Apple truer Intel: Bliv bedre eller bliv fyret

Apple truer Intel med en fyreseddel, hvis ikke Intel begynder at producere chips, der er markant bedre på ét bestemt område. "En brat opvågning," lyder det fra Intel.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har angiveligt truet med at droppe Intel som komponentleverandør, hvis ikke virksomheden begynder at producere chip med drastisk lavere strømforbrug.

Det afslører Greg Welch, der er leder af Intels Ultrabook-gruppe, i en kommentar til Wall Street Journal, hvor han forklarer motivationen bag virksomhedens nye koncept, Ultrabook, som du kan læse mere om her.

Welch siger her, at Apple har givet Intel et ultimatum om at skabe chip med lavere strømforbrug eller miste Apple som kunde.

"Det var en brat opvågning for os," fortæller Welch til Wall Street Journal.

Et klart mål

Intel anerkender, at Ultrabooks formfaktor - en ultratynd og ultralet bærbar - er inspireret af to af Apples mest innovative produkter de seneste år, navnlig MacBook Air og iPad.

Som resultat af Apples krav og af behovet for energieffektive chip til Ultrabooks sigter Intel nu efter at skære i sine processorers strømforbrug.

Den første generation af Ultrabook vil være baseret på arkitekturen Sandy Bridge, mens anden generation vil blive bygget på de hurtigere og mere energieffektive Ivy Bridge-chip, der er klar i begyndelsen af 2012.

I 2013 regner Intel med yderligere at nedsætte Ivy Bridge-processorernes strømforbrug med produktlinjen Haswell.

Derudover vil der med Haswell introduceres bedre grafiske egenskaber.

"Den grafik-engine, som vi introducerer i 2013, vil være integreret grafik, der vil give en bedre ydelse end nogen af de mobile grafikkort, der er på markedet på nuværende tidspunkt. Og det vil den præstere ved 15 watt," lover Kevin Sellers, der er vice president for investorrelationer hos Intel.

Læs også:

Ny computertype på vej - bedre end tablet-pc'en

Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S