Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

HP får en kold klud i hovedet, efter at selskabet har opgivet TouchPad-tabletten. Der er nemlig blevet udbudt en dusør til den, der kan få maskinen til at køre den konkurrerende Android-platform.

Artikel top billede

Måske er der håb for alle dem, der har købt HP's forfejlede bud på en tablet på brandudsalg i weekenden.

Efter HP droppede iPad-rivalen TouchPad, ser det sort ud for tablettens styresystem, WebOS. Men det kan være, at den snart kan køre Googles populære Android-system i stedet.

Det er i hvert fald drømmen hos sitet HacknMod, der nu udbyder en dusør på 1.500 dollars (cirka 7.700 kroner) til dem, der kan få Android ind under hjelmen på TouchPad.

Forskellige delmål

Dusøren er opdelt til enkelte delopgaver, hvor den største er at få maskinen til at køre Google-systemet. Herefter gives der penge til dem, der kan få WiFi, lyd, kamera og så videre til at virke fuldt ud.

For at få fingere i præmien skal din løsning være under en open source-licens, dokumenteret og tilgængelig på kodedelingssiden GitHub.

Samtidig kræves det, at løsningen skal være nem at installere, så almindelige brugere kan finde ud af det.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S