Apple truer Intel: Bliv bedre eller bliv fyret

Apple truer Intel med en fyreseddel, hvis ikke Intel begynder at producere chips, der er markant bedre på ét bestemt område. "En brat opvågning," lyder det fra Intel.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har angiveligt truet med at droppe Intel som komponentleverandør, hvis ikke virksomheden begynder at producere chip med drastisk lavere strømforbrug.

Det afslører Greg Welch, der er leder af Intels Ultrabook-gruppe, i en kommentar til Wall Street Journal, hvor han forklarer motivationen bag virksomhedens nye koncept, Ultrabook, som du kan læse mere om her.

Welch siger her, at Apple har givet Intel et ultimatum om at skabe chip med lavere strømforbrug eller miste Apple som kunde.

"Det var en brat opvågning for os," fortæller Welch til Wall Street Journal.

Et klart mål

Intel anerkender, at Ultrabooks formfaktor - en ultratynd og ultralet bærbar - er inspireret af to af Apples mest innovative produkter de seneste år, navnlig MacBook Air og iPad.

Som resultat af Apples krav og af behovet for energieffektive chip til Ultrabooks sigter Intel nu efter at skære i sine processorers strømforbrug.

Den første generation af Ultrabook vil være baseret på arkitekturen Sandy Bridge, mens anden generation vil blive bygget på de hurtigere og mere energieffektive Ivy Bridge-chip, der er klar i begyndelsen af 2012.

I 2013 regner Intel med yderligere at nedsætte Ivy Bridge-processorernes strømforbrug med produktlinjen Haswell.

Derudover vil der med Haswell introduceres bedre grafiske egenskaber.

"Den grafik-engine, som vi introducerer i 2013, vil være integreret grafik, der vil give en bedre ydelse end nogen af de mobile grafikkort, der er på markedet på nuværende tidspunkt. Og det vil den præstere ved 15 watt," lover Kevin Sellers, der er vice president for investorrelationer hos Intel.

Læs også:

Ny computertype på vej - bedre end tablet-pc'en

Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS