Danske distributører: HP-plan kan få konsekvenser

Ligesom da IBM solgte pc-forretningen til Lenovo, kan det betyde store forandringer i it-kanalen, hvis HP udskiller pc-forretningen.

Artikel top billede

Læs også:

HP vil trække sig ud af pc-markedet

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

"Det vil ikke overraske mig, hvis det bliver en kineser, som Lenovo, der køber dem."

Sådan lyder den umiddelbare reaktion fra den danske Tech Data-direktør Jørn Rosenmeier på, at HP påtænker at udskille pc-forretningen.

Rosenmeier erkender, at det kan betyde store forandringer og fortsætter:

"Det er jo den vej, det går. Pc'en er ved at være en uddøende teknologi."

Hos Also-Actebis er den umiddelbare reaktion fra nordisk direktør Torben Qvist, at det er en interessant handling, hvis HP nu skiller pc-forretningen ud.

"Vi kan jo se, hvordan det forandrede IBM, da de foretog den øvelse. Det kan da klart få store konsekvenser, og vi vil de følge det med stor interesse," lyder hans umiddelbare kommmentar.

Hvilke konsekvenser, det vil kunne få for kanalen og i særdeleshed distributionsforretningen, er Torben Qvist lidt mere forsigtig med at udtale sig om.

"Vi har en glimrende forretning med HP i dag. Hvordan det kan komme til at se ud i fremtiden afhænger fuldt ud af, hvem de eventuelt vil vælge at samarbejde med. På kort og mellemlangt sigt får det nok ikke den store indflydelse," siger han.

Samtidig påpeger Torben Qvist at IBMs udskillelse af Lenovo - set fra hans synsvinkel - fik en lykkelig udgang.

"Lenovo har jo en meget partnerorienteret strategi i dag," konstaterer Torben Qvist.

Læs også:

HP vil trække sig ud af pc-markedet

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S