Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

HP får en kold klud i hovedet, efter at selskabet har opgivet TouchPad-tabletten. Der er nemlig blevet udbudt en dusør til den, der kan få maskinen til at køre den konkurrerende Android-platform.

Artikel top billede

Måske er der håb for alle dem, der har købt HP's forfejlede bud på en tablet på brandudsalg i weekenden.

Efter HP droppede iPad-rivalen TouchPad, ser det sort ud for tablettens styresystem, WebOS. Men det kan være, at den snart kan køre Googles populære Android-system i stedet.

Det er i hvert fald drømmen hos sitet HacknMod, der nu udbyder en dusør på 1.500 dollars (cirka 7.700 kroner) til dem, der kan få Android ind under hjelmen på TouchPad.

Forskellige delmål

Dusøren er opdelt til enkelte delopgaver, hvor den største er at få maskinen til at køre Google-systemet. Herefter gives der penge til dem, der kan få WiFi, lyd, kamera og så videre til at virke fuldt ud.

For at få fingere i præmien skal din løsning være under en open source-licens, dokumenteret og tilgængelig på kodedelingssiden GitHub.

Samtidig kræves det, at løsningen skal være nem at installere, så almindelige brugere kan finde ud af det.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect