Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

HP får en kold klud i hovedet, efter at selskabet har opgivet TouchPad-tabletten. Der er nemlig blevet udbudt en dusør til den, der kan få maskinen til at køre den konkurrerende Android-platform.

Artikel top billede

Måske er der håb for alle dem, der har købt HP's forfejlede bud på en tablet på brandudsalg i weekenden.

Efter HP droppede iPad-rivalen TouchPad, ser det sort ud for tablettens styresystem, WebOS. Men det kan være, at den snart kan køre Googles populære Android-system i stedet.

Det er i hvert fald drømmen hos sitet HacknMod, der nu udbyder en dusør på 1.500 dollars (cirka 7.700 kroner) til dem, der kan få Android ind under hjelmen på TouchPad.

Forskellige delmål

Dusøren er opdelt til enkelte delopgaver, hvor den største er at få maskinen til at køre Google-systemet. Herefter gives der penge til dem, der kan få WiFi, lyd, kamera og så videre til at virke fuldt ud.

For at få fingere i præmien skal din løsning være under en open source-licens, dokumenteret og tilgængelig på kodedelingssiden GitHub.

Samtidig kræves det, at løsningen skal være nem at installere, så almindelige brugere kan finde ud af det.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S