TDC-boss tager Telenor/Telia-alliancen med ro

Telenor og Telia vil bygge landets bedste mobilnet, men det får de ikke lige med det samme, mener TDC-topchef Henrik Poulsen.

Artikel top billede

TDC-topchef Henrik Poulsen. Foto: Jørgen True.

Danmarks nummer to og tre på telemarkedet, Telenor og Telia, allierer sig.
 
De bygger et fælles mobilnet, og de første effekter af det burde være synlige til næste år. Missionen for de to selskaber er at få landets bedste mobilnet.
 
Dermed går det hårdt til angreb på 3 og TDC, som hver især hævder at have landets bedste mobilnet målt på hastighed og dækning.
 
TDC's koncernchef, Henrik Poulsen, tager dog udfordringen fra de to selskaber med ro.
 
"Det har ikke nogen væsentlig effekt på den korte bane, for der er ingen tvivl om, at vi ønsker at have det bedste mobilnet i Danmark, og det investerer vi efter," siger Henrik Poulsen. 
 
Netkvalitet spiller ind
I sidste uge offentliggjorde TDC sit regnskab for årets andet halvår, og det viste fremgang i antallet af mobilkunder, mens Telenor og Telia er gået tilbage i samme periode.
 
Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets fortalte i forbindelse med regnskabet, at det faldende kundetal hos Telia og Telenor skal ses som et udtryk for, at deres mobilnet er dårligere end 3 og TDC's net. Smartphone-brugerne søger mod det bedste net, pointerede han.
 
Henrik Poulsen mener, at TDC kan bevare det tekniske forspring, selvom Telia og Telenor nu satser benhårdt på at etablere Danmarks bedste mobilnet.
 
"Hvad der kommer af træk fra de andre operatører nu - som med et fusioneret netværk fra Telia og Telenor - er noget, som vi hele tiden vil investere i for at være på forkant med, så jeg tror ikke, at det får den helt store langsigtede effekt," siger TDC-direktøren. 
 
Telenor/Telia-nettet får flest kunder
Fusionen af Telenor og Telias mobilnet betyder, at de to selskaber får et mere rentabelt net med 3,4 millioner kunder til at dække investeringen. TDC har 3,06 millioner kunder til sammenligning.
 
Den fjerde danske operatør, 3, havde ved udgangen af 2010 i alt 636.000 mobilkunder.
 
3 og TDC kunne derfor vælge at fusionere deres net og dermed fordele investeringerne over flere kunder. Men den tanke afviser Henrik Poulsen.
 
"Det er ikke noget, som vi har aktuelle planer om."
 
Og hvis I havde, ville du så sige det?
 
"Og hvis vi havde, havde jeg nok heller ikke sagt det."
 
Interviewet med Henrik Poulsen blev gennemført i forbindelse med TDC's halvårsregnskab, der blev fremlagt i torsdags.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S