Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

HP får en kold klud i hovedet, efter at selskabet har opgivet TouchPad-tabletten. Der er nemlig blevet udbudt en dusør til den, der kan få maskinen til at køre den konkurrerende Android-platform.

Artikel top billede

Måske er der håb for alle dem, der har købt HP's forfejlede bud på en tablet på brandudsalg i weekenden.

Efter HP droppede iPad-rivalen TouchPad, ser det sort ud for tablettens styresystem, WebOS. Men det kan være, at den snart kan køre Googles populære Android-system i stedet.

Det er i hvert fald drømmen hos sitet HacknMod, der nu udbyder en dusør på 1.500 dollars (cirka 7.700 kroner) til dem, der kan få Android ind under hjelmen på TouchPad.

Forskellige delmål

Dusøren er opdelt til enkelte delopgaver, hvor den største er at få maskinen til at køre Google-systemet. Herefter gives der penge til dem, der kan få WiFi, lyd, kamera og så videre til at virke fuldt ud.

For at få fingere i præmien skal din løsning være under en open source-licens, dokumenteret og tilgængelig på kodedelingssiden GitHub.

Samtidig kræves det, at løsningen skal være nem at installere, så almindelige brugere kan finde ud af det.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S