Udgående HP-TouchPad til 500 kroner revet væk

De sidste af HP's TouchPad-tablet-computere bliver solgt med massiv rabat efter HP's beslutning om at stoppe produktionen. Kunderne er ellevilde.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

HP vil trække sig ud af pc-markedet

En række amerikanske pc-forhandlere melder alt udsolgt af HP's iPad-rival, TouchPad, som selskabet har besluttet at trække ud af markedet blot 49 dage efter lanceringen. Hvorfor kan du læse mere om her.

Butikkerne kunne melde alt udsolgt blot få timer efter, at de satte prisen voldsomt ned for at tiltrække kunder til de sidste eksemplarer af den udgående tablet-computer.

TouchPad-modellerne blev solgt til brandudsalgs-priser på 99 dollar (512 kroner) for 16 gigabyte-modellen og 150 dollar (780 kroner) for 32 gigabyte-modellen.

Oprindeligt blev TouchPad-computeren solgt for 499 dollar (2.600 kroner) for 16 gigabyte-modellen og 599 dollar (3.100 kroner) for 32 gigabyte-modellen.

Køberne flåede også Palm-smartphones ned ad hylderne, hvor de ligeledes blev solgt med massiv rabat.

Fælles for butikkerne er, at de ikke vil tage nye Palm- eller TouchPad-maskiner hjem, når først de sidste eksemplarer er blevet solgt.

Brandudsalg

Brandudsalget begyndte umiddelbart efter, at HP meddelte, at selskabet havde besluttet at undersøge mulighederne for at skille sig af med sin pc-forretning, Personal Systems Group. Det kan du læse mere om her.

Ligeledes meddelte HP i sidste uge, at selskabet droppede udviklingen af TouchPad-computeren og Palm-baserede smartphones.

De kører på styresystemt WebOS, som HP nu vil forsøge at finde en ny forretningsmodel for. Det kan du læse mere om her.

Det har været gældende for TouchPad-computeren, at den har haft uhyre svært ved at konkurrere med Apples iPad og tablet-computere, der kører på Googles Android OS.

TouchPad'en er ligeledes blevet kritiseret for at være ufiks, langsom og med et underviklet økosystem bag sig.

Læs også:

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

HP vil trække sig ud af pc-markedet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)