Danske distributører: HP-plan kan få konsekvenser

Ligesom da IBM solgte pc-forretningen til Lenovo, kan det betyde store forandringer i it-kanalen, hvis HP udskiller pc-forretningen.

Artikel top billede

Læs også:

HP vil trække sig ud af pc-markedet

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

"Det vil ikke overraske mig, hvis det bliver en kineser, som Lenovo, der køber dem."

Sådan lyder den umiddelbare reaktion fra den danske Tech Data-direktør Jørn Rosenmeier på, at HP påtænker at udskille pc-forretningen.

Rosenmeier erkender, at det kan betyde store forandringer og fortsætter:

"Det er jo den vej, det går. Pc'en er ved at være en uddøende teknologi."

Hos Also-Actebis er den umiddelbare reaktion fra nordisk direktør Torben Qvist, at det er en interessant handling, hvis HP nu skiller pc-forretningen ud.

"Vi kan jo se, hvordan det forandrede IBM, da de foretog den øvelse. Det kan da klart få store konsekvenser, og vi vil de følge det med stor interesse," lyder hans umiddelbare kommmentar.

Hvilke konsekvenser, det vil kunne få for kanalen og i særdeleshed distributionsforretningen, er Torben Qvist lidt mere forsigtig med at udtale sig om.

"Vi har en glimrende forretning med HP i dag. Hvordan det kan komme til at se ud i fremtiden afhænger fuldt ud af, hvem de eventuelt vil vælge at samarbejde med. På kort og mellemlangt sigt får det nok ikke den store indflydelse," siger han.

Samtidig påpeger Torben Qvist at IBMs udskillelse af Lenovo - set fra hans synsvinkel - fik en lykkelig udgang.

"Lenovo har jo en meget partnerorienteret strategi i dag," konstaterer Torben Qvist.

Læs også:

HP vil trække sig ud af pc-markedet

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job