Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

HP får en kold klud i hovedet, efter at selskabet har opgivet TouchPad-tabletten. Der er nemlig blevet udbudt en dusør til den, der kan få maskinen til at køre den konkurrerende Android-platform.

Artikel top billede

Måske er der håb for alle dem, der har købt HP's forfejlede bud på en tablet på brandudsalg i weekenden.

Efter HP droppede iPad-rivalen TouchPad, ser det sort ud for tablettens styresystem, WebOS. Men det kan være, at den snart kan køre Googles populære Android-system i stedet.

Det er i hvert fald drømmen hos sitet HacknMod, der nu udbyder en dusør på 1.500 dollars (cirka 7.700 kroner) til dem, der kan få Android ind under hjelmen på TouchPad.

Forskellige delmål

Dusøren er opdelt til enkelte delopgaver, hvor den største er at få maskinen til at køre Google-systemet. Herefter gives der penge til dem, der kan få WiFi, lyd, kamera og så videre til at virke fuldt ud.

For at få fingere i præmien skal din løsning være under en open source-licens, dokumenteret og tilgængelig på kodedelingssiden GitHub.

Samtidig kræves det, at løsningen skal være nem at installere, så almindelige brugere kan finde ud af det.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S