Steve Jobs stopper som topchef for Apple

Apples topchef, Steve Jobs, stopper som topchef for selskabet.

Artikel top billede

Se Steve Jobs' afskedsbrev her.

Apples bestyrelse meddeler, at selskabets mangeårige topchef og personificeringen af den enorme succes, som Apple har haft i de seneste år, Steve Jobs, stopper.

Selskabet har i stedet med omgående virkning udnævnt driftschef Tim Cook som topchef.

Steve Jobs trækker sig dog ikke helt ud af Apple, i det han fortsætter som bestyrelsesformand. Tim Cook får ligeledes plads i bestyrelsen.

"Steve's ekstraordinære vision og lederskab har reddet Apple og ført selskabet til dets position som verdens mest innovative og værdifulde teknologi-selskab," lyder det fra Apples bestyrelse.

På ruinens rand

Apple stod da også på ruinens rand, da Steve Jobs i 1996 vendte tilbage til selskabet, som han selv var med til at stifte. Det skete, efter han i 1984 var blevet strittet ud af en vred bestyrelse.

Han nåede igen til tops i selskabet i 1997, hvor han straks gik i gang med at rydde op og gennemføre sin vision om at bygge 'insanely great' produkter i selskabet, der dengang var alvorligt plaget af manglende innovation og små skridt på stedet.

Steve Jobs har om nogen været manden, der har vist, at 'blue ocean'-strategien virker - altså det at skabe helt nye produkter, der med deres fremkomst skaber helt nye markeder.

Han var manden, der med sit skarpe blik for nye markeder forenklede brugen af computeren, fik verden til at tage hul på musikkøb på nettet, bragte smartphonen til det store folkelige gennembrud og til slut fik en hel verden til at springe på tavle-pc-feberen.

Steve Jobs har i en årrække haft kræft i bugspytkirtlen og fik for nogle år siden en levertransplantation.

Han har formelt i denne omgang været sygemeldt [/url]siden januar, men er dog adskillige gange dukket op til præsentationer og lignende af nye Apple-produkter i den seneste tid.

Sidste gang han viste sig offentligt, var da han fornylig præsenterede ideen om Apples nye rumskibs-lignende hovedkvarter.

Det kan du læse mere om her, hvor du også kan se billeder af vidunderet.

Det vides ikke, om hans opsigelse skyldes hans sygdom.

Oplagt efterfølger

Tim Cook har længe været regnet for den oplagte efterfølger til Steve Jobs. Du kan læse meget mere om Tim Cook i dette portræt, som vi bragte fornylig.

Han er kendt som en driftsikker mand med styr på tingene. Men han er langt fra brandet så skarpt som Steve Jobs, der regnes for at være den topchef i verden, der som navn er tættest forbundet med det selskab, han står i spidsen for.

Det er ikke nødvendigvis en god ting i denne situation, hvor han pludselig og uden varsel trækker sig fra jobbet.

Læs også:

Her er Steve Jobs' oplagte efterfølger.

Overblik: De stærke folk bag Apples enorme succes.

Apple bygger gigantisk rumskibs-hovedkvarter.

Hemmelige møder: Apple-folk jagter Jobs' efterfølger

Ny bog: Syg Steve Jobs arbejder på sin livshistorie

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura