Udgående HP-TouchPad til 500 kroner revet væk

De sidste af HP's TouchPad-tablet-computere bliver solgt med massiv rabat efter HP's beslutning om at stoppe produktionen. Kunderne er ellevilde.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

HP vil trække sig ud af pc-markedet

En række amerikanske pc-forhandlere melder alt udsolgt af HP's iPad-rival, TouchPad, som selskabet har besluttet at trække ud af markedet blot 49 dage efter lanceringen. Hvorfor kan du læse mere om her.

Butikkerne kunne melde alt udsolgt blot få timer efter, at de satte prisen voldsomt ned for at tiltrække kunder til de sidste eksemplarer af den udgående tablet-computer.

TouchPad-modellerne blev solgt til brandudsalgs-priser på 99 dollar (512 kroner) for 16 gigabyte-modellen og 150 dollar (780 kroner) for 32 gigabyte-modellen.

Oprindeligt blev TouchPad-computeren solgt for 499 dollar (2.600 kroner) for 16 gigabyte-modellen og 599 dollar (3.100 kroner) for 32 gigabyte-modellen.

Køberne flåede også Palm-smartphones ned ad hylderne, hvor de ligeledes blev solgt med massiv rabat.

Fælles for butikkerne er, at de ikke vil tage nye Palm- eller TouchPad-maskiner hjem, når først de sidste eksemplarer er blevet solgt.

Brandudsalg

Brandudsalget begyndte umiddelbart efter, at HP meddelte, at selskabet havde besluttet at undersøge mulighederne for at skille sig af med sin pc-forretning, Personal Systems Group. Det kan du læse mere om her.

Ligeledes meddelte HP i sidste uge, at selskabet droppede udviklingen af TouchPad-computeren og Palm-baserede smartphones.

De kører på styresystemt WebOS, som HP nu vil forsøge at finde en ny forretningsmodel for. Det kan du læse mere om her.

Det har været gældende for TouchPad-computeren, at den har haft uhyre svært ved at konkurrere med Apples iPad og tablet-computere, der kører på Googles Android OS.

TouchPad'en er ligeledes blevet kritiseret for at være ufiks, langsom og med et underviklet økosystem bag sig.

Læs også:

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

HP vil trække sig ud af pc-markedet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS