Apple truer Intel: Bliv bedre eller bliv fyret

Apple truer Intel med en fyreseddel, hvis ikke Intel begynder at producere chips, der er markant bedre på ét bestemt område. "En brat opvågning," lyder det fra Intel.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har angiveligt truet med at droppe Intel som komponentleverandør, hvis ikke virksomheden begynder at producere chip med drastisk lavere strømforbrug.

Det afslører Greg Welch, der er leder af Intels Ultrabook-gruppe, i en kommentar til Wall Street Journal, hvor han forklarer motivationen bag virksomhedens nye koncept, Ultrabook, som du kan læse mere om her.

Welch siger her, at Apple har givet Intel et ultimatum om at skabe chip med lavere strømforbrug eller miste Apple som kunde.

"Det var en brat opvågning for os," fortæller Welch til Wall Street Journal.

Et klart mål

Intel anerkender, at Ultrabooks formfaktor - en ultratynd og ultralet bærbar - er inspireret af to af Apples mest innovative produkter de seneste år, navnlig MacBook Air og iPad.

Som resultat af Apples krav og af behovet for energieffektive chip til Ultrabooks sigter Intel nu efter at skære i sine processorers strømforbrug.

Den første generation af Ultrabook vil være baseret på arkitekturen Sandy Bridge, mens anden generation vil blive bygget på de hurtigere og mere energieffektive Ivy Bridge-chip, der er klar i begyndelsen af 2012.

I 2013 regner Intel med yderligere at nedsætte Ivy Bridge-processorernes strømforbrug med produktlinjen Haswell.

Derudover vil der med Haswell introduceres bedre grafiske egenskaber.

"Den grafik-engine, som vi introducerer i 2013, vil være integreret grafik, der vil give en bedre ydelse end nogen af de mobile grafikkort, der er på markedet på nuværende tidspunkt. Og det vil den præstere ved 15 watt," lover Kevin Sellers, der er vice president for investorrelationer hos Intel.

Læs også:

Ny computertype på vej - bedre end tablet-pc'en

Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S