Danske distributører: HP-plan kan få konsekvenser

Ligesom da IBM solgte pc-forretningen til Lenovo, kan det betyde store forandringer i it-kanalen, hvis HP udskiller pc-forretningen.

Artikel top billede

Læs også:

HP vil trække sig ud af pc-markedet

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

"Det vil ikke overraske mig, hvis det bliver en kineser, som Lenovo, der køber dem."

Sådan lyder den umiddelbare reaktion fra den danske Tech Data-direktør Jørn Rosenmeier på, at HP påtænker at udskille pc-forretningen.

Rosenmeier erkender, at det kan betyde store forandringer og fortsætter:

"Det er jo den vej, det går. Pc'en er ved at være en uddøende teknologi."

Hos Also-Actebis er den umiddelbare reaktion fra nordisk direktør Torben Qvist, at det er en interessant handling, hvis HP nu skiller pc-forretningen ud.

"Vi kan jo se, hvordan det forandrede IBM, da de foretog den øvelse. Det kan da klart få store konsekvenser, og vi vil de følge det med stor interesse," lyder hans umiddelbare kommmentar.

Hvilke konsekvenser, det vil kunne få for kanalen og i særdeleshed distributionsforretningen, er Torben Qvist lidt mere forsigtig med at udtale sig om.

"Vi har en glimrende forretning med HP i dag. Hvordan det kan komme til at se ud i fremtiden afhænger fuldt ud af, hvem de eventuelt vil vælge at samarbejde med. På kort og mellemlangt sigt får det nok ikke den store indflydelse," siger han.

Samtidig påpeger Torben Qvist at IBMs udskillelse af Lenovo - set fra hans synsvinkel - fik en lykkelig udgang.

"Lenovo har jo en meget partnerorienteret strategi i dag," konstaterer Torben Qvist.

Læs også:

HP vil trække sig ud af pc-markedet

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S