Danske distributører: HP-plan kan få konsekvenser

Ligesom da IBM solgte pc-forretningen til Lenovo, kan det betyde store forandringer i it-kanalen, hvis HP udskiller pc-forretningen.

Artikel top billede

Læs også:

HP vil trække sig ud af pc-markedet

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

"Det vil ikke overraske mig, hvis det bliver en kineser, som Lenovo, der køber dem."

Sådan lyder den umiddelbare reaktion fra den danske Tech Data-direktør Jørn Rosenmeier på, at HP påtænker at udskille pc-forretningen.

Rosenmeier erkender, at det kan betyde store forandringer og fortsætter:

"Det er jo den vej, det går. Pc'en er ved at være en uddøende teknologi."

Hos Also-Actebis er den umiddelbare reaktion fra nordisk direktør Torben Qvist, at det er en interessant handling, hvis HP nu skiller pc-forretningen ud.

"Vi kan jo se, hvordan det forandrede IBM, da de foretog den øvelse. Det kan da klart få store konsekvenser, og vi vil de følge det med stor interesse," lyder hans umiddelbare kommmentar.

Hvilke konsekvenser, det vil kunne få for kanalen og i særdeleshed distributionsforretningen, er Torben Qvist lidt mere forsigtig med at udtale sig om.

"Vi har en glimrende forretning med HP i dag. Hvordan det kan komme til at se ud i fremtiden afhænger fuldt ud af, hvem de eventuelt vil vælge at samarbejde med. På kort og mellemlangt sigt får det nok ikke den store indflydelse," siger han.

Samtidig påpeger Torben Qvist at IBMs udskillelse af Lenovo - set fra hans synsvinkel - fik en lykkelig udgang.

"Lenovo har jo en meget partnerorienteret strategi i dag," konstaterer Torben Qvist.

Læs også:

HP vil trække sig ud af pc-markedet

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S