investere i for at være på forkant med, så jeg tror ikke, at det får den helt store langsigtede effekt," siger TDC-direktøren. 
 
Telenor/Telia-nettet får flest kunder
Fusionen af Telenor og Telias mobilnet betyder, at de to selskaber får et mere rentabelt net med 3,4 millioner kunder til at dække investeringen. TDC har 3,06 millioner kunder til sammenligning.
 
Den fjerde danske operatør, 3, havde ved udgangen af 2010 i alt 636.000 mobilkunder.
 
3 og TDC kunne derfor vælge at fusionere deres net og dermed fordele investeringerne over flere kunder. Men den tanke afviser Henrik Poulsen.
 
"Det er ikke noget, som vi har aktuelle planer om."
 
Og hvis I havde, ville du så sige det?
 
"Og hvis vi havde, havde jeg nok heller ikke sagt det."
 
Interviewet med Henrik Poulsen blev gennemført i forbindelse med TDC's halvårsregnskab, der blev fremlagt i torsdags.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland