Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Google betaler 65 milliarder kroner for Motorola Mobility. Læs her, hvorfor Google så gerne vil have fat i en mobilproducent.

Artikel top billede

Foto: Jan Friml. (Foto: Jan Friml)

Det er en gigantisk handel, som Google netop har gennemført.
 
Google købte mandag den amerikanske mobilproducent Motorola Mobility for 65 milliarder kroner.
 
Dermed overtager softwareselskabet bag smartphone-platformen Android også en hardware-producent, som især står stærkt i USA.
 
Aktieanalytiker Mortens Imsgard fra Sydbank tror først og fremmest, at Google har ønsket at få fat i de patenter, som Motorola Mobility ejer.
 
"Patentkrigen i mobilbranchen er jo blevet optrappet gevaldigt igennem det seneste stykke tid, og en af Googles svagheder er, at selskabet er kommet lidt sent ind i markedet, så det mangler nogle grundlæggende patenter," siger han.

"Derfor kan selskabet hele tiden risikere, at nogle af de etablerede producenter forsøger at stikke en kæp i hjulet på Googles satsninger, så det kan på den måde give god mening," siger Morten Imsgard om købet.
 
Det seneste eksempel på patentkrigen er den verserende strid mellem Apple og Samsung, hvor førstnævnte kæmper for at forhindre lanceringen af en tablet-pc fra Samsung.
 
Kontrol over hardware
En anden årsag kan ifølge analytikeren være, at Google er nået frem til, at fragmenteringen i Android-markedet er blevet for omfattende.

En Android-app virker måske på en telefon, men ikke på en anden.
 
"Det kan være, at Google har vurderet, at selskabet skal have en delvis kopi af Apples setup for at kunne konkurrere med Apple, hvor selskabet har kontrol over både hardware- og software-delen," fortæller han.
 
Morten Imsgard mener dog, at hvis dette er Googles bevæggrund, så er det en meget risikabel vej at gå.

Tidligere på året indgik Microsoft en alliance med Nokia, og efter den aftale har producenterne Samsung, LG og HTC ikke sendt topmodeller med Microsofts Windows Phone 7 i markedet.
 
"Dengang (da Nokia underskrev aftalen med Microsoft, red.) var der bekymringer hos producenterne om, at Nokia blev forfordelt, og det her er egentlig endnu værre, hvis Google nu skal være hardware-producent også," forklarer Morten Imsgard.
 
Selskaber som Samsung, LG, HTC og Sony Ericsson, der helt eller næsten har satset fuldt ud på Android, kan stå som tabere.
 
"De må være meget bekymrede for, om markedet nu bevæger sig over mod, at vi har Apples lukkede system, Googles kontrol med software og hardware samt samarbejdet mellem Microsoft og Nokia," siger aktieanalytikeren.
 
Google har endnu ikke meldt klart ud, hvad opkøbet af Motorola Mobility skal kaste af sig.

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb.

Efter Motorola: Her er Googles største opkøb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S