Sådan lukker man effektivt et spam-netværk

Lukningen af et botnet sender antallet af spammails i bund på ganske få dage. Se hvad der sker, når en spam-kanon bliver knust, og hvorfor det ikke varer ved.

Artikel top billede

Læs også:
Spam-bunkerne er styrtdykket på rekordtid

Goddag, må jeg overtage din pc?

Det er længe siden, at spam-mængderne har været så små som i år, hvilket skyldes, at en stribe virksomheder har sat sig for at gå direkte efter de spam-hærgende botnet.

I de seneste måneder er Danmark gået fra at være verdens mest spammede land til en placering under verdens-gennemsnittet. Et gennemsnit, der ligeledes er dalet markant.

Microsoft er en af de førende spillere i denne kamp.

Under overskriften Project MARS (Microsoft Active Response for Security) har firmaet samlet et verdensomspændende team af advokater, it-efterforskere og tekniske eksperter, der er sammen om en mission: Botnet skal lukkes.

Microsoft-holdet samarbejder desuden med myndigheder verden over samt med sikkerhedsfirmaer.

Arbejdet har blandt andet udmøntet sig i en udslettelse af kæmpe-botnet som Waledac og senest Rustock, der var en af verdens allerstørste spam-kanoner.

Et botnet er en hær af private computere, der er inficeret således, at de kan styres af it-kriminelle og anvendes til udsendelse af spam.

Faldt med 30 procent på få dage

Et helt konkret eksempel på en lukning skete i marts 2011, hvor Rustock blev sænket.

Det skete primært i et samarbejde mellem Microsoft og medicinal-firmaet Pfizer, der var alvorligt plaget af spam indeholdende tilbud om kopi-produkter af firmaets medicin.

Det havde en dramatisk effekt på antallet af spam-mails, der samlet set faldt med en tredjedel på verdensplan.

Efter lukningen faldt antallet til 30 milliarder spam-mails per døgn i forhold til 50 milliarder i ugerne før lukningen.


Fra at være en af de største spam-maskiner og det dominerende botnet gik Rustocks spammænger i nul. Illu: Microsoft.

I Danmark udgjorde spam 78,9 pct. af alle e-mails i Danmark i marts måned.

Men efter lukningen faldt antallet faldet markant, og i juni 2011 var tallet det laveste siden 2008.

72 ud af 100 mails var her spam.

Spammerne har dog genvundet noget af det tabte, og tallet er steget en smule i løbet af juli, og Danmark ligger nu på 77,6 procent spam, hvilket placerer os lige under gennemsnittet i verden.

Det har Symantec opgjort i Symantec Intelligence-rapport for juli 2011.

Tallene viser således, at når et slag er vundet over et botnet, træder nye spammere til og overtager det tabte.

"Vi har sat en kontinuerlig proces i gang for få bragt spam-mængderne ned. Det er helt nødvendigt for at få et resultat på lang sigt," fortæller Morten Juul Nielsen, der er sikkerhedsrådgiver i Microsoft Danmark.

Spam, spam, spam

Selv om nogle af de tunge drenge har kørt skytset i stilling, forsvinder spam således ikke helt fra postkasserne.

"Vores analyser viser, at der stadig er mange penge at tjene på denne type aktiviteter, og derfor er spam ikke på vej ud, men det tyder på, at antallet af spam-mails er på vej ned," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS til Computerworld.

Det er stadig en meget en nem og billig metode til net-kriminalitet, fortæller han.

Læs også:
Spam-bunkerne er styrtdykket på rekordtid

Goddag, må jeg overtage din pc?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg