Udgående HP-TouchPad til 500 kroner revet væk

De sidste af HP's TouchPad-tablet-computere bliver solgt med massiv rabat efter HP's beslutning om at stoppe produktionen. Kunderne er ellevilde.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

HP vil trække sig ud af pc-markedet

En række amerikanske pc-forhandlere melder alt udsolgt af HP's iPad-rival, TouchPad, som selskabet har besluttet at trække ud af markedet blot 49 dage efter lanceringen. Hvorfor kan du læse mere om her.

Butikkerne kunne melde alt udsolgt blot få timer efter, at de satte prisen voldsomt ned for at tiltrække kunder til de sidste eksemplarer af den udgående tablet-computer.

TouchPad-modellerne blev solgt til brandudsalgs-priser på 99 dollar (512 kroner) for 16 gigabyte-modellen og 150 dollar (780 kroner) for 32 gigabyte-modellen.

Oprindeligt blev TouchPad-computeren solgt for 499 dollar (2.600 kroner) for 16 gigabyte-modellen og 599 dollar (3.100 kroner) for 32 gigabyte-modellen.

Køberne flåede også Palm-smartphones ned ad hylderne, hvor de ligeledes blev solgt med massiv rabat.

Fælles for butikkerne er, at de ikke vil tage nye Palm- eller TouchPad-maskiner hjem, når først de sidste eksemplarer er blevet solgt.

Brandudsalg

Brandudsalget begyndte umiddelbart efter, at HP meddelte, at selskabet havde besluttet at undersøge mulighederne for at skille sig af med sin pc-forretning, Personal Systems Group. Det kan du læse mere om her.

Ligeledes meddelte HP i sidste uge, at selskabet droppede udviklingen af TouchPad-computeren og Palm-baserede smartphones.

De kører på styresystemt WebOS, som HP nu vil forsøge at finde en ny forretningsmodel for. Det kan du læse mere om her.

Det har været gældende for TouchPad-computeren, at den har haft uhyre svært ved at konkurrere med Apples iPad og tablet-computere, der kører på Googles Android OS.

TouchPad'en er ligeledes blevet kritiseret for at være ufiks, langsom og med et underviklet økosystem bag sig.

Læs også:

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

HP vil trække sig ud af pc-markedet

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S